bato-adv

سقوط مرد جوان از طبقه ششم؛ قتل یا حادثه؟

او بنا به دلایلی بر سر برخی مسائل خاص یا اختلافات مالی با من درگیر می‌شد که روز حادثه هم به همین ترتیب مشاجره‌ای بین ما رخ داد که من هم عصبانی شدم و با کف دست ضربه‌ای محکم به او زدم که ناگهان از طبقه ششم به پایین سقوط کرد و....
کد خبر: ۹۶۹۹۴
بازدید : ۲۴۷۳
۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲
سجادپور| پرونده سقوط یک کارگر از طبقه ششم ساختمانی در بولوار شهید فرامرزعباسی مشهد، بعد از چند ماه تحقیقات پلیسی و قضایی، رمزگشایی شد.

این حادثه سی و یکم اردیبهشت گذشته، هنگامی رخ داد که کارگر ۳۲ ساله‌ای به نام یوسف از طبقه ششم یک ساختمان در حال احداث به پایین سقوط کرد و به طرز دلخراشی جان سپرد.

پیمانکار و دیگر کارگران ساختمانی با شنیدن صدای ترسناک سقوط، هراسان به محوطه ساختمان دویدند و تلاش کردند تا کارگر خون آلود را از مرگ نجات دهند، اما او نفس‌های آخر زندگی اش را می‌کشید به گونه‌ای که نتوانست هیچ کلمه‌ای بر زبان آورد.
 
چند دقیقه بعد نیرو‌های امدادی اورژانس پیکر این کارگر جوان را به مرکز درمانی انتقال دادند، ولی او دیگر علایم حیاتی نداشت و جان به جان آفرین تسلیم کرده بود.
 
با گزارش حادثه سقوط کارگر مذکور به مقام قضایی، تحقیقات مقدماتی توسط نیرو‌های انتظامی آغاز شد، ولی از شواهد و ظواهر امر چنین برمی آمد که این کارگر آرماتوربند هنگام کشیدن طناب به بالای ساختمان به طور اتفاقی یا بی احتیاطی سقوط کرده است!
 
وقتی گزارش پلیس و اظهارات شاهدان عینی روی میز قاضی دکتر حسن زرقانی قرار گرفت، ناگهان ماجرای «سقوط هنگام کشیدن طناب» از لابه لای سطور اوراق این پرونده، ذهن قاضی ویژه قتل عمد را درگیر حادثه‌ای رمزآلود کرد.
 
به همین دلیل مقام قضایی پس از بررسی ابعاد مختلف این حادثه مرگبار، دستورات ویژه‌ای را صادر کرد و این پرونده را برای انجام تحقیقات بیشتر در اختیار کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی قرار داد؛ بنابراین گروه تخصصی از کارآگاهان با نظارت مستقیم سرهنگ جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) وارد عمل شدند تا از این پرونده پیچیده رمزگشایی کنند.

این گونه بود که بررسی‌های میدانی به محل ساختمان مذکور در بولوار شهید فرامرز عباسی مشهد کشید، اما اظهارات شاهدان و کارگران در حالی بر پیچیدگی پرونده می‌افزود که نشانه‌ای از سقوط در طبقه ششم دیده نمی‌شد.
 
با آن که این پرونده آرام آرام رنگ جنایت به خود می‌گرفت، ولی هیچ انگیزه قوی یا سند محکمی وجود نداشت که دلیلی بر وقوع قتل باشد. به همین دلیل هر روز گره‌های کور این سقوط مرگبار بیشتر می‌شد تا این که چند روز قبل با راهنمایی‌های مقام قضایی، روند تحقیقات تغییر کرد و دامنه بررسی‌های پلیسی به موضوعات اخلاقی و اجتماعی کشید.
 
در این میان کارگر ۳۴ ساله‌ای به نام «حسین-م» که روز حادثه در طبقه ششم ساختمان حضور داشت مورد بازجویی‌های فنی قرار گرفت، ولی او باز هم ادعا‌های قبلی خودش را تکرار کرد و گفت: آن روز ما در طبقه ششم مشغول کار بودیم که مرحوم تخته چوبی را جمع کرد که قرقره فلزی حمل مصالح ساختمانی روی آن نصب شده بود، اما زمانی که قصد داشت طناب خالی را بالا بکشد من برای انجام کاری به آن سوی ساختمان رفتم که در یک لحظه صدای افتادن شیئی را شنیدم. وقتی بازگشتم همکارم به پایین سقوط کرده بود.
 
هراسان از طبقات پایین رفتم، ولی او حتی نتوانست یک کلمه هم سخن بگوید. به گزارش اختصاصی خراسان، روایت این کارگر ۳۴ ساله درحالی با حقیقت ماجرا مطابقت نداشت که بنا به دلایل عقلی کمتر امکان دارد کسی برای کشیدن طناب خالی آن قدر به لبه ساختمان نزدیک شود که سقوط کند، به همین دلیل این قصه نزد قاضی ویژه قتل عمد و کارآگاهان، ساختگی جلوه می‌کرد و حقیقت موضوع چیز دیگری بود.
 
از سوی دیگر واکاوی‌های کارآگاهان در زندگی شخصی مرحوم بیانگر آن بود که «حسین–م» نه تنها به منزل همکارش رفت و آمد داشت بلکه به دلیل همکاری در پروژه‌های ساختمانی، اختلافات اندک مالی نیز با یکدیگر داشتند.
 
با به دست آمدن این اطلاعات، همسر یوسف نیز زیر چتر تحقیقات غیرمحسوس پلیس قرار گرفت و مشخص شد که او هم اختلافات بین «حسین–م» و همسرش را پنهان کرده است. بدین ترتیب و با صدور دستوری از سوی قاضی زرقانی، هر دو متهم دستگیر و به پلیس آگاهی منتقل شدند.
 
مرد ۳۴ ساله که با دیدن همسر مرحوم در اداره آگاهی، دست و پایش را گم کرده بود، به ناچار پرده از اختلافات با همکارش برداشت و به برخی موضوعات مالی و معاشرت با مرحوم اعتراف کرد.
 
با این اعترافات و در حالی که مشخص بود ماجرایی تلخ در پس اظهارات این متهم وجود دارد، قاضی شعبه ۲۱۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، برای بررسی دقیق ماجرا عازم پلیس آگاهی شد و بدین ترتیب تحقیقات تخصصی در حضور قاضی ویژه قتل عمد به شیوه بازجویی‌های جنایی ادامه یافت.

این متهم که دیگر راه گریزی از میان سوالات پیچیده و فنی پیدا نمی‌کرد به ناچار حقیقتی تلخ را فاش کرد. او گفت: من به منزل مرحوم رفت و آمد داشتم و با همسرش نیز آشنا بودم، به همین دلیل در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی با هم کار می‌کردیم و مراودات مالی داشتیم، ولی او بنا به دلایلی بر سر برخی مسائل خاص یا اختلافات مالی با من درگیر می‌شد که روز حادثه هم به همین ترتیب مشاجره‌ای بین ما رخ داد که من هم عصبانی شدم و با کف دست ضربه‌ای محکم به او زدم که ناگهان از طبقه ششم به پایین سقوط کرد و....

در پی اعترافات این متهم، دستور بازداشت موقت وی از سوی قاضی ویژه قتل عمد مشهد صادر شد تا دیگر ابعاد و موضوعات پنهان این پرونده جنایی مورد کنکاش‌های پلیسی قرار گیرد.
 
منبع: روزنامه خراسان
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv