چرا کره شمالی امسال غذای کافی ندارد؟
قحطی در انتظار مردم کره شمالی

چرا کره شمالی امسال غذای کافی ندارد؟

جیره بندی‌های دولت برای بیشتر خانوار‌ها کافی نیست و هر چه از شهر‌های بزرگ دور شویم کمتر می‌شود به آن اعتماد داشت. از این رو بسیاری از مردم برای تکمیل آذوقه مورد نیازشان به بازار‌های غیررسمی خیابانی متکی هستند.
کد خبر: ۹۵۴۰۸
بازدید : ۲۳۷۸
۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۲

کمبود غذا

اگر چه قحطی مهلک برای مردم کره شمالی بی سابقه نیست، کیم جونگ-اون رهبر این کشور امسال از چندی پیش در باره کمبود فاحش مواد غذایی هشدار داده بود.

البته با توجه به پنهانکاری و بسته بودن در‌های کره شمالی به روی دنیای خارج، بسیار مشکل است بتوان در باره آنچه واقعا در این کشور می‌گذرد، اطلاعات قابل اطمینانی به دست آورد.

چه اتفاقی برای قیمت مواد غذایی افتاد؟

یکی از روشن‌ترین نشانه‌های کمبود مواد غذایی، افزایش بهای مواد غذایی ضروری مردم است. بنا بر داده‌های وبسایت NK Daily که از طریق تماس با مردم داخل کره شمالی اطلاعات جمع آوری شده، قیمت ذرت در ماه فوریه گذشته به شدت افزایش یافت و به معادل هر کیلو ۳۱۳۷ وون کره شمالی معادل دو پوند رسید.

وبسایت آسیا پرس، هم که از طریق تلفن‌هایی که به طور قاچاق وارد کره شمالی شده با مردم این کشور ارتباط دارد می‌نویسد که در اواسط ماه ژوئن دوباره ذرت به میزان قابل توجهی گران ترشد.

اگر چه مردم کره شمالی به عنوان غذای اصلی روزمره، برنج را به ذرت ترجیح می‌دهند، به دلیل ارزانتر بودن غالبا ذرت مصرف می‌کنند.
 
نمودار افزایش قیمت ذرت

قیمت محصولات غذایی

در همین حال قیمت هر کیلو برنج در پیونگ‌یانگ، پایتخت در مقایسه با دسامبر ۲۰۲۰ به حد بی سابقه‌ای رسیده-، ولی قیمت‌ها نوسان دارد.

بنجامین سیلبرستین، کارشناس کره شمالی می‌گوید بهترین اطلاعات در باره فعالیت‌های اقتصادی را می‌توان با توجه به قیمت‌ها در بازار به دست آورد، چون بیشتر شهروندان کره شمالی مواد غذایی و سایر مایحتاج ضروری را از بازار آزاد خریداری می‌کنند.

جیره بندی‌های دولت برای بیشتر خانوار‌ها کافی نیست و هر چه از شهر‌های بزرگ دور شویم کمتر می‌شود به آن اعتماد داشت. از این رو بسیاری از مردم برای تکمیل آذوقه مورد نیازشان به بازار‌های غیررسمی خیابانی متکی هستند.

هوای نامناسب به محصولات کشاورزی آسیب رسانده

طوفان در کره شمالی
کره شمالی با چندین طوفان مواجه شده که آسیب زیادی به محصولات کشاورزی آن زده
 
رهبر کره شمالی هنگام هشدار در باره کمبود مواد غذایی، به تاثیر طوفان و سیل در برداشت محصول سال گذشته اشاره کرد. طبق محاسبه سازمان نظارت کشاورزی مستقر در پاریس، فاصله ماه‌های آوریل تا سپتامبر ۲۰۲۰ در کره شمالی، یکی از بارانی‌ترین ایام از سال ۱۹۸۱ تا کنون بوده است.

در ماه‌های اوت و سپتامبر شبه جزیره کره دستخوش طوفان‌های متعددی بود از جمله سه طوفان که طی دو هفته اتفاق افتاد و درست همزمان بود با شروع فصل برداشت محصول برنج و ذرت.

از آنجا که ذخیره دولت از برداشت محصول سال قبل در حال پایان است، به خصوص اگر برداشت‌های محصول رضایت بخش نباشد، باید انتظار کمبود مواد غذایی را درماه ژوئن داشت. طوفان هاگوپیت، در اوایل اوت سال گذشته رخ داد و یکی از معدود طوفان‌هایی بود که رسانه دولتی جزئیات صدمه‌ای را که وارد کرده بود گزارش داد.

به گزارش رسانه دولتی کره شمالی این طوفان ۱۰۰ هزار جریب زمین کشاورزی و ۱۶ هزار و ۶۸۰ واحد مسکونی را ویران کرد. ولی در مورد طوفان‌های بعدی رسانه دولتی اطلاعات زیادی نداد. ده‌ها سال جنگل زدایی، آسیبی را که این طوفان‌ها وارد کرد، بیشتر کرده بود.

در جریان بحران اقتصادی دهه ۱۹۹۰ درخت‌های زیادی را برای مصرف سوخت قطع کردند و با وجود کمپین‌های مرتب برای درختکاری، جنگل زدایی ادامه یافت و در نتیجه سیل بیشتری جاری شد.

به گزارش دیدبان جهانی جنگل، که در ماه مارس انتشار یافت، در سال ۲۰۱۹ درختان ۶۸ هزار جریب زمین از بین رفت، و از سال ۲۰۰۱ تا کنون در مجموع درخت‌های حدود ۲۳۳ هزار هکتار زمین نابود شده‌اند.

به گزارش وبلاگ ۳۸ شمال، که تحولات کره شمالی را دنبال می‌کند، اگر چه وضعیت تاسف آور مدیریت در کره شمالی تا حدودی بهتر شده، متاسفانه هنوز ناکافی است.
 
کمبود کود کشاورزی

کمبود جدی کود‌های زراعتی

یکی از مشکلات کمتر شناخته شده بخش کشاورزی کره شمالی، مشکل تهیه کود کافی برای بهتر شدن محصول است. در نامه کیم جونگ-اون به رهبران بخش کشاورزی در سال ۲۰۱۴، خواسته شده بود راه‌هایی برای سهولت دسترسی به کود‌های کشاورزی پیدا کنند.

در این نامه که آژانس خبری دولتی کره شمالی انتشار داده بود از جمله استفاده از کود‌های حیوانی و انسانی توصیه شده بود.

کره شمالی از نظر تولید کود شیمیایی خودکفا نیست و به نوشته نشریه بازرگانی "نیکی آسیا" در ماه فوریه یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید کود شیمیایی این کشور به دلیل نداشتن قطعات لازم تعطیل شد. دلیل این کمبود بسته شدن مرز‌های کره شمالی با چین در ژانویه ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا اعلام شد. چین بزرگترین شریک بازرگانی این کشور است.

محدودیت شدید معاملات به دلیل تحریم‌ها

به دلیل تحریم‌های اقتصادی بین المللی، تجارت کره شمالی با سایر کشور‌ها قبل از اپیدمی کرونا هم بی نهایت محدود شده بود. در سال‌های اخیر کل صادرات چین به کره شمالی بین دو و نیم میلیارد تا سه و نیم میلیارد دلار بود، ولی طبق داده‌های گمرکی رسمی چین، سال گذشته این رقم به کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار رسید.

تصاویر ماهواره‌ای دو سوی مرز (درسینویجو و دندونگ) نشان می‌دهد تردد خودرو‌ها در مقایسه با سال ۲۰۱۹ در حد قابل توجهی کاهش یافته.

به گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی، این شواهد حاکی از این است که احتمالا مرز‌ها بر روی تجارت بسته بوده.
 
تجارت چین و کره شمالی

مراودات چین و کره شمالی

طبق محاسبه پژوهشگران در حالی که در سپتامبر ۲۰۱۹ بیش از ۱۰۰ دستگاه خودرو در محدوده گمرکی دیده می‌شد، در مارس ۲۰۲۱ تنها ۱۵ خودرو مشاهده شده. ولی در همین حال عکس‌های ماه مارس در مقایسه با عکس‌های همان محل در دو سال قبل، قطار‌های بیشتری را نشان می‌دهد که به عقیده برخی از ناظران به معنی احتمال از سرگرفته شدن فعالیت‌های بازرگانی است.

اما ناظران کره شمالی می‌گویند از آن هنگام تا کنون نشانه‌ای مبنی بر احتمال بازشدن کامل مرز‌ها در آینده نزدیک به چشم نمی‌خورد.

مشکل کمک‌های غذایی

همچنین بسته بودن مرز‌ها رساندن مواد غذایی را که از تحریم معاف است، به کره شمالی مشکل کرده است.

چین بزرگترین کمک کننده به کره شمالی است، ولی از آغاز اپیدمی ویروس کرونا صادرات مواد غذایی چین به این کشور ۸۰ درصد کاهش یافته.

سازمان ملل متحد می‌گوید کمک‌های سایر کشور‌ها به کره شمالی در دهه گذشته کافی نبوده و در حال حاضر بیشتر سازمان‌های بین المللی کمک‌های غذایی، قادر به ادامه کار در این کشور نیستند و محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا فعالیت این سازمان‌ها را از حد معمول مشکل‌تر کرده.

کان لی، از برنامه جهانی غذا، به بی بی سی گفت این نهاد نتوانسته از قبل از شروع اپیدمی کرونا تا کنون وضعیت خوراک و خواربار خانواده‌ها را در کره شمالی بررسی کند.
 
تبلیغات در کره شمالی
 
تبلیغات دولتی از کره شمالی به عنوان کشوری که کمبودی ندارد یاد می‌کند

"با وجود چالش ها، در سال ۲۰۲۰ برنامه جهانی غذا مقدار محدودی آذوقه وارد کرد و خوراک و کمک‌های غذایی را به نزدیک به ۷۳۰ هزار نفر رساند"

بنا بر گزارش سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو)، کره شمالی به مدت دو تا سه ماه با کمبود مواد غذایی مواجه خواهد بود. به گفته کان لی، اگر از طریق واردات بازرگانی و یا کمک‌های غذایی این کمبود جبران نشود، در فاصله ماه‌های اوت تا اکتبر ۲۰۲۱ شهروندان این کشور تلخی ناگوار گرسنگی را تجربه خواهند کرد.
منبع: بی بی سی
برچسب ها: کره شمالی قحطی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین