خطر درازمدت کرونا؛ افزایش باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک

خطر درازمدت کرونا؛ افزایش باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک

پژوهشگران بریتانیایی تاکید می‌کنند که حتی پیش از بررسی‌های آن‌ها هم نتایج تحقیقاتی محدودتر نشان داده بود که عفونت‌های باکتریایی در مجاری تنفسی و عروق بیماران مبتلا به کووید -۱۹ بسیار نادر است.
کد خبر: ۹۴۵۱۴
بازدید : ۳۴۴
۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴

کرونا

هرچند به ندرت پیش می‌آید که بیماران کرونا به دیگر بیماری‌های عفونی باکتریایی هم مبتلا باشند، اما پزشکان برای درمان غالبا آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند. پژوهشگران نسبت به پیامد استفاده از آنتی بیوتیک در درازمدت هشدار می‌دهند.

تصویر به دست آمده با میکروسکوپ الکترونی روبشی که باکتری از خانواده استافیلوکوکوس اورئوس را (به رنگ زرد) که مقاوم به متی‌سیلین است نشان می‌دهد.

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که در درمان بیماران مبتلا به کرونا بیش از آنچه نیاز است از آنتی بیوتیک استفاده می‌شود. پژوهشگران بریتانیایی در مجله تخصصی "لانست" با هشدار نسبت به پیامد‌های تجویز دست و دلبازانه آنتی بیوتیک می‌گویند این دارو‌ها برای درمان عفونت‌های احتمالی باکتریایی بروزکننده با کرونا به بیماران داده شده‌اند. به اعتقاد این پژوهشگران، اما همراهی چنین عفونت‌هایی در بیماران مبتلا به کرونا مشاهده نشده است.

عامل بیماری کووید-۱۹یک ویروس است و آنتی‌بیوتیک بر روی آن بی‌تاثیر است.

تیم پژوهشی از دانشگاه ادینبورگ که بر روی این موضوع تحقیق کرده است، داده‌های مربوط به ۸۶۰۰ بیمار مبتلا به کووید -۱۹ را بررسی کرده که در سال گذشته به بیمارستان انتقال یافته و به طور خاص آزمایش وجود عفونت‌های باکتریایی بر روی آن‌ها صورت گرفته است.

عفونت باکتریایی همراه با کووید -۱۹ تنها در ۱۱۰۰ بیمار (۱۳ درصد) مشاهده شد. در بیشتر موارد عفونت باکتریایی ثانویه پس از بیش از دو روز از بستری شدن در بیمارستان بروز کرده است. از بررسی داده‌ها مشخص شد که از میان ۳۶ هزار بیمار مبتلا به کرونا، به بیش از ۳۷ درصد از آن‌ها پیش از پذیرش در بیمارستان، آنتی بیوتیک تجویز شده است.

از سوی دیگر داده‌های ۴۶ هزار بیمار مبتلا به کرونا نشان می‌دهند که به ۸۵ درصد از آن‌ها در دوران بستری بودن در بیمارستان بدون تشخیص مشخص و تنها از روی احتیاط یا ظن به عفونت باکتریایی، آنتی بیوتیک داده شده است.

پژوهشگران بریتانیایی تاکید می‌کنند که حتی پیش از بررسی‌های آن‌ها هم نتایج تحقیقاتی محدودتر نشان داده بود که عفونت‌های باکتریایی در مجاری تنفسی و عروق بیماران مبتلا به کووید -۱۹ بسیار نادر است.

نتایج تحقیق جدید پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ این مسئله را تأیید می‌کند. پژوهشگران تأکید می‌کنند که با آزمایش‌های هدفمند باید استفاده از دارو‌های آنتی بیوتیک بدون اثبات وجود یک بیماری عفونی باکتریایی در بیماران را تا حد ممکن پایین آورد.

به اعتقاد آن‌ها در غیر این صورت بیماری‌های عفونی مقاوم در برابر دارو در درازمدت به یکی از پیامد‌های همه‌گیری کرونا تبدیل می‌شوند. سالهاست که محققان نسبت به افزایش باکتری‌های مقاوم در اثر به کار بردن گسترده آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان بیماران و در بخش دامداری هشدار می‌دهند.

به دلیل استفاده بی‌دلیل و بیشتر از سر احتیاط آنتی‌بیوتیک در درمان بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، بیماری‌های همه‌گیر مثل کووید ۱۹ می‌توانند به این مسئله دامن بزنند.
 
منبع: دویچه وله
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین