کرونا می‌تواند تا یک سال بویایی را مختل کند

کرونا می‌تواند تا یک سال بویایی را مختل کند

یک مطالعه جدید می‌گوید ممکن است یک سال طول بکشد تا توانایی بویایی پس از COVID-۱۹ برگردد. آنوسمیا - از دست دادن بویایی جزئی یا کلی - یکی از علائم تعیین کننده COVID-۱۹ بوده است.
کد خبر: ۹۵۵۴۳
بازدید : ۱۳۲۸۳
۱۱ تير ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۰
فرادید| مطالعه ای که در مجله پزشکی JAMA منتشر شده است، می‌گوید که آنوسمی ممکن است تا یک سال ادامه داشته باشد. برای این مطالعه، تیمی از محققان پزشکی ۹۷ بیمار مبتلا به کاهش بویایی حاد را که بیش از هفت روز پس از تشخیص مثبت کرونا طول کشید، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

به گزارش فرادید؛ این مطالعه می‌گوید، از ۹۷ شرکت کننده، ۵۱ نفر تحت آزمایش بویایی ذهنی و عینی قرار گرفتند، به این معنی که آن‌ها در مورد حس بویایی آن‌ها مورد بررسی قرار گرفتند و برای تأیید پاسخ هایشان آزمایش شدند.

این ۵۱ بیمار در طول یک سال هر چهار ماه یک بار نظر سنجی کردند و از توانایی بویایی آن‌ها پرسیدند. شرکت کنندگان حس بویایی خود را با توجه به قدرت اعتقاد آن‌ها در هر بازه زمانی چهار ماهه ارزیابی کردند.

بر اساس این مطالعه، در چهار ماهگی، حدود ۴۵ درصد از ۵۱ بیمار گزارش کردند که حس بویایی کامل خود را دارند. اکثریت، حدود ۵۳ درصد، گفتند که فقط بویایی خود را تا حدی بازیابند. ۲ درصد باقیمانده نشان داد که هیچ تغییری در قدرت بویایی ندارند.
کرونا ممکن است تا یک سال حس بویایی مبتلایان را مختل کند
در فاصله هشت ماهه، حدود ۹۶ درصد از ۵۱ بیمار بهبود کامل را گزارش کرده اند. دو بیمار یا حدود ۴ درصد همچنان کاهش حس بویایی را در مارک یک ساله گزارش کردند.

این مطالعه می‌گوید، حدود ۲۸ درصد از ۴۶ بیمار که فقط آزمایش ذهنی انجام داده اند - نظرسنجی‌ها - «بهبودی مطلوب» را در چهار ماه گزارش دادند سایر شرکت کنندگان نیز طبق علامت سال همین را گزارش کردند.

محققان پزشکی گفتند: «آنوسمی مداوم مرتبط با COVID-۱۹ با تقریبا بهبودی کامل در یک سال پیش آگهی بسیار خوبی دارد.»

«از آنجا که پزشکان تعداد فزاینده‌ای از افراد مبتلا به سندرم پس از COVID را مدیریت می‌کنند، داده‌ها در مورد نتایج طولانی مدت برای پیش آگاهی و مشاوره آگاهانه مورد نیاز است.»

چرا کرونا ویروس باعث از دست رفتن حس بویایی می‌شود؟

کرونا ممکن است تا یک سال حس بویایی مبتلایان را مختل کند
از اولین گزارشاتی که از ووهان چین، ایران و بعدا ایتالیا منتشر شد، مشخص شد که از دست دادن حس بویایی (آنوسمی) یکی از علائم قابل توجه مبتلایان به این ویروس است. اکنون، پس از ماه‌ها گزارش، یافته‌های بالینی و نیز مطالعات دقیق تر، گویا مدلی برای توضیح چگونگی از دست دادن حس بویایی به دلیل این ویروس، به دست آمده است.

یکی از مهمترین دلایل از دست دادن بویایی، عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی، سینوس یا سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی است. ویروس‌های کرونا ویروس‌هایی که بیماری‌های مهلکی ایجاد نمی‌کنند، مانند COVID-۱۹، SARS و MERS، یکی از دلایل سرماخوردگی است و شناخته شده است که باعث از بین رفتن بو می‌شود.

در بیشتر این موارد، با از بین رفتن علائم، حس بویایی برمی گردد، زیرا از دست دادن بو به سادگی نتیجه انسداد بینی است که از رسیدن مولکول‌های رایحه به گیرنده‌های بویایی در بینی جلوگیری می‌کند. در برخی موارد، از دست دادن بو می‌تواند ماه‌ها و سال‌ها ادامه یابد.

از دست دادن ناگهانی احساس بویایی در افراد آلوده به ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-۲ به دلیل تورم موضعی بافت اطراف سلول‌های عصبی بویایی تشخیص دهنده بو در حفره بینی است.

اکنون می‌دانیم که ذرات ویروس کرونا از طریق گیرنده‌ای به نام آنزیم مبدل آنژیوتانسین ۲ (ACE۲) به سلول‌ها متصل می‌شوند.

فقط تعداد کمی از سلول‌ها این گیرنده را دارند که شامل بافت‌های پوشاننده ریه‌ها، دستگاه گوارش و همچنین سلول‌های مولد مخاط که در مجرای بینی قرار دارند.

محققان دریافته اند که گرچه خود اعصاب بویایی این آنزیم را ندارند، اما در نزدیکی آن، یک بافت حمایتی متشکل از سلول‌های نگه‌دارنده، می‌تواند توضیحی ارائه دهد.

مشخص شده است که این سلول‌ها در غشای خود گیرنده‌های ACE۲ دارند. در صورت آلوده شدن به ویروس کرونا، بافت‌های دارای این سلول‌ها می‌توانند ملتهب شده و به طور بالقوه از رسیدن مولکول‌های منتقل شده در هوا به انتهای نورون‌های بویایی جلوگیری کرده و بویایی را کاهش دهند.

از آنجا که این تورم به بخش کوچکی از بافت محدود می‌شود، راه تنفسی مسدود نمی‌شود و تولید مخاط افزایش نمی‌یابد، به این معنی که بدون داشتن موردی از بوف‌ها، بو می‌تواند کاهش یابد.

هنگامی که التهاب کاهش می‌یابد، احساس بویایی می‌تواند خود به خود برگردد. اما نه همیشه.

هنوز توضیحی در مورد از دست دادن دائمی حس بویایی به دلیل مبتلا شدن به ویروس کرونا گزارش نشده، که اگر چنین باشد محققان حدس می‌زنند که این ممکن است نتیجه وارد شدن آسیب جدی به سلول به بافت عصبی باشد.

آیا اگر بویایی خود را از دست دهید نگران باشید؟

کرونا ممکن است تا یک سال حس بویایی مبتلایان را مختل کند
تغییر در توانایی حس بویایی باید همراه با سایر علائم یا عوامل زندگی تفسیر شود. گاه بی اهمیت، و در بعضی موارد می‌تواند مهم باشد.

تقریباً از هر چهار آمریکایی بالای ۴۰ سال یک نفر گزارش می‌کند که در توانایی تشخیص بو‌ها تغییر کرده است. حدود ۳ درصد از مردم به هیچ وجه بویایی ندارند.

از دست دادن چنین حس بویایی - هیپوزمیا نامیده می‌شود، یا در موارد کامل آنوزمی - از ویژگی‌های تعدادی از شرایط است.

بسیاری از ویروس‌ها که باعث سرماخوردگی می‌شوند، می‌توانند بافت مخاطی مخاط داخل مجاری بینی و سینوس‌ها را ملتهب کنند، به عنوان مثال جریان هوا و حساسیت به بو را کاهش می‌دهند. این امر اغلب با دشواری در استنشاق و آبریزش بینی همراه است.

زوال عقل همچنین با از دست دادن بو همراه است، به این معنی که هیپوزمیا می‌تواند نشانه اولیه‌ای باشد که ارزش بررسی دارد.

در مورد COVID-۱۹، افرادی که در طی شیوع همه گیر حس بویایی یا چشایی خود را از دست می‌دهند، ده برابر بیشتر از سایر آلودگی‌ها به ویروس SARS-CoV۲ مبتلا هستند، و این یک صلاحیت مفید برای آزمایش است.
 
منبع: ScienceAlert
برچسب ها: ویروس کرونا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه