bato-adv
زنگ خطر برای تیم ملی ایران؛ بحرین را فراموش کن!

تیم ملی فوتبال ایران چگونه به مرحله دوم صعود می‌کند؟

تیم ملی فوتبال ایران با وجود برتری ارزشمندی که برابر بحرین به دست آورده هنوز صعودش به مرحله دوم انتخابی جام جهانی قطعی نشده است.
کد خبر: ۹۴۶۱۱
بازدید : ۲۲۷۶
۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶

ایران و  بحرین

برد ۳ برصفر ایران برابر بحرین اگرچه شیرین و به موقع بود، ولی هنوز نتیجه‌ای برای ایران به همراه نداشته است؛ به این معنی که هنوز با وجود این برتری، صعود ایران به مرحله دوم رقابت‌های انتخابی جام جهانی قطر قطعی نشده است.

از هشت گروه انتخابی در جام جهانی، ۸ تیم نخست گروه ها، مستقیما به مرحله بعدی صعود می‌کنند و ۴ تیم برتر دوم گروه‌های هشت گانه هم قرار است آن‌ها را همراهی کنند. پس حضور در رتبه دوم گروه هم به معنی قطعی شدن صعود به مرحله بعدی رقابت‌ها نیست و تیمی که در مقایسه با سایر تیم‌های رده دوم، امتیازات و تفاضل گل بهتری داشته باشد صعود می‌کند.

صعود به مرحله دوم انتخاباتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در حال حاضر در رده دوم گروه سوم قرار دارد و همچنان یکی از بخت‌های صعود است، ولی نه به عنوان صعود قطعی بلکه صعود احتمالی. البته در این بین دو اتفاق هم رخ داده که دومی ایران را به خطر انداخته و به نظر می‌رسد چاره‌ای برای ملی پوشان نمی‌گذارد که هر طور شده بازی با عراق را ببرند.

ایران فعلا دو بازی دیگر در این مرحله دارد که یکی با کامبوج است و دیگری با عراق. بردن کامبوج محتمل است، ولی ممکن است بازی با عراق گره بخورد. در این بین دو موضوع جدید رقم خورده است که با استناد به آن، باید وضعیت جدول گروه ایران و شانس صعود ملی پوشان را مورد بررسی قرار داد.

اولی کناره گیری کره شمالی از رقابت‌های انتخابی جام جهانی است. بعد از این کناره گیری، فیفا خبر داد که به دلیل حفظ تعادل و عدالت، نتایج تیم‌های دوم گروه‌های مختلف با تیم قعر جدول همان گروه حذف می‌شود و ماحصل، با بقیه تیم‌های گروه دوم سایر گروه‌ها مقایسه می‌شود.
 
پس، برخلاف صحبت‌های اولیه، نتایج همه تیم‌های گروه با تیم قعر جدول حذف نمی‌شود و فقط نتایج تیم دوم گروه‌ها با تیم قعر جدول حذف می‌شود. در گروه ایران، به طور مشخص، نتیجه بازی ایران، تیم فعلی دوم گروه با کامبوج، تیم قعرنشین گروه حذف می‌شود. خود این موضوع کار را دشوار می‌کند، چون تفاضل گل ایران را به شدت پایین می‌آورد.

مورد دوم، اما صدرنشینی قطر در گروه خودش است؛ قطر به عنوان تیم میزبان جام جهانی صعودش قطعی است پس حالا که در گروهش صدرنشین شده، تعداد تیم‌های دومی که به مرحله بعدی صعود می‌کنند از ۴ به ۵ تیم افزایش پیدا می‌کند.

شاید این موضوع در نگاه اول به نفع تیم ملی ایران باشد، ولی وضعیت فعلی تیم‌های دوم گروه‌های هشت گانه نشان می‌دهد که زنگ خطر برای ایران خیلی زود به صدا درآمده و آن‌ها ضمن فراموشی پیروزی برابر بحرین، باید هر طور شده به فکر عبور از عراق و صعود به عنوان صدرنشین باشند.

اگر قرار باشد دو بازی رفت و برگشت تیم‌های دوم با تیم‌های قعرنشین کنار گذاشته شود، پس هر تیم دومی باید ۶ بازی انجام دهد. از آنجا که ایران فعلا فقط یک بازی با کامبوج انجام داده و بازی برگشت هنوز باقی مانده، با حذف آن یک بازی، تعداد بازی‌های ایران ۵ تا محاسبه می‌شود.
 
به این ترتیب، ایران فعلا در بین تیم‌های دوم گروه‌های مختلف از ۵ بازی ۹ امتیاز دارد. با حذف گل‌هایی که تیم ملی به کامبوج زده، تفاضل گل ایران می‌شود مثبت ۵ گل زده! حالا بررسی تیم‌های فعلی دوم گروه‌های مختلف وضعیت ایران را بهتر نشان می‌دهد.

جدول تیم‌های دوم:

۱- لبنان ۴ بازی، ۱۰ امتیاز
۲- ازبکستان ۵ بازی، ۹ امتیاز تفاضل ۶+
۳- امارات ۵ بازی، ۹ امتیاز تفاضل ۵+ گل زده ۱۰،
۴- ایران ۵ بازی، ۹ امتیاز تفاضل +۵ گل زده ۹،
۵- عمان ۵ بازی، ۹ امتیاز تفاضل ۳+
۶- چین ۴ بازی، ۷ امتیاز تفاضل ۶+
۷- اردن ۴ بازی، ۷ امتیاز تفاضل ۵+
۸- تاجیکستان ۵ بازی، ۴ امتیاز

اینکه ایران در رده چهارم قرار گرفته نشانه خوبی است. از آنجا که قرار است ۵ تیم برتر دوم به مرحله بعدی صعود کنند پس ایران فعلا جزء تیم‌های صعود کننده است، ولی باید روی عبارت «فعلا» تاکید کرد! با نگاهی به همین هشت تیم مشخص می‌شود که دو چین و اردن هر کدام ۴ بازی انجام داده اند و در مقایسه با ایران یک بازی کمتر دارند.
 
پس اگر این دو تیم بازی‌های باقی مانده شان را ببرند و آن وقت ایران نتواند عراق را ببرد، با توجه به وضعیت تفاضل گل چین واردن، آن‌ها به جای ایران به عنوان یکی ازتیم‌های برتر به دور دوم انتخابی صعود می‌کنند!

مشخص است که ایران برای اینکه کار را به، اما و اگر نکشاند، چاره‌ای به غیر از برتری برابر عراق در آخرین بازی مرحله گروهی ندارد. اگر چنین شود، ایران بدون دغدغه و با احتساب کامل بازیهایش به مرحله بعدی انتخابی صعود می‌کند.
 
جدول گروه ایران در بازی‌های مقدماتی جام جهانی
جدول رده بندی
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv