خبر فوری! بازگشت هابل به حیات

خبر فوری! بازگشت هابل به حیات

ناسا تلسکوپ هابل را با موفقیت به سخت افزار پشتیبان انتقال داد و به احتمال زیاد از اواخر هفته جاری دوباره شاهد تصویربرداری های این تلسکوپ باشیم
کد خبر: ۹۶۰۶۱
بازدید : ۷۷۵۰
۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶
فرادید| تلسکوپ فضایی هابل بیش از یک ماه پس از خاموش شدن رایانه اصلی، در حال بازگشت به کار است. ناسا اعلام کرده است که تلسکوپ هابل با موفقیت به کامپیوتر پشتیبان خود متصل شده است. در حالی که روند بازگرداندن آنلاین سیستم به کندی انجام می‌شود، ناسا شروع به بیرون آوردن ابزار‌های علمی از حالت ایمن کرده است.

جیمز ژلتیک، معاون مدیر پروژه هابل، به NPR گفته است: «پنجشنبه شب وقتی در میان تشویق متخصصان‌مان در مرکز کنترل، خبر رسید که ناسا موفق شده است رایانه حمل بار را بازیابی کند.»

به گزارش فرادید؛ ناسا در تاریخ ۲۴ تیر با موفقیت تلسکوپ فضایی هابل را به سخت افزار پشتیبان انتقال داد. این انتقال شامل روشن شدن رایانه انتقال داده پشتیبان نیز می‌شود. عملیات انتقال برای جبران مشکلی که در رایانه انتقال داده اصلی در تاریخ ۲۳ خرداد به هنگام توقف رایانه رخ داد و جمع آوری داده‌های علمی را به حالت تعلیق درآورد، طراحی شده بود.

این انتقال شامل بر خط کردن واحد کنترل قدرت (PCU پشتیبان و واحد فرماندهی پاکسازی داده علمی (CU/SDF) پشتیبان در طرف دیگر واحد مدیریت ابزار علمی و مدیریت داده‌ها (SI C&DH) بود. واحد PCU قدرت را بین اجزای SI C&DH توزیع کرده و CU/SDF فرمان‌ها و داده‌ها را ارسال و پاک می‌کند.
 
علاوه بر این، دیگر قطعات سخت افزار روی هابل به رابط‌های جایگزینشان منتقل شدند تا به پشتیبان SI C&DH متصل شوند. پس از تکمیل این مراحل، رایانه انتقال داده پشتیبان روی همین واحد روشن و نرم افزار پرواز بارگذاری شد و رایانه به حالت طبیعی عملیات بازگشت.

تیم هابل اکنون سخت افزار را زیر نظر دارند تا اطمینان یابند همه چیز به درستی کار می‌کند. تیم همچنین کار بر روی بازیابی ابزار‌های علمی از حالت امن (Safe mode) را آغاز کرده است. انتظار می‌رود این کار بیش از یک روز به طول بیانجامد زیرا تیم اقدامات مختلفی را انجام داده و اطمینان می‌یابد که ابزار‌ها در دمای ثابتی قرار دارند. سپس تیم پیش از از سرگیری فعالیت‌های علمی معمول، تعدادی کالیبراسیون اولیه روی ابزار‌ها انجام می‌دهد.
بازگشت هابل به حیات / هابل این آخر هفته کار علمی خود را از سر می‌گیردژلتیک می‌گوید که محموله علمی هابل بر روی سیستم رایانه پشتیبان خود در حال اجرا است، زیرا تیم قبلاً آن را طوری تنظیم کرده بود تا در صورت قطعی در هنگام، روی واحد‌های ثانویه کار کند. این سیستم برای ساده کردن روند راه اندازی مجدد، در حالت اتصال به سیستم پشتیبان قرار می‌گیرد.

هابل از کلیه اجزای خود، نسخه پشتیبان تهیه می‌کند. بخشی از برنامه مهندسان اصلی برای کنار آمدن با چنین مشکلاتی است. در حال حاضر، این فقط به یک واحد کنترل قدرت رسیده است. اما تیم هابل همچنین فکر می‌کند که واحد قدرت ممکن است به مرور مشکل خود را برطرف کند.

ژلتیک با تشریح دو راهی که ممکن است اتفاق بیفتد، گفت که این واحد ممکن است به سادگی برای مدتی سرد بماند تا برق پراکنده شود. وی همچنین توضیح داد که ممکن است مدار از تنظیمات عملیاتی خود خارج شده باشد - و ممکن است به راحتی عقب برود.
بازگشت هابل به حیات / هابل این آخر هفته کار علمی خود را از سر می‌گیردژلتیک می‌گوید: «حالا نفس راحتی می‌توانیم بکشیم! ما معتقد بودیم که همه این برنامه‌ها و تلاش‌ها جواب می‌دهد، اما همانطور که می‌دانید شما با تجارت فضایی سر و کار دارید و موارد تعجب برانگیز و پیش‌بینی نشده می‌توانند در این حوزه رقم بخورد. اما خوشبختانه اینطور نشد و چیزی وجود نداشت که ما را غافلگیر کند.»

در مورد زمانی که این تلسکوپ اولین تصاویر نفس گیر خود را از زمان شروع مجدد به زمین پرتو می‌دهد، بنظر می‌رسد خیلی منتظر نخواهیم ماند.

ژلتیک می‌گوید: «امیدوارم که اولین مشاهدات در آخر هفته آتی انجام شود.» وی پیش بینی کرد، با در نظر گرفتن زمان لازم برای دریافت و پردازش داده‌ها، احتمالاً در اوایل هفته آینده اولین تصاویر جدید را دوباره مشاهده خواهید کرد.

منبع: nasa.gov
برچسب ها: ناسا تلسکوپ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین