تعویق پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا

تعویق پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا

تلسکوپ فضایی جیمز وب پس از چند ماه تاخیر در پرتاب که قرار بود در مرداد ماه انجام شود، سفرش به مهرماه و سپس به آبان ماه افتاد
کد خبر: ۹۵۱۶۵
بازدید : ۹۳۴۱
۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۰
احتمالا پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا تا آبان به تعویق خواهد افتاد
فرادید| پرتاب تلسکوپ فضایی بعدی ناسا در هالوین بعید به نظر می‌رسد. با وجود تاخیر‌های اخیر، پیشرفت زیادی برای تلسکوپ وب -که به عنوان جانشین تلسکوپ فضایی هابل محسوب می‌شود و مدت هاست که منجمان چشم به راه آن هستند. به طور پیوسته انجام می‌شود. به عنوان مثال اخیرا در اردیبهشت، تیم ماموریت، آینه طلایی و عظیم وب را برای آخرین بار گشودند تا آخرین آزمایش اصلی سیستم آین‌های تلسکوپ را پیش از پرتاب انجام دهند.

مقرر شده بود که تلسکوپ جیمز وب در مرداد ماه توسط کشتی به کورو واقع در گویان فرانسه حمل شود، جایی که تلسکوپ وب توسط موشک فضایی آریان ۵ شرکت Arianespace از مرکز فضایی گویان فرانسه پرتاب می‌شود. گرچه پرتاب برای تاریخ ۹ آبان ۱۴۰۰ برنامه ریزی شده بود، اما به نظر می‌رسد ممکن است پرتاب تا ماه آذر اتفاق نیفتد.

طی یک کنفرانس خبری به میزبانی آژانس فضایی اروپا که روز سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد یک خبرنگار از اسپیس اینتل پرسید که اگر وب در اواسط شهریور توسط کشتی حمل می‌شود، پس با توجه به روند برنامه ۱۰ هفته‌ای ماموریت، احتمالا تا اواخر آبان جهت آماده سازی تلسکوپ فضایی برای پرتاب، زمان لازم است.

توماس تسوربوکن دستیار رئیس بخش علوم ناسا دوره زمانی پیشنهادی را تایید کرد، اما صراحتا تاریخ جدید پرتاب را اعلام نکرد. "من فکر میکنم ارزیابی شما تقریبا درست است و تسوربوکن درباره پیش بینی پرتاب در اواخر آبان گفت: " به روز‌هایی که اینجا هستند بستگی دارد، اما ارزیابی‌ای که بیان می‌کنید صحیح است."

بیل آکس، مدیر پروژه تلسکوپ وب در مرکز فضایی گودارد ناسا گفت: "تاریخ‌های احتمالی زیادی وجود دارد و چندین پنجره پرتاب دیگر نیز وجود دارد.

تلسکوپ وب با کشتی به ایستگاه پرتاب خود در گویان فرانسه سفر خواهد کرد. به دلیل اندازه باورنکردنی این رصدخانه ۹.۸ میلیارد دلاری، آکس می‌گوید که انتخاب‌های زیادی جز سفر با کشتی وجود ندارد. ما کالیفرنیا را ترک می‌کنیم، از طریق کانال پاناما پایین می‌رویم و سپس به سوی ایستگاه پرتاب خواهیم رفت. همچنین با در نظر گرفتن همه اقدامات لازم برای رساندن تلسکوپ به مرکز فضایی، احتمالا ۱۵ روز برای رسیدن به مقصد زمان نیاز است.
احتمالا پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا تا آبان به تعویق خواهد افتادتلسکوپ فضایی جیمز وب در بهمن ماه سال گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته است، چرا که در این ماه توانست تمامی آزمایش‌های عملکردی خود را به پایان برساند. این آزمایش‌ها که به عنوان آزمایش جامع سیستم‌ها شناخته می‌شوند، در شرکت Northrop Grumman واقع در کالیفرنیا انجام شد؛ همچنین عملکرد سیستم‌های کنترل از زمین (Ground Segment با همکاری موسسه علوم تلسکوپ فضایی، در بالتیمور مورد آزمایش قرارگرفت.

تیم‌های آزمایش، موفقیت دو مرحله مهم را تایید کردند، نتایج به دست آمده بیانگر آن است که تجهیزات الکترونیکی داخلی رصدخانه این تلسکوپ همان طور که انتظار می‌رفت، به خوبی کار می‌کنند؛ همچنین این فضاپیما و چهار ابزار علمی آن میتوانند داده‌ها را از طریق شبکه‌ای که اکنون نیز در فضا از آن استفاده می‌شود، به درستی ارسال و دریافت کنند.

نتایج این بررسی نقطه عطفی است برای نزدیک شدن وب به آمادگی برای پرتاب در آبان ۱۴۰۰. پیش از تست پرتاب محیطی، تکنسین‌ها به وسیله آزمایش‌های جامع، ارزیابی کاملی را بر پایه عملکرد تجهیزات الکترونیکی رصدخانه و اجزای مکانیکی سازنده بدنه تلسکوپ انجام دادند؛ پس از بررسی کامل داده ها، تیم تحقیقات تایید کرد که این تلسکوپ فضایی، از نظر مکانیکی و سخت افزار‌های الکترونیکی، از پرتاب جان سالم به در خواهد برد.
احتمالا پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا تا آبان به تعویق خواهد افتاد
این آزمایش‌ها در ۱۷ روز متوالی انجام شد؛ در طول تست تمامی دستورات به درستی وارد شدند، نتایج دریافتی تله متری (دور سنحی) صحیح بود و تمامی تجهیزات الکترونیکی و قسمت‌های پشتیبانی مطابق با طراحی شان به خوبی عمل کردند. تا به اینجا، این بررسی‌ها نشان داد که جیمز وب در برابر شرایط محیطی پرتاب مقاوم است. در مرحله نهایی تست، برای بررسی سیستم کنترل از زمین، یک برنامه شبیه سازی اجرا شد، در این شبیه سازی، فاصله تلسکوپ جیمز وب از مدار زمین حدود ۱.۶ میلیون کیلومتر تنظیم شده بود.

برای این کار تیم عملیات پرواز، فضاپیما را به شبکه فضای دوردست ناسا (Deep Space Network) متصل کردند، این شبکه مجموعه‌ای بین المللی از آنتن‌های رادیویی غول پیکر است که ناسا برای برقراری ارتباط با بسیاری از فضاپیما‌ها از آن استفاده می‌کند.
احتمالا پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا تا آبان به تعویق خواهد افتاد
اگر چه جیمز وب هنوز در فضا قرار نگرفته است، با این حال تجهیزات خاصی وجود دارد که میتوان از آن‌ها برای پیوند امواج رادیویی واقعی بین وب و شبکه فضای دوردست استفاده کرد. این تیم در حال آماده سازی برای مرحله بعدی آزمایشات فنی است که شامل جمع شدن نهایی آفتابگیر و استفاده از آینه قبل از انتقال به محل پرتاب خواهد بود. تلسکوپ فضایی جیمز وب پس از پرتاب در سال ۱۴۰۰ و قرار گرفتن در فضا، بزرگترین رصدخانه علوم فضایی جهان خواهد بود که قادر است اسرار موجود در منظومه شمسی را حل کند و با نگاه به ستارگان در دورست‌ها، ساختار و ریشه‌های مرموز جهان هستی و جایگاه ما در آن را بررسی خواهد کرد.

جیمز وب یک برنامه بین المللی است که توسط ناسا و با همکاری آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی کانادا، هدایت می‌شود.


منبع: Space، NASA
برچسب ها: ناسا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
اول مرغ بود یا تخم مرغ؟
پاسخ علمی به یک سوال فلسفی؛

اول مرغ بود یا تخم مرغ؟

تصاویر/ روس‌ها ۱۵۰ سال پیش این شکلی بودند
پُرتره‌های قرن ۱۹ سن پترزبورگ

تصاویر/ روس‌ها ۱۵۰ سال پیش این شکلی بودند