حذف جنجالی هستی مهدوی فر از همرفیق!

حذف جنجالی هستی مهدوی فر از همرفیق!

هستی مهدوی فر که آذر ماه سال گذشته، مهمان برنامه همرفیق بوده، با انتشار یادداشت بلندی در صفحه اینستاگرامش مدعی شده که یک قسمت کامل با حضور او و مهمان اش نهال دشتی سانسور شده است. البته او می گوید که موضوع را از تهیه کننده، پیگیری کرده اما او نتواسته پاسخی بدهد و اگر هم پاسخی داده در حد امروز و فردا کردن و وعده آینده دادن بوده است. 
کد خبر: ۹۵۹۹۱
بازدید : ۲۲۶۳
۲۴ تير ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۸
فرادید| چند روز پس از جنجال سانسور در قسمت ششم سریال نمایش خانگی زخم کاری، حالا هستی مهدوی فر از سانسور عجیب در برنامه همرفیق انتقاد کرده است. او گفته یک قسمت همرفیق با حضور او و نهال دشتی به شکل کامل سانسور و احتمالا حذف شده است.

به گزارش فرادید؛ این اولین بار نیست که برنامه همرفیق با سانسور مواجه می‌شود. پیش از این هانیه توسلی و شبنم فرشادجو نیز نسبت به سانسور چهره شان در این برنامه گلایه کرده بودند.  

اما حالا هستی مهدوی فر که آذر ماه سال گذشته، مهمان برنامه همرفیق بوده، با انتشار یادداشت بلندی در صفحه اینستاگرامش مدعی شده که یک قسمت کامل با حضور او و مهمان اش نهال دشتی سانسور شده است.

البته او می گوید که موضوع را از تهیه کننده، پیگیری کرده اما او نتواسته پاسخی بدهد و اگر هم پاسخی داده در حد امروز و فردا کردن و وعده آینده دادن بوده است. 

مهدوی فر با انتقاد از سانسور حضور او در همرفیق نوشت: امیدی ندارم که توضیحی در خور از جانب سانسورکنندگان یا تهیه‌کننده محترم (که احتمالا خودشان زیر فشار سانسورکنندگان هستند) بگیرم، اما قطعا این رفتار ناپسند سبب خواهد شد که در آینده فریب مدعیان رفاقت را نخورم و برای رسم رفاقت وقت و دقت بیشتری صرف کنم. گرچه همیشه زیر تیغ بُرنده سانسور بوده‌ام، خواستم لااقل این‌بار دیگر خود سانسوری نکنم.
 
هنوز ساترا و عوامل همرفیق به ادعای هستی مهدوی فر، واکنشی نشان نداده اند.
 
حذف جنجالی هستی مهدوی فر از همرفیق!

همرفیق، زخم کاری و چالش سانسور!

همرفیق و زخم کاری دو اثر تولید شده در شبکه نمایش خانگی، در طول ماه‌های اخیر با چالش سانسور از سوی ساترا مواجه شده اند. مسئله‌ای که به عقیده برخی از بازیگران و منتقدان سینما و تلویزیون، روز به روز جدی‌تر می‌شود.

در این رابطه هستی مهدوی فر، بازیگر فیلم‌های ماجرای نیمروز: رد خون، ۵۰ کیلو آلبالو و  که به تازگی در برنامه همرفیق با چالش سانسور روبرو بوده، می‌نویسد: اگر قرار باشد نظارت‌های کلافه‌‍ کننده و بی مورد تلویزیون در پلتفرم‌های اینترنتی هم اعمال شود از امروز باید بر عاقبت این پلتفرم‌ها گریست. آن‌چنان که امروز همه علاقه‌مندان به هنر، به حال وضعیت تلویزیون می‌گریند.

البته پیش از این، محمدحسین مهدویان کارگردان سریال زخم کاری نیز به سانسور‌های ادامه دار در شبکه نمایش خانگی انتقاد کرده بود.  

او گفته بود که همیشه از سر جبر و ناچاری و نه از سر رضایت، به سانسور تن داده‌ایم تا بتوانیم آثارمان را به نمایش درآوریم. در این قسمت، اما به نقطه‌ای رسیده‌ام که می‌بینم تن‌دادن به سانسور‌های غیرعقلانی، غیرحرفه‌ای و دور از واقع‌بینی اجتماعی به وضوح موجب تأثیرات مخرب بر داستان و تضییع حقوق ما به‌عنوان سازنده و شما به‌عنوان مخاطب شده است.

مهدویان معتقد است که اگر این نگاه سختگیرانه در گذشته نیز سیطره داشت، بسیاری از سریال‌های سال‌های دور همین تلویزیون مثل در پناه تو یا میوه ممنوعه قابلیت تولید و پخش نداشت.

 

مسئله شبکه نمایش خانگی؛ دعوای ادامه دار ساترا و وزارت ارشاد!

تا همین چند سال پیش، مجوز پروانه ساخت، تولید و نظارت بر عرضه محصولات نمایش خانگی به عهده وزارت ارشاد بود. اما با شکل گیری ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر) مسئولیت نظارت بر عرضه محصولات شبکه نمایش خانگی به ساترا سپرده شد. این موضوع باعث شد تا هر بار وزارت ارشاد و ساترا بر سر سریال‌ها و تاک شوها دچار اختلاف شوند.  

اما حالا ساترا گفته که چند ماهی است مجوز‌های ارشاد در حوزه نمایش خانگی را به رسمیت نمی‌شناسد و طی ساز و کاری منحصرا مجوز تولید و انتشار را صادر خواهد کرد.

قائم مقام رییس و معاون امور حقوقی ساترا در این رابطه گفته که «بند‌ی از تبصره ۶ قانون بودجه کشور، صلاحیت نظارت بر تولید و انتشار آثار نمایشی را منحصراً به صداوسیما داده که در قالب ساترا باید اجرایی می‌شد. با این حال این مسئولیت در حال حاضر منحصراً در اختیار سازمان صداوسیما و ساترا قرار گرفته است.»
 
ساترا با اتکا به این بند از قانون بودجه، ماه های اخیر به صورت مستقیم مجوز پروانه ساخت، تولید و عرضه سریال زخم کاری را صادر کرد.

این موضوع باعث شد تا وزارت ارشاد هفته های گذشته شکایت خود را به دادگاه فرهنگ و رسانه ببرد.  

با این حال فعالان سینما و تلویزیون معقدند که دعوای ساترا و وزارت ارشاد تنها به ضرر اهالی این عرصه تمام می‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین