تصاویر/ آرایش درختان خرما

تصاویر/ آرایش درختان خرما

آرایش درختان خرما باعث مرتب شدن خوشه‌های نخل می‌شود که در هنگام باد شدید شاخه‌ی اصلی خوشه‌ها شکسته نمی‌شود و برداشت محصول را آسانتر کند.
کد خبر: ۹۵۳۶۸
بازدید : ۲۱۰۹
۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۲

علی یک کشاورز جوان ۳۳ ساله روستای نظرآقا از توابع شهرستان دشتستان استان بوشهر است که در فصل آرایش خوشه‌های نخیلات که در زبان محلی به آن (کنه زدن) گفته میشود مانند بسیاری از کشاورزان این روستا به دلیل گرمای شرجی طاقت فرسا استان از صبح زود کار خود را شروع می‌کند.

علی پس از بالا رفتن از نخل در اولین مرحله برگ‌های خشک شده پایینی سال قبل را کوتاه می‌کند و بعد از آن در دُم یکی از ساقه برگ‌های خشک شده همان نخل فرورفتگی ایجاد می‌کند و خوشه که همان میوه نرسیده سبز رنگ (خرما) که در گویش محلی (پهک) گفته می‌شود از میان برگ‌های نخل به سمت پایین می‌آورد و در قسمت فرو رفتگی که از قبل ایجاد کرده می‌گذارد و یکی از همان خوشه‌ها را به دورساقه یا (کنه) گره میزند.

این کار باعث مرتب شدن خوشه‌های نخل میشود که در هنگام باد شدید شاخه‌ی اصلی خوشه‌ها شکسته نمی‌شود و برداشت محصول را آسانتر کند و برای سبک بار بودن و بهتر به ثمر رسیدن خرما تعدادی از خوشه‌ها را میبرد.

علی بعد از پایان کار خود وسایل مخصوص کشاورزی بر دوش خود میگذارد و میوه نارس را جمع آوری و خشک کرده تا غذای خوبی برای احشام باشد و با گذشت زمان بسیار زیادی کار کردن در نخلستان راهی منزل خود می‌شود.
 

عکس: حسین استوار
برچسب ها: درخت خرما آرایش
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
رابطه معکوس ورزش با آسیب‌های قلبی
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد

رابطه معکوس ورزش با آسیب‌های قلبی

فواید فوق‌العاده لوبیا قرمز
ماده غذایی بی‌نظیر برای مبارزه با بیماری

فواید فوق‌العاده لوبیا قرمز