بلوا بر سر واکسن تولید مشترک ایران با روسیه!

بلوا بر سر واکسن تولید مشترک ایران با روسیه!

گرچه علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا، از نا کارامدی خط تولید اسپوتنیک وی در ایران سخن به میان آورده، اما بخش دیگری از مسئولان ایرانی و شرکت طرف اکتوورکو، گفته‌های او را رد می‌کنند. در این رابطه شرکت طرف قرارداد شرکت گامالیای روسیه بلافاصله پس از موضع گیری، رییسی اطلاعیه‌ای صادر و صحبت‌های رییسی را تکذیب کرد.
کد خبر: ۹۶۳۸۹
بازدید : ۱۹۳۳
۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۳
فرادید| واکسن روسی اسپوتنیک وی که قرار بود به شکل مشترک در ایران تولید شود، حالا با ابهاماتی مواجه است. طبق اعلام مسئولان وزارت بهداشت قرار بود پس از رونمایی از واکسن اسپوتنیک ایرانی یک میلیون دُز از آن در اختیار مراکز تزریق واکسن قرار بگیرد، اما تاکنون واکسی به وزارت بهداشت تحویل داده نشده است.

به گزارش فرادید؛ اوایل تیرماه بود که مسئولان وزارت بهداشت از خط تولید واکسن اسپوتنیک وی در کارخانه داروسازی اکتوورکو کرج رونمایی کردند. خط تولیدی که براساس قرارداد اولیه تا آذرماه ۶۰ میلیون دُز واکسن را در اختیار وزارت بهداشت قرا دهد.

اما حالا پس از گذشته ۷ ماه از قرار داد اولیه، نه تنها واکسنی به وزارت بهداشت نرسیده، بلکه مشخص نیست که اکتوورکو ایران تحت لیسانس گامالیای روسیه چه میزان اسپوتینک وی تولید کرده است.

در این میان علیرضا رییسی، معاون بهداشت نیز اظهارات عجیبی درباره تولید واکسن روسی در ایران مطرح کرده است.

او هفته گذشته گفته بود که روسیه خط تولیدی به ما داده که به درد ما نمیخورد. اگرچه واکسن‌های اسپوتنیک تولید مشترک در ایران تولید میشوند و ایران در اولویت دریافت این واکسن هاست، اما قطعی و حتمی این واکسن‌ها برای ایران نیست و ما روی آن حساب نکرده ایم.

علاوه بر این شرکت گامالیای روسیه قرار بود بخشی از واکسن‌های تولیدی خود را به ایران اختصاص دهد، اما در طول ماه‌های اخیر واکسن اسپوتنیک وی تولید این شرکت، به شکل قطره چکانی به ایران رسید.
 
بلوا بر سر واکسن تولید مشترک ایران با روسیه!

معمای واکسن «اسپوتنیک وی» ایران و روسیه

گرچه علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا، از نا کارامدی خط تولید اسپوتنیک وی در ایران سخن به میان آورده، اما بخش دیگری از مسئولان ایرانی و شرکت طرف اکتوورکو، گفته‌های او را رد می‌کنند.
 
در این رابطه شرکت طرف قرارداد شرکت گامالیای روسیه بلافاصله پس از موضع گیری، رییسی اطلاعیه‌ای صادر و صحبت‌های رییسی را تکذیب کرد.

اکتوورکو نوشت که فرآیند تولید واکسن اسپوتنیک در خطوط تولیدی اکتوور با موفقیت به پایان رسید. همه تجهیزات و ماشین آلات تولید این محصول در خطوط تولیدی بخش بایوتک اکتوور موجود بوده و همچنین توسط طرف روس مورد ارزیابی واقع شده و مورد تایید قرار گرفته است.

در این میان کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز صحبت‌های علیرضا رییسی را تصریح کرده و گفته منظور او این نبوده که اسپوتنیک خط تولیدی به ایران داده که به درد مان نمی‌خورد.

جهانپور معتقد است که منظور رییسی این بوده که با توجه به راه اندازی این خط تولید و لزوم طی مراحل فنی و تایید واکسن در روسیه، طبیعتا این واکسن هنوز در مدار واکسیناسیون عمومی قرار نگرفته است؛ لذا فعلا تا زمان عرضه این واکسن، کمکی به واکسیناسیون عمومی در ایران نخواهد کرد.

اما با این وجود، سخنگوی سازمان غذا و دارو هم، ابهام تولید اسپوتنیک وی در ایران را برطرف نکرده است. او نگفته که چه زمانی واکسن روسی در ایران تولید و در مراحل واکسیناسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته اظهار نظر اخیر سفیر ایران در روسیه نیز به ابهام واکسن تولید مشترک  اسپوتنیک افزوده است.  

کاظم جلالی با انتقاد از علیرضا رییسی، گفته که تجهیزات ارسال روسیه به ایران کاملا پیشرفته است و آنچه گفته شده خلاف واقع است.

او گفته که اکتوورکو ایران با کمک روسیه واکسن اسپوتنیک وی تولید و در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌دهد. اما از آن سو گفته که بیشتر تولیدات واکسن اسپوتنیک در روسیه مصرف می‌شود و برای تامین نیاز‌های خود فعلا دچار چالش است.

با این وجود سفیر ایران در روسیه نگفته که در چنین شرایطی چگونه شرکت گامالیای روسیه مواد اولیه را در اختیار شرکت ایرانی قرار می‌دهد.
 
بلوا بر سر واکسن تولید مشترک ایران با روسیه!

اسپوتنیک وی ایرانی؛ چالش مالی و مسئله تاییدیه گامالیا!

علاوه بر چالش تامین مواد اولیه اسپوتنیک وی و ابهام در خطوط تولیدی و تجهیزات تولید واکسن، حالا شرکت اکتوورکو ایران می‌گوید که برای تولید واکسن اسپوتنیک وی به تاییدیه شرکت گامالیای روسیه نیاز دارد.  

طبق اعلام اکتوورکو، براساس پروتکل‌های بین المللی و قرارداد‌های منعقده میان صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (RDIF) با کلیه‌ی طرف‌های قراردادی تولیدی در سراسر جهان، می‌بایست بچ‌های نخست برای تایید نهایی به موسسه‌ی گامالیا روسیه ارسال گردد تا مجوز آزادسازی محصول توسط ایشان صادر شود.

اما حالا وزیر بهداشت گفته که نتیجه تست‌های بچ اولیه واکسن اسپوتنیک ایران، توسط موسسه گامالیا تایید شده است.

اکتوورکو گفته که این مجموعه پس از اخذ تاییدیه شرکت گامالیا، بر مبنای جدول زمان بندی، ماهانه ۹۰۰ هزار دز واکسن اسپوتنیک وی و یا ۳.۵ میلیون دز، واکسن اسپوتنیک لایت را در اختیار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی قرار خواهد داد.

این درحالی است که مدیران این شرکت داروسازی، از اقدامات و رقابت‌های منفی و مغرضانه و نیز ممانعت از تامین منابع مالی مورد نیاز اکتوور برای تولید واکسن خبر داده اند.

البته مدیران اکتوورکو این را هم گفته اند که چالش‌های مالی را رفع خواهند کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین