ماجرای ۱۱ بدهکار بانکی به کجا رسید؟

ماجرای ۱۱ بدهکار بانکی به کجا رسید؟

پس از اینکه همتی با ارائه لیست بدهکاران بانکی، توپ عدم اقدام را به زمین رئیسی انداخت. برخلاف انتظارها بیشتر رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی به انتقاد از رئیسی، همتی، قوه قضائیه و بانک مرکزی پرداختند. منتقدان می‌گویند که نگاه به مقوله ابربدهکاران بانکی باید فارغ از نگاه سیاسی و با استفاده از رویکرد فراجناحی و مبارزه با فساد اقتصادی باشد.
کد خبر: ۹۴۸۹۱
بازدید : ۴۱۸۷
۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
ماجرای ۱۱ بدهکار بانکی به کجا رسید؟
فرادید| در جریان مناظره سوم کاندید‌های انتخابات ریاست جمهوری، عبدالناصر همتی اسامی یازده بدهکار بانکی را به ابراهیم رئیسی تحویل داد، تا او این اسامی را اعلام کند. اما رئیسی در مخالفت با اعلام این اسامی به انتقاد از همتی پرداخت، که چرا زودتر این اسامی را اعلام نکرده است. البته این تقابل به مناظره ختم نشد و حالا به مجادله میان بانک مرکزی و قوه قضائیه بدل شده است.

به گزارش فرادید؛ گرچه بیشتر مخاطبان مناظره سوم که هفته جاری برگزار شد، معتقد بودند این مناظره کم هیاهوتر از مناظرات پیشین بوده است. اما تقابل همتی و رئیسی بر سر اسامی ابربدهکاران بانکی جنجال ادامه داری را پدید آورد.

در این رابطه همتی، رئیس سابق بانک مرکزی در اقدامی جنجالی، فهرستی از اسامی بدهکاران بزرگ بانکی را روی میز ابراهیم رئیسی گذاشت، تا به نوعی اقدمات رئیسی و قوه قضائیه را در برابر بدهکاران بانکی زیر سوال ببرد.

او پس از این اقدام گفت که «١١ نفر، ١۵ سال پیش به اندازه ۹۰ هزار میلیارد وام گرفتند؛ من لیست ١١ نفر را همین الان به آقای رئیسی می‌دهم. اقای رئیسی اگر خواستند همین الان این اسامی را اعلام کنند.»

در نهایت رئیسی با اعلام اسامی مخالفت کرد و در ادامه به انتقاد از همتی پرداخت. او گفت که چرا پیش‌تر این اسامی به قوه قضائیه ارسال نشده است.  

البته همتی نیز در جواب گفت که این اسامی قبلا به دستگاه قضائی ارسال شده است.

طبق تصویری که کاربران شبکه‌های اجتماعی از فهرست همتی منتشر کرده اند، نام افرادی، چون دانیال‌زاده، عظام، صدرهاشمی نژاد، العقیلی، اقدامیان، فلاحتیان، شفیعی، گرامی، ایزدپناه، رستمی صفا و ریخته‌گران دیده می‌شود که از آن به عنوان بزرگترین بدهکاران بانکی یاد شده است.
ماجرای ۱۱ بدهکار بانکی به کجا رسید؟

فهرستی که عبدالناصر همتی در اختیار ابراهیم رئیسی قرار داد.

ادامه تقابل؛ نوبت به قوه قضائیه و بانک مرکزی رسید!

البته ساعاتی پس از اتمام مناظره رئیسی بار دیگر به انتقاد از همتی پرداخته و گفته که این لیست ۱۱ نفره‌ای که [آقای همتی]ادعا کرد و گفت می‌خواهم به فلانی بدهم را نگاه کردم؛ خیلی برای ما عجیب است. ما در قبال این ۱۱ نفر اقدام کردیم، اما او [همتی]می‌ترسد که این اسامی را اعلام کند.  

در ادامه این جنجال، اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه به انتقاد از بانک مرکزی پرداخت و اعلام کرد که دستگاه قضائی به تنهایی در طول سال‌های اخیر به پرونده ابربدهکاران بانکی رسیدگی کرده است.

او در این رابطه گفته که اقدامات انجام شده صرفا بر اساس تدابیر این قوه، تلاش همکاران قضایی و ضابطین قوه قضاییه است نه بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور. اسماعیلی همچنین مدعی شد که در این پرونده‌ها تاکنون نه تنها سیستم بانکی مدعی نبوده بلکه در برخی از موارد مانع تراشی هم داشته‌اند.

اما طولی نکشید که بانک مرکزی در برابر قوه قضائیه موضع گرفت و اطلاعیه‌ای صادر کرد.
ماجرای ۱۱ بدهکار بانکی به کجا رسید؟
سرانجام پرونده ۱۱ اَبَربدهکار بانکی!
قوه قضائیه می‌گوید که پیش‌تر برای هر ۱۱ ابربدهکار بانکی پرونده تشکیل شده است. براساس اعلام قوه قضائیه برخی از افراد حاضر در این پرونده یا بدهی خود را پرداخت کرده اند یا اموال آن‌ها مصادره شده است. البته پرونده برخی نیز در مرحله بررسی قرار دارد.  

در این زمینه قوه قضائیه براساس لیست یازده نفره ابربدهکاران که شامل ۱. دانیال‌زاده ۲. عظام ۳. صدرهاشمی نژاد ۴. العقیلی ۵. اقدامیان ۶. فلاحتیان ۷. شفیعی ۸. گرامی ۹. ایزدپناه ۱۰. رستمی صفا ۱۱. ریخته گران است، روند پرونده کنونی آن‌ها را شرح داده است، که در ادامه از نظر می گذرد.

ردیف ۱: در این موردر پرونده قضایی تشکیل شده و در برخی موارد حکم هم صادر شده که در مرحله فرجام خواهی دیوان عالی کشور است. با پیگیری قضایی در فرآیند رسیدگی ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به بانک ملی مسترد و معادل ۲۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال از اموال وی به بانک منتقل شده که مطالبات این بانک وصول شده است.

بخشی از مطالبات ارزی نیز از طریق تعزیرات حکومتی وصول گردیده است. در مورد مطالبات سایر بانک‌ها موضوع در حال پیگیری است.

ردیف ۲: پرونده قضایی تشکیل، رسیدگی و حکم صادر شده است. تلاش‌های قوه قضاییه برای پرداخت بدهی و تداوم فعالیت کارخانجات تولیدی این گروه در حال انجام است.

ردیف ۳: با وجود همکاری نکردن شبکه بانکی کشور، با پیگیری قوه قضاییه (دادسرای تهران) و تلاش سازمان اطلاعات سپاه به عنوان ضابط پرونده، تاکنون ۴۹ هزار میلیارد ریال از مطالبات بانک‌ها وصول و در اختیار بانک‌های ذینفع قرار گرفته است. این اقدام صرفا با پیگیری قضایی، تعامل و همکاری و پذیرش گروه مذکور انجام گردیده و پرونده در دادسرا مطرح رسیدگی بوده و هنوز حکمی صادر نشده است.

در همین پرونده از بانک مرکزی خواسته شده در مورد نحوه پرداخت تسهیلات کلان و رعایت ضوابط و مقررات بانکی بررسی و اظهار نظر نماید که پاسخ داده‌اند به لحاظ محدودیت منابع انسانی انجام خواسته مقدور نیست و از کارشناسان رسمی استفاده شود.

ردیف ۴: پرونده قضایی تشکیل شده است. اقدامات زیادی در مورد شناسایی و حفاظت از اموال گروه از جمله شرکت پلی اکریل اصفهان انجام شده که با اموال توقیف شده مطالبات بانک‌ها قابل وصول است. ضمنا شخص مورد اشاره در سال ۹۵ فوت کرده است.

ردیف ۵: پرونده قضایی تشکیل و در حال رسیدگی است. در فرآیند رسیدگی برای نحوه پرداخت بدهی‌ها، توافقاتی حاصل شده و بر اساس توافق تاکنون بخشی از مطالبات پرداخت شده است.

ردیف ۶: در این مورد پرونده در قوه قضاییه رسیدگی شده و حکم ده سال حبس و رد مال صادر شده و محکوم در زندان است. با پیگیری قوه قضاییه در فرآیند رسیدگی ۲۹ میلیون درهم و ۱۲۰ هزار میلیارد ریال از بدهی گروه مذکور به بانک‌های ذینفع پرداخت شده است.

ردیف ۷: پرونده در حال رسیدگی است و در فرآیند رسیدگی ۳۰۰ میلیارد ریال بدهی یکی از بانک‌ها پرداخت شده است.

ردیف ۸: در این مورد پرونده در دادسرای تهران تشکیل شده و در فرآیند رسیدگی مطالبات بانک‌های گردشگری، آینده و سینا تسویه شده است. ۶۲۰ دستگاه خودروی هیوندا بابت بدهی گروه مذکور به بانک آینده تحویل شده است. ده فقره ملک با ارزش حدود ۴۰ هزار میلیارد ریال توسط قوه قضاییه شناسایی و توقیف شده و در حال کارشناسی است که به بانک‌ها منتقل و احتمالا تمامی بدهی‌ها تسویه خواهد شد.

ردیف ۹: پرونده قضایی تشکیل شده و با پیگیری قضایی مطالبات تعدادی از بانک‌ها وصول شده و بر اساس هماهنگی انجام شده مقرر است تا شهریور ماه سال جاری بدهی‌ها پرداخت شود.

ردیف ۱۰: پرونده در حال رسیدگی است و در فرآیند رسیدگی ۳۰ هزار میلیارد ریال از بدهی بانک‌ها وصول شده است.

ردیف ۱۱: پرونده در قوه قضاییه رسیدگی شده است. متهمان به ۲۵ سال و ۱۷ سال حبس محکوم شده‌اند و هم اکنون در زندان هستند. تاکنون با پیگیری‌های قضایی و شناسایی اموال ۹ هزار میلیارد ریال از مطالبات بانک‌ها وصول شده است. علاوه بر آن ۱۷۰ میلیارد ریال و ۲۶ میلیون یورو به بانک توسعه پرداخت شده. همزمان از تعطیلی پتروشیمی اصفهان متعلق به گروه مذکور جلوگیری شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
خواندنی‌ها
چگونه یک موسیقیدان به قصاب پراگ تبدیل شد؟
ماجرای خواندنیِ راینهارد هایدریش؛

چگونه یک موسیقیدان به قصاب پراگ تبدیل شد؟

۱۰ روغن شناخته شده علمی برای عفونت‌های سینوسی
چگونه دردهای سینوسی را درمان کنیم؟

۱۰ روغن شناخته شده علمی برای عفونت‌های سینوسی

خواص تره
مزایا و خواص تره

خواص تره