کشف امواج رادیویی عجیب از قلب کهکشان راه شیری

کشف امواج رادیویی عجیب از قلب کهکشان راه شیری

امواج مرموز رادیویی که از قلب کهکشان راه شیری می‌آیند ستاره‌شناسان را سردرگم کرده است. دانشمندان در حال حاضر نمی‌دانند چه چیزی باعث ایجاد این امواج می‌شود.
کد خبر: ۹۹۶۶۴
بازدید : ۱۴۹۶۵
۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱

فرادید| دانشمندان موفق به دریافت امواج رادیویی عجیبی شده‌اند که از اعماق کهکشان راه شیری ساطع می‌شود. منبع این امواج توسط تیمی از دانشمندان سراسر جهان و با استفاده از یک تلسکوپ در غرب اتریشیا متعلق به آژانس تحقیقاتی دولتی استرالیا کشف شده است.

به گزارش فرادید؛ سیگنال‌های غیر معمول از جهت مرکز راه شیری (امواج رادیویی که با الگوی فعلی منبع رادیویی متغیر قابل درک نیست) می‌تواند کلاس جدیدی از اجرام ستاره‌ای را نشان دهد.

عجیب‌ترین ویژگی این سیگنال جدید این است که دارای قطبش بسیار بالایی است. این بدان معناست که نور آن فقط در یک جهت نوسان می‌کند، اما این جهت با زمان می‌چرخد.

روشنایی این جسم نیز به طور چشمگیری ۱۰۰ برابر است و سیگنال ظاهراً به طور تصادفی روشن و خاموش می‌شود. قبلا هرگز چنین چیزی مشاهده نشده است.

در ابتدا دانشمندان تصور می‌کردند که می‌تواند یک تپ اختر باشد (یک نوع بسیار متراکم از ستاره مرده در حال چرخش) یا یک نوع ستاره‌ای که شعله‌های عظیم خورشیدی ساطع می‌کند. سیگنال‌های منبع جدید با آنچه از این نوع اجرام آسمانی انتظار می‌رود مطابقت ندارد.

کشف امواج رادیویی عجیبی که از قلب کهکشان راه شیری منتشر می‌شود

منحصر به فرد بودن سیگنال رادیویی، این بود که به طور نامرئی شروع، سپس روشن و قبل از ظهور دوباره محو شد. این رفتاری منحصر به فرد است.

در طی یک دوره نه ماهه در سال ۲۰۲۰، اخترشناسان شش سیگنال رادیویی را از منبع تشخیص دادند. سعی می‌کردند این جسم را در نور بصری پیدا کنند، اما ناموفق بودند.

دانشمندان به تلسکوپ رادیویی پارکز روی آوردند و باز هم نتوانستند منبع را تشخیص دهند. اما هنگام استفاده از تلسکوپ رادیویی MeerKAT در آفریقای جنوبی، چون سیگنال متناوب بود، دانشمندان توانستند هر چند هفته به مدت ۱۵ دقیقه آن را مشاهده کنند.

دانشمندان سیگنال‌های برگشتی دریافت کرده‌اند، اما رفتار منبع به طور چشمگیری متفاوت است، در یک روز ناپدید می‌شود، در حالی که با تلسکوپ استرالیا هفته‌ها مشاهده می‌شود.

این امواج نامنظم یکی از جنبه‌های گیج کننده این کشف است، اما شاید غیر معمول‌ترین ویژگی آن قطبش دایره‌ای شبح باشد. قطبش به نحوه حرکت موج رادیویی در فضا و زمان مربوط می‌شود. آنچه باید بدانید این است که قطبی شدن دایره‌ای پدیده‌ای نادر در کیهان است و این سیگنال رادیویی را بسیار جالب می‌کند.

کشف امواج رادیویی عجیبی که از قلب کهکشان راه شیری منتشر می‌شود

تقریباً کمتر از ۱ درصد منابع، منبع قطبی هستند. منابع قطبی معمولاً با میدان‌های مغناطیسی مرتبطند. به طور بالقوه، میدان مغناطیسی یک جسم در حال حرکت با سیگنال رادیویی در راه خود به زمین است. این ممکن است چیزی به اندازه یک زباله گرد و خاکی رایج باشد یا می‌تواند کاملاً چیز دیگری باشد.

میدان‌های مغناطیسی به احتمال زیاد با نوع دیگری از سیگنال‌های رادیویی عجیب از اعماق کیهان مرتبط است که به انفجار سریع رادیویی معروف است. ردیابی این سیگنال‌ها منجر به نوعی از ستاره‌های مرده می‌شود که به عنوان مغناطیس شناخته می‌شود. شاید بتوان شباهت‌ها را مشاهده کرد، اما این سیگنال‌ها با منبعی متفاوت هستند و FRB‌ها برای دوره‌های زمانی بسیار کوتاه تری دوام می‌آورند یا در بازه‌های زمانی بسیار روشن‌تر تکرار می‌شوند. با این وجود، به نظر می‌رسد که میدان مغناطیسی راهی قدرتمند برای بهم زدن سیگنال رادیویی است.

می‌دانیم که در قلب راه شیری ما یک سیاه چاله غول پیکر وجود دارد که با نام Sagittarius A شناخته می‌شود، اما هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که ارتباطی با این منبع رادیویی داشته باشد.

بر اساس اعلامیه دانشگاه سیدنی، این کشف اطلاعات زیادی در مورد اسرار این منبع رادیویی گذرا فاش نکرده است؛ بنابراین دانشمندان همچنان به جستجوی پاسخ‌ها ادامه می‌دهند.

منبع: Cnet.com

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه