زوج‌های بی‌فرزند به اندازه پدرومادر‌ها خوشحال هستند

زوج‌های بی‌فرزند به اندازه پدرومادر‌ها خوشحال هستند

ما همچنین دریافتیم زوج‌هایی که به خواست و اراده خودشان نمی‌خواهند صاحب بچه شوند، لیبرال‌تر از سایرین هستند و افرادی که این تصمیم را ندارند، فکر می‌کنند که آن‌ها نسبت به بچه‌ها مهر و محبت ندارند
کد خبر: ۹۵۰۵۶
بازدید : ۱۰۵۱
۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲
زوج‌های بی‌فرزند به اندازه زوج‌هایی که بچه‌دار احساس خوشحالی می‌کنند
فرادید| پدر‌ومادر‌شدن از منظر برخی یکی از بزرگترین لذت‌های زندگی است، اما نتیجه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، بزرگسالانی که انتخاب می‌کنند بچه نداشته باشند به اندازه آن‌هایی که بچه دارند، احساس خوشحالی می‌کنند.

به گزارش فرادید، روان‌شناسانی دانشگاه میشیگان در آمریکا از ۱۰۰۰‌بزرگسال پرسیدند که آیا فرزند دارند یا ندارند و چقدر احساس رضایت می‌کنند. آن‌ها در میزان رضایت از زندگی و همینطور ویژگی‌های شخصیتی، بین والدین و زوج‌های بی‌فرزند تفاوتی پیدا نکردند.

این مطالعه توسط جنیفر واتلینگ نیل در زاخاوری نیل، استاتید گروه روان‌شناسی دانشگاه میشیگان انجام شد. محققان بر این باورند که این تحقیقی منحصر‌به‌فرد است، زیرا آن‌ها مشارکت‌کنندگان بی‌فرزند (کسانی که والد نبودند) را به ۳‌طبقه شامل «کسانی که آزادانه تصمیم گرفته بودند بچه‌دار نشوند»؛ «کسانی که بچه‌دار نمی‌شدند» و «کسانی که هنوز بچه نداشتند.»
زوج‌های بی‌فرزند به اندازه زوج‌هایی که بچه‌دار احساس خوشحالی می‌کنند
والتینگ نیل می‌گوید: «اغلب مطالعات بین افرادی که تعمداً تصمیم گرفته‌اند بچه نداشته باشند با سایر افراد تفاوتی قائل نشده‌اند. والد نبودن همچنین می‌تواند شامل گروهی شود که هنوز بچه ندارند که ممکن است تصمیم داشته باشند در آینده بچه‌دار شوند. گروه دیگر زوج‌های بی‌فرزند هستند که منظور از آن افرادی که بچه‌دار نشدن‌شان ناشی از ناباوروری و شرایط دیگر است.»

«مطالعات پیشین همه افراد بی‌فرزند را به سادگی در یک طبقه جای داده بودند.»

در این مطالعه از مشارکت‌کنندگان چند سؤال پرسیده شد که باید با بله یا خیر به آن جواب می‌دادند: «آیا شما فرزند یا فرزندانی که والد زیستی‌شان باشید یا به فرزندی قبولشان کرده باشید، دارید یا داشته‌اید؟ آیا تصمیم دارید که در آینده بچه‌دار شوید یا بچه‌ای را به فرزندی قبول کنید؟ یا آیا آرزو داشتید که‌ای کاش بچه‌ای داشتید یا می‌توانستید بچه‌ای را به فرزندی قبول کنید»

واتلینگ نیل می‌گوید: «افرادی که به همه سوالات پاسخ نه می‌دادند به عنوان افرادی که «به انتخاب خود نمی‌خواستند بچه داشته باشند» در این مطالعه طبقه‌بندی می‌شدند.»

محققان همچنین میزان رضایت از زندگی را با استفاده از مقیاس رضایت از زندگی و ویژگی‌های شخصیتی افراد را با استفاده از مقیاس ۵‌ویژگی بزرگ شخصیتی سنجیدند.

تعداد ۹۸۱‌بزرگسال در این پژوهش شرکت کردند. «بعد از کنترل همه ویژگی‌های جمعیت‌شناختی، ما متوجه شدیم که بین رضایت از زندگی و ویژگی‌های شخصیتی در میان افرادی که تصمیم گرفته بودند بچه‌دار نشوند، کسانی که هنوز بچه‌دار نشده بودند، اما می‌خواستند در آینده صاحب فرزند شوند و کسانی که دوست داشتند بچه داشته باشند، اما بنا به دلایلی بچه‌دار نمی‌شدند، تفاوتی وجود ندارد.»

«ما همچنین دریافتیم زوج‌هایی که به خواست و اراده خودشان نمی‌خواهند صاحب بچه شوند، لیبرال‌تر از سایرین هستند و افرادی که این تصمیم را ندارند، فکر می‌کنند که آن‌ها نسبت به بچه‌ها مهر و محبت ندارند.»

این پژوهش همچنین دریافت که تعداد افرادی که تمایلی ندارند بچه‌دار شوند در جامعه مورد بررسی به طرز شگفتی‌آوری بالاست، اما نیاز دارد در مقایس بزرگتر انجام شود تا نتایج قابل اعتماد‌تری به دست بیاید.

«درحالیکه تحقیقات پیشین نشان داده بودند بین ۲‌تا ۳‌درصد از جمعیت تمایلی به بچه‌دار شدن ندارند. این پژوهش نشان داد ۲۷‌درصد از جمعیت دوست ندارند هیچ زمانی صاحب فرزند شوند.»

منبع: The Daily Mail
ترجمه: سایت فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه