زن‌ها بوی ترس را می‌فهمند؟

زن‌ها بوی ترس را می‌فهمند؟

اجدادِ زن ما در هنگام مواجهه با موقعیت‌های ترس و خطر از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند. برای مثال، اگر حس می‌کردند که حیوان شکاری در کمین نشسته است، به فرزندان خود نزدیک می‌شدند تا بقای آن‌ها را تضمین کنند.
کد خبر: ۹۸۶۱۶
بازدید : ۳۷۵۶
۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
فرادید| یک مطالعه می‌گوید که استشمامِ بوی ترس امکان‌پذیر است؛ البته فقط اگر شما یک زن باشید. محققان می‌گویند زنان بعد از استشمام بوی عرق فردی که دچار اضطراب بود، رفتارشان تغییر کرد.

به گزارش فرادید، دانشمندان در جریان یک سخنرانی عمومی نمونه عرق افرادی که مضطرب بودند را جمع کردند. آن‌ها همچنین نمونه‌هایی از عرق برخی از افراد را در جریان یک بازی جمع کردند. گروه دوم برخلاف گروه اول خونسرد و آرام بودند.

سپس از یک گروهِ ۲۱۴ نفره متشکل از زنان و مردان خواستند درحالی که مشغول ۵ بازی مختلف هستند، این نمونه‌ها را از طریق یک ماسک استنشاق کنند. زنان بعد از استشمام بوی عرقِ افراد مضطرب، خطرگریز‌تر و بی‌اعتمادتر شده بودند.

برای مثال در جریان یک بازی اقتصادی که در آن قرار بود سرمایه‌گذاری کنند، آن‌ها پول کمتری را به سایر بازیکنان انتقال می‌دادند. آن‌ها وقتی همین بازی را با کامپیوتر انجام دادند نیز همین رفتار را تکرار کردند. چنین رفتاری در بین مردان مشاهده نشد.
زن‌ها بوی ترس را می‌فهمند؟
محققان از دانشگاه هاینریش هین در دوسلدورف آلمان می‌گویند احتمال دارد که بتوان این یافته را به تکامل اجتماعی مرتبط دانست. آن‌ها می‌گویند اجدادِ زن ما در هنگام مواجهه با موقعیت‌های خطرناک از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند. برای مثال، اگر حس می‌کردند که حیوان شکاری در کمین نشسته است، به فرزندان خود نزدیک می‌شدند تا بقای آن‌ها را تضمین کنند و برای حفاظت و مراقبت بیشتر از خود و فرزندان‌شان با دیگران پیوند برقرار می‌کردند.

دانشمندان می‌گویند: «این تمایل به دوستی و مراقبت که در شرایط اضطراب ایجاد می‌شود در میان زنان قوی‌تر از مردان است و آن‌ها نسبت به هشدار‌های اضطرابی دیگران حساس‌تر از مردان هستند.» نتیجه این پژوهش در نشریه بیولوژیکال سایکولوژی منتشر شده است.

منبع: The Daily Mail
ترجمه: سایت فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین