طرح واردات خودرو رد می‌شود؟

طرح واردات خودرو رد می‌شود؟

با اینکه هنوز تکلیف مصوبه مجلسی‌ها در باره واردات خودرو در شورای نگهبان مشخص نشده، برخی از نمایندگان مجلس و کارشناسان خودرو معتقدند در صورت تصویب و اجرایی شدن واردات خودرو، این طرح تاثیر چندانی در کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو نخواهد داشت.
کد خبر: ۹۸۶۱۱
بازدید : ۶۸۲۳
۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۹
فرادید| مجلسی‌ها در حالی هفته گذشته، با واردات خودرو به شکل مشروط موافقت کردند که حالا میر سلیم از احتمال رد شدن این طرح سخن به میان آورده است.

به گزارش فرادید؛ سید مصطفی میرسلیم که همزمان در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام عضویت دارد، گفته که مجمع هفته گذشته جلسه‌ای درباره واردات خودرو برگزار کرده است. طبق گفته او مجمع تشخیص مصلحت نظام عضویت با واردات خودرو مخالفت کرده است.

او همچنین پیش بینی کرد که شورای نگهبان نیز مصوبه اخیر مجلس یازدهم را رد کند.  

میرسلیم معتقد است که با تصویب نهایی و اجرای این طرح، تولید و بررسی‌های تحقیقاتی لطمه خورده و جوانان فعال در این حوزه دلسرد می‌شوند.

این در حالی است که طرح مذکور متعلق به مجلس دهم بود، اما پس از تصویب و رسیدن با شورای نگهبان با آن مخالفت شد. البته در مجلس یازدهم این طرح از بایگانی بیرون آمد و نمایندگان با الحاق اصلاحیه‌ای نظر شورای نگهبان را در طرح گنجاندند.  

در نهایت مجلسی‌ها پس از فراز و نشیب‌های بسیار هفته اخیر مصوب کردند، که اشخاص حقیقی و حقوقی از این پس به ازای صادرات خودرو و بدون انتقال ارز، خودروی خارجی وارد کنند.

البته مصوبه مجلس بدون شرط و ماده هم نیست. در این اساس مقرر شده که واردات خودرو نباید هیچ تعهد ارزی جدیدی برای کشور ایجاد کند.
 
علاوه بر این سقف تعداد خودرو‌های مجاز وارداتی، هر شش ماه یک بار توسط شورای رقابت و بر اساس میزان کمبود عرضه نسبت به تقاضای موثر خودروی سواری طی یک سال گذشته تعیین شود.
 
طرح واردات خودرو رد می‌شود؟

احتمال آزاد شدن واردات و چالش تغییر قیمت‌ها در بازار خودرو

با اینکه هنوز تکلیف مصوبه مجلسی‌ها در باره واردات خودرو در شورای نگهبان مشخص نشده، برخی از نمایندگان مجلس و کارشناسان خودرو معتقدند در صورت تصویب و اجرایی شدن واردات خودرو، این طرح تاثیر چندانی در کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو نخواهد داشت.

بهزاد رحیمی، عضو کمیسیون صنایع مجلس معتقد است صادرات کشور به اندازه‌ای نیست که ما به ازای آن بتوان میزان قابل توجهی خودرو وارد کرد.  

او این رابطه می‌گوید: سابقا می‌توانستیم بعضی از قطعات پژو را به فرانسه صادر کنیم، اما با وجود شرایط تحریمی صادرات قطعات ما کاهش یافته است؛ بنابراین به نظر من قرار نیست خودرو وارد شود یا حتی قیمت خودروی خارجی کاهش یابد.

در این میان فعالان و کارشناسان بازار خود رو نیز نظر رحیمی، عضو کمیسیون صنایع مجلس را تایید می‌کنند.
 
آن‌ها مدعی اند که در پنج ماه اول امسال خودروسازان ایرانی تنها ۵۰۰ دستگاه از تولیدات خود را صادر کرده‌اند و میزان صادرات سالانه خودروساز‌ها سال گذشته حدود ۱۳۰۰ دستگاه به ارزش ۵.۷ میلیون دلار بوده  است.
 
طرح واردات خودرو رد می‌شود؟

قیمت خودرو کاهش می‌یابد؟

در مقابل گروهی از نمایندگان مجلس و فعالان بازار معتقدند که با آزادسازی واردات خودرو، قیمت‌ها نیز کاهش می‌یابند.

حسینی کیا، نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس با دفاع از تصویب طرح واردات خودرو، می‌گوید قیمت خودرو‌های خارجی در کشور ۸ برابر قیمت واقعی آن است و زمانی که قیمت خودرو‌های خارجی پایین بیاید خودرو داخلی هم کاهش قیمت خواهد داشت.
 
لطف الله سیاهکلی، دیگر عضو این کمیسیون نیز معتقد است که مجلس با هدف کاهش قیمت و ایجاد رقابت در بازار چنین مصوبه ای را به تصویب رسانده است.

در این میان مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو نیز پیش از این گفته بود که با آزادسازی واردات، قیمت خودرو‌های خارجی بین ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش خواهد داشت.
 
برچسب ها: واردات خودرو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۵
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۷
0
0
مافیای خودرو از دولت قدرتمند ترهستند واجازه تصویب این طرح را نمیدهند آن نمایندگان هم واقعا یا اشتباه میکنند یا ذینفع هستند که میگویند تاثیری در قیمت خودر ندارد اسم طرح آمد قیمتها به شدت نزولی شد مگر اینها ایرانی نیستند وندیدند
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین