دور جدید مذاکرات هفته آینده برگزار می‌شود

دور جدید مذاکرات هفته آینده برگزار می‌شود

ما هفته آینده دور جدید مذاکرات را آغاز خواهیم کرد و امیدواریم که در موضوعات مختلف پیشرفت داشته باشیم، ولی درباره اینکه دور آخر مذاکرات باشد یا خیر، قضاوت زود است.
کد خبر: ۹۴۶۸۳
بازدید : ۷۶۴
۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۴

مذاکره وین

مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین از آغاز دور جدید مذاکرات وین از هفته آینده خبر داد و گفت: "مذاکرات به نقطه‌ای رسیده که برخی مسائل کلیدی هنوز در آن باقی مانده و باید در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری شود. البته اختلاف‌نظر در خصوص مسائل جدید نیست و اختلاف درباره نحوه بازگشت طرفین به توافق است. "

«سید عباس عراقچی» با اشاره به نشست خود با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: «امروز-چهارشنبه- در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، توضیحات مفصلی از آخرین وضعیت مذاکرات وین ارایه دادم.»

او ادامه داد: "نمایندگان مجلس نیز سوالات و دغدغه‌هایی داشتند که پاسخ‌ها و توضیحات لازم را خدمت‌شان ارایه کردم. "

مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین با بیان اینکه هر بار بعد از پایان مذاکرات خدمت نمایندگان می‌رسم و این ناشی از تعامل بسیار خوب با نمایندگان است، اظهار کرد: «در این جلسات نکاتی مطرح می‌شود که برای ما روشنگر است و به پیشرفت مذاکرات کمک می‌کند.»

عراقچی با بیان اینکه مذاکرات به نقطه‌ای رسیده که برخی مسائل کلیدی هنوز در آن باقی مانده و باید در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری شود، تصریح کرد: "ما هفته آینده دور جدید مذاکرات را آغاز خواهیم کرد و امیدواریم که در موضوعات مختلف پیشرفت داشته باشیم، ولی درباره اینکه دور آخر مذاکرات باشد یا خیر، قضاوت زود است. "

او افزود: "اختلاف نظر‌ها درباره مسائل جدید نیست، در واقع اختلاف نظر در خصوص موضوع‌هایی اصلی در ارتباط با نحوه بازگشت طرفین به توافق است. "

پنجمین دور گفتگو‌های ایران و گروه ۱+۴ هفته گذشته با برگزاری کمیسیون مشترک برجام به پایان رسید. ششمین دور این گفتگو‌ها هفته آینده و احتمالا روز شنبه برگزار می‌شود.

آمریکا: ایران بازگشت به برجام را بپذیرد

در همین حال لوییس بونو، کاردار آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، از جمهوری اسلامی ایران خواست بازگشت متقابل به توافق هسته‌ای را بپذیرد.

به گزارش بلومبرگ، بونو شامگاه سه‌شنبه در یک نشست آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای که پشت در‌های بسته برگزار شد، درباره مذاکرات وین گفت: «ما پیشرفت‌هایی داشته‌ام، اما کار‌های بسیاری مانده است.»

او ادامه داد: «اعتماد باید برقرار شود، در واشینگتن، در تهران و دیگر جاها. ما همچنین از ایران می‌خواهیم برای رسیدن به یک توافق در زمینه بازگشت متقابل به اجرای کامل [برجام]، به آمریکا بپیوندد.»

بلومبرگ نوشت این اظهارات مقام بلندپایه آمریکا ضرورت بازسازی اعتماد پس از خروج آمریکا از برجام و افزایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تایید می‌کند.
برچسب ها: مذاکره وین
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین