جنجال ماینرهای ارز دیجیتال در زیرزمین شرکت بورس!

جنجال ماینرهای ارز دیجیتال در زیرزمین شرکت بورس!

پس از تایید وجود ماینرها از سوی معاون اجرایی سازمان بورس، این بار شرکت بورس تهران هم اطلاعیه‌ای صادر کرد و گفت که ماینر‌ها شخصی نبوده است. طبق اعلام شرکت بورس تهران، ماینر‌ها با اهداف تحقیقاتی با هماهنگی هیات مدیره و وزارت صمت خریداری شده بود، اما پس از مدتی این فعالیت متوقف شده است. اما این اطلاعیه در حالی است که مسئولان صنعت برق، از پروژه تحقیقاتی شرکت بورس تهران و مجوز وزارت صمت ابراز بی اطلاعی می‌کنند.
کد خبر: ۹۹۰۷۶
بازدید : ۶۰۸۰
۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۷
فرادید| بورس که در طول دو سال اخیر بیشترین حاشیه‌ها را به خود اختصاص داده، حالا با جنجال جدیدی روبرو شده است. در این رابطه اخیرا رسانه‌ها مدعی شدند که حراست سازمان بورس، تعدادی ماینر استخراج ارز دیجیتال را در زیرزمین شرکت بورس تهران کشف کرده است.

به گزارش فرادید؛ با طرح این ادعای جنجالی، بسیاری از سهامداران به انتقاد از سازمان بورس پرداختند. موضوعی که باعث شد تا مدیرعامل شرکت بورس تهران وجود ماینر‌های استخراج ارز دیجیتال در زیرزمین ساختمان خود را تکذیب کنند.  

علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران در این باره گفته که این موضوع صحت ندارد و آن‌هایی که آن را مطرح کرده‌اند، اشتباه کرده‌اند.

اما این پاسخ منتقدان را قانع نکرد و این بار آن ها، احتمال شخصی بودن ماینر‌ها را مطرح کردند.  

سهامداران مدعی‌اند که خرید و فعالیت ماینر‌ها در گزارش‌ها و حساب‌های شرکت بورس تهران به طور کامل ثبت و افشا نشده است؛ بنابراین ماینر‌ها به صورت شخصی خریداری شده اند.  

با افزایش انتقادها درنهایت پای سازمان بورس هم به ماجرای ماینر‌های زیرزمین ساختمان شرکت بورس تهران باز شد.

مصطفی بهشتی سرشت، معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره ابتدا اعلام کرد که اطلاع‌رسانی‌های لازم در این زمینه را شرکت بورس تهران باید انجام دهد. اما بلافاصله وجود این ماینر‌ها را تایید کرد.  

او گفته با اطلاعاتی که تاکنون به دست آورده‌ام، این دستگاه‌ها شخصی نبوده‌اند، اما به طور کلی چنین فعالیتی خارج از فعالیت‌های شرکت بورس محسوب می‌شود و این مجموعه باید پاسخگو باشد.
جنجال ماینرهای ارز دیجیتال در زیرزمین شرکت بورس!

ماینرها متعلق به چه کسی بود؟

پس از تایید وجود ماینرها از سوی معاون اجرایی سازمان بورس، این بار شرکت بورس تهران هم اطلاعیه‌ای صادر کرد و گفت که ماینر‌ها شخصی نبوده است.  

طبق اعلام شرکت بورس تهران، ماینر‌ها با اهداف تحقیقاتی با هماهنگی هیات مدیره و وزارت صمت خریداری شده بود، اما پس از مدتی این فعالیت متوقف شده است.

در این اطلاعیه تاکید شده که شرکت بورس تهران هیچ فعالیتی در زمینه استخراج رمز‌ارز در این شرکت وجود ندارد و موضوع پنهانی که عده‌ای مدعی کشف آن شده‌اند، اساسا تکذیب می‌شود.

اما این اطلاعیه در حالی است که مسئولان صنعت برق، از پروژه تحقیقاتی شرکت بورس تهران و مجوز وزارت صمت ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند.  

محمد خدادادی، مجری تأمین برق مراکز استخراج رمزارز‌ها در این رابطه می‌گوید که همکاران ما در شرکت توزیع برق تهران بزرگ در حال بررسی این موضوع هستند و اگر برای ما و همکاران در شرکت توزیع مسجل شود که سازمان بورس در حال انجام چنین کار غیرقانونی بوده، مسلما با فرد یا افراد متخلف مطابق قانون برخورد خواهد شد و تمام مراحلی که برای مشرکان متخلف طی می‌شود، برای این افراد نیز طی خواهد شد.

تایید تخلف و احضار مدیران شرکت بورس

با فراگیر شدن انتقادها، بالاخره سازمان بورس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که شرکت بورس تهران مرتکب تخلف شده است.

این سازمان با تایید انتقادات سهامداران، نوشت که فعالیت مزبور در گزارش‌ها و حساب‌های شرکت به طور کامل ثبت و افشا نشده است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: با توجه به اینکه بدواً چنین امری با اساسنامه و رسالت شرکت بورس نیز همخوانی نداشته است، موضوع به معاونت حقوقی سازمان ارسال شده است.

علاوه بر این سازمان بورس می‌گوید که رسیدگی به این موضوع به طور فوق‌العاده در دستور کار کمیته رسیدگی به تخلفات سازمان قرار گرفته و برای بررسی کم و کیف و ابعاد تخلفات این موضوع، مدیران بورس تهران فراخوانده شده اند.

طبق اطلاعیه سازمان بورس قرار است که بعد از رسیدگی کامل و ارزیابی توضیحات و مستندات این امر که در حوزه داخلی شرکت رقم خورده است، نتایج رسیدگی و جزئیات امر و تصمیم سازمان اطلاع رسانی شود.  
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین