باید چشم به راه حوادث شدید آب و هوایی بیشتری باشیم!
با تغییرات دمایی

باید چشم به راه حوادث شدید آب و هوایی بیشتری باشیم!

فقط در سال ۲۰۲۰، حوادث شدید آب و هوایی منجر به مرگ ۱۵۰۰۰ نفر و تحمیل ۱۷۰ میلیارد دلار خسارت مالی مردم و کشور‌های مختلف شده است. کاملاً ثابت شده که حوادث شدید آب و هوایی به دلیل تغییرات دمایی جوّ افزایش یافته.
کد خبر: ۹۵۳۴۸
بازدید : ۱۲۳۳۰
۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰
فرادید| طوفان، سیل و خشکسالی می‌تواند برای مردم و محیط زیست فاجعه بار باشد، اما آیا این حوادث در حال افزایش است؟ ما از ۴ نفر از متخصصان علوم اقلیم پرسیدیم آیا حوادث شدید آب و هوایی در سطح جهان بیشتر می‌شوند؟، در اینجا آنچه یافتیم است.

به گزارش فرادید؛ حوادث آب و هوای شدید به معنای حوادث آب و هوایی است که برای مکان و زمانی که در آن قرار دارند نادر است، مانند طوفان برفی در هاوایی. همچنین می‌تواند به معنای آب و هوایی باشد که زندگی روزمره، مانند طوفان‌های شدید و خشکسالی را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

سازمان ملل متحد محاسبه کرده است که فقط در سال ۲۰۲۰، حوادث شدید آب و هوایی منجر به مرگ ۱۵۰۰۰ نفر و تحمیل ۱۷۰ میلیارد دلار خسارت مالی مردم و کشور‌های مختلف شده است.
با تغییرات دمایی زمین، باید چشم به راه افزایش حوادث شدید آب و هوایی باشیم
کولاک، سیل، خشکسالی، طوفان، گردباد و امواج گرما از حوادث شدید آب و هوایی هستند. برای درک اینکه آیا حوادث شدید آب و هوایی در حال تغییر هستند، کارشناسان می‌گویند این بسته به نوع رویداد آب و هوایی متفاوت است.

دکتر «گیرت جان فان اولدنبورگ» متخصص علوم آب و هوایی از موسسه هواشناسی سلطنتی هلند، می‌گوید: «از این پس برخی از انواع رویداد‌های آب و هوایی بسیار شدیدتر می‌شوند، مانند موج‌های گرما یا بارش شدید. برخی دیگر مانند موج‌های سرد کمتر شدید می‌شوند؛ و بسیاری از آن‌ها در این بین قرار می‌گیرند: در برخی مناطق، خشکسالی شدیدتر می‌شود، در برخی دیگر کمتر.»

چه شواهدی وجود دارد که حوادث شدید آب و هوایی را بیشتر خواهند شد؟

با تغییرات دمایی زمین، باید چشم به راه افزایش حوادث شدید آب و هوایی باشیم
دکتر مایکل ونر، متخصص اقلیم شناسی از آزمایشگاه ملی لارنس برکلی در ایالات متحده می‌گوید: «برخی از انواع آب و هوای شدید در حال حاضر به دلیل تغییرات آب و هوایی ناشی از عوامل انسانی شدت گرفته است. انتظار می‌رود سایر شرایط سخت جوی با افزایش دمای زمین شدت یابند، اما به طور قطع تاکنون تغییراتی مشاهده نشده است.»

رخداد‌های شدید آب و هوایی که انتظار می‌رود افرایش یایند، شامل موج گرما، خشکسالی و بارش شدید است. در حالی که طوفان‌های برف و کولاک به احتمال زیاد کمتر و شدیدتر می‌شوند.

برای انواع دیگر حوادث شدید آب و هوایی، مانند طوفان، شواهد دقیق‌تر هستند. دانشمندان انتظار دارند طوفان‌های شدیدتر، بزرگتر و با دوام بیشتر، اما در کل طوفان‌های کمتری داشته باشند. این توفان‌های بزرگتر ممکن است بارندگی‌های بیشتری نیز ایجاد کنند.

دکتر ونر می‌گوید: «طوفان‌ها و بارش‌های موسمی و استوایی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته اند و میزان بارندگی آن‌ها بیش از آن است که در صورت عدم تداخل انسان با سیستم آب و هوایی وجود داشته باشد. انتظار می‌رود طوفان‌های شدید نیز وجود داشته باشد. با این حال، این افزایش سرعت شدید باد که انتظار می‌رود به دلیل مشکلات سیگنال به نویز باشد، هنوز به طور قعط شناسایی نشده است.»

اندازه گیری برخی از اشکال آب و هوایی بسیار دشوار است به طوری که نمی‌توان به طور قطعی گفت که شدیدتر می‌شوند یا خیر.

دکتر ونر توضیح می‌دهد: «طوفان‌های بسیار موضعی مانند گردباد‌ها، سیستم‌های همرفتی در مقیاس بزرگ و سیستم‌های دیروک محدود به داده‌ها هستند، بنابراین شناسایی و درجه بندی رسمی هنوز انجام نشده است.»

چرا حوادث شدید آب و هوایی در حال افزایش است؟

با تغییرات دمایی زمین، باید چشم به راه افزایش حوادث شدید آب و هوایی باشیم
همانطور که توسط دکتر ونر اعلام شده است، کاملاً ثابت شده که حوادث شدید آب و هوایی به دلیل تغییرات دمایی جوّ افزایش یافته و ادامه خواهند داشت.

دکتر والتر رابینسون، یک متخصص علوم اقلیمی از دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی در ایالات متحده، می‌گوید: «با گرم شدن آب و هوا، جای تعجب نیست که ما بیشتر و بیشتر شاهد حوادث گرمایی هستیم.»

آب و هوای گرم پس از آن اثرات ناگهانی دارد. دکتر رابینسون توضیح می‌دهد: «از آنجا که گرمای شدید باعث افزایش تبخیر می‌شود، خاک و گیاهان با گرمتر شدن سریعتر خشک می‌شوند؛ بنابراین، امواج گرما اغلب با خشکسالی همراه هستند. جالب اینجاست که آب و هوای گرمتر می‌تواند باعث بارش شدید و همچنین خشکسالی شود.»

دکتر والتر ادامه می‌دهد: «با افزایش دما، مقدار بخار آب در هوا، در شرایط مرطوب، افزایش می‌یابد (ما می‌گوییم جو می‌تواند بخار آب بیشتری را نگه دارد). این یک اثر قوی است - تقریبا ۷ درصد افزایش در بخار آب (در حالت اشباع) برای هر درجه سانتیگراد افزایش دما. از آنجا که بخار آب جوی در ابر‌ها به باران تبدیل می‌شود، با گرم شدن آب و هوا انتظار داریم شدیدترین نوع باران‌ها افزایش یابند. شواهد مشاهدات قوی وجود دارد که این اتفاق می‌افتد.»

اثر افزایش دما بر تشکیل ابر نیز بر طوفان‌های شدید تأثیر می‌گذارد. دکتر والتر می‌ گوید: «هنگامی که بخار آب در ابر‌ها متراکم می‌شود، گرما آزاد می‌کند. این گرمای نهفته سوخت انواع طوفان‌ها را فراهم می‌کند: طوفان‌های استوایی (طوفان) و رعد و برق‌های معمول و شدید؛ بنابراین، به احتمال زیاد برخی طوفان‌ها با گرم شدن آب و هوا خشن‌تر می‌شوند - به عنوان مثال، به نظر می‌رسد نقاط قوت قوی‌ترین سیکلون‌های استوایی در حال افزایش است.»

منبع: ScienceAlert
برچسب ها: طوفان خشکسالی سیل
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه