اینفوگرافی/ ۷ هورمون تاثیرگذار بر وزن

اینفوگرافی/ ۷ هورمون تاثیرگذار بر وزن

اصلی‌ترین هورمون استرس بدن کورتیزول است که به محض اینکه تحت نگرانی قرار می گیرید به داخل خون شما ترشح شده و احساس گرسنگی بهتون القا میکنه (معمولا هوس برای شکر، نمک و چربی جات!)، متابولیسم رو کند میکنه و در نتیجه به وزنتون اضافه میشه.
کد خبر: ۹۹۰۶۵
بازدید : ۵۸۴۶
۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵
فرادید| کلید اصلی برای داشتن اشتهای سالم و وزن متوازن اینه که همه این اجزا بتونن به خوبی با همدیگه ارتباط برقرار کنن. به محض اینکه ارتباط بین این اجزا خراب بشه، امکان اینکه همیشه حس گرسنگی داشته باشید یا هوس خوراکی‌های مختلف (مخصوصا شیرینی و کربوهیدرات) بکنید خیلی بیشتر میشه.
 
اینجاست که حس میکنید وزن بدنتون کامل از کنترل شما خارج شده و کاری از دستتون برنمیاد. توی این مطلب میخوایم با هورمون‌هایی که پیغام رسان‌های بدن هستند آشنا بشیم و ببینیم چطوری میتونید هورمون ها، اشتها و وزن بدنمون رو توی مشت خودمون بگیریم.
اینفوگرافی/ ۷ هورمون تاثیرگذار بر وزن
کورتیزول – هورمون استرس
اصلی‌ترین هورمون استرس بدن کورتیزول است که به محض اینکه تحت نگرانی قرار می گیرید به داخل خون شما ترشح شده و احساس گرسنگی بهتون القا میکنه (معمولا هوس برای شکر، نمک و چربی جات!)، متابولیسم رو کند میکنه و در نتیجه به وزنتون اضافه میشه. کورتیزول بیش از حد درون خون میتونه به مرور زمان منجر به مقاومت انسولین، از دست رفتن ماهیچه ها، افزایش چربی شکم، بالا رفتن کلسترول و فشار خون بالا بشه! این‌ها فقط چند تا از پیامد‌های کورتیزول بیش از حد هست.
 
نشانه‌های عدم توازن: هوس‌های مکرر برای شکر و نمک، اعتیاد به خوردن، کندی در شروع روز به وقت صبحگاهی، داشتن خواب ناپیوسته، اضطراب، سردرد یا احساس خستگی بعد از ظهر، میل جنسی کم، سرگیجه هنگام ایستادن، دشواری در از دست دادن وزن

چطوری میزان کورتیزول رو کم کنیم؟

کافئین رو کنار بگذارید. به جای نوشیدن قهوه، چای سبز رو جایگزین کنید و بعد خودتون رو به دمنوش‌های طبیعی بدون کافئین عادت بدین.
 
میزان استرس خودتون رو با روش‌هایی مثل نیایش، مدیتیشن، یوگا، حرکت، تنفس عمیق و خواب خوب تا جایی که میتونید کاهش بدین.
 
وعده‌های غذایی متوازن بخورید، یعنی شامل پروتئین، چربی‌های سالم، فیبر و سبزیجات کم نشاسته باشه.

گیاهان ضد استرس مثل جینسینگ برای کاهش استرس مصرف کنید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین