پس از تزریق واکسن کرونا، دقیقا چه اتفاقی در بدن ما می‌افتد؟

پس از تزریق واکسن کرونا، دقیقا چه اتفاقی در بدن ما می‌افتد؟

مهمترین نکته‌ای که باید در مورد واکسن‌ها بدانید این است که آن‌ها به بدن شما آموزش می‌دهند که چگونه برای مقابله با عفونت آماده شود، بدون اینکه بدن شما مجبور باشد خودش با عفونت مقابله کند. به این ترتیب، واکسن‌ها به بدن شما کمک می‌کنند تا برای حمله میکروب‌ها آماده شود
کد خبر: ۹۹۹۳۵
بازدید : ۱۹۷۱۷
۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶

فرادید| همه گیری کرونا، شیوه زندگی مردم در سراسر جهان را تغییر داده است. تا ۱۴ اکتبر ۲۰۲۱، بیش از ۷۱۶۰۰۰ نفر تنها در ایالات متحده جان خود را از دست داده‌اند. کارشناسان بهداشت معتقدند که واکسن کرونا یکی از راه‌های مهم برای کمک به پایان این همه گیری است.

به گزارش فرادید؛ اما دریافت واکسن می‌تواند برای کودکان و بزرگسالان ترسناک باشد. به علاوه، اطلاعات زیادی در مورد نحوه عملکرد واکسن‌های COVID-۱۹ وجود دارد، اما درک برخی از آن‌ها دشوار است.

پس از تزریق واکسن کرونا، در بدن ما دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟

واکسن‌ها شبیه مهاجمان ساخته می‌شوند

مهمترین نکته‌ای که باید در مورد واکسن‌ها بدانید این است که آن‌ها به بدن شما آموزش می‌دهند که چگونه برای مقابله با عفونت آماده شود، بدون اینکه بدن شما مجبور باشد خودش با عفونت مقابله کند. به این ترتیب، واکسن‌ها به بدن شما کمک می‌کنند تا برای حمله میکروب‌ها آماده شود که در غیر این صورت می‌تواند شما را بسیار بیمار کند.

هر سه واکسن COVID-۱۹ موجود در ایالات متحده (واکسن‌های فایزر، مُدرنا و جانسون جانسون) بر آنچه پروتئین سنبله ویروس SARS-CoV-۲ یا ویروس کرونا نامیده می‌شود، تمرکز دارد. SARS-CoV-۲ یک ویروس گرد است، با برآمدگی‌هایی در سراسر آن. برجستگی‌ها پروتئین‌های سنبله هستند.

پس از تزریق واکسن کرونا، در بدن ما دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟

در یک کروناویروس واقعی، پروتئین‌های سنبله به ویروس کووید ۱۹ اجازه ورود به سلول‌ها را می‌دهند تا ویروس بتواند نسخه‌های بیشتری از خود تهیه کند. این کار را با چسبیدن به انواع خاصی از پروتئین‌ها، به نام گیرنده‌ها، در سلول‌های انسان به ویژه سلول‌های ریه انجام می‌دهد. به این ترتیب، ویروس می‌تواند به سلول‌های سالم نفوذ کرده و آن‌ها را آلوده کند.

واکسن‌های مدرنا، فایزر و جانسون جانسون همه با ارائه دستورالعمل به سلول‌های بدن برای ساختن پروتئین سنبله، به طور مشابه عمل می‌کنند. واکسن‌های فایزر و مدرنا این دستورالعمل‌ها را بر روی یک مولکول به نام mRNA حمل می‌کنند. این مولکول تک رشته‌ای شبیه یک تکه نوار بلند با دستورالعمل ساخت پروتئین کدگذاری شده در یک طرف است.

از طرف دیگر، واکسن جانسون جانسون دستورالعمل‌ها را از طریق مولکول‌های DNA به سلول‌ها می‌رساند. از ویروسی به نام آدنوویروس استفاده می‌کند که نمی‌تواند از خود کپی بگیرد و DNA پروتئین‌های سنبله را به سلول‌های انسان منتقل کند. این DNA در mRNA کپی می‌شود، که دستورالعمل‌ها را به پروتئین ترجمه می‌کند. در این مورد، پروتئین سنبله کروناویروس است؛ بنابراین تفاوت اصلی بین سه واکسن این است که دوز‌های فایزر و مدرنا دستورالعمل پروتئین را از طریق mRNA به بدن شما می‌رسانند، در حالی که دوز‌های جانسون جانسون آن را از طریق DNA هدایت می‌کند. پس از آن، هر سه واکسن به یک شکل عمل می‌کنند.

وقتی واکسن وارد بدن شما می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از تزریق واکسن کرونا، در بدن ما دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟هنگامی که واکسن کرونا تزریق می‌شود، mRNA یا DNA توسط سلول‌های بافتی و سلول‌های ایمنی ویژه‌ای که در ماهیچه‌ها، پوست و اندام‌ها به نام سلول‌های دندریتیک زندگی می‌کنند، بلعیده می‌شود. سلول‌های دندریتیک مانند نگهبانان بر تمام قسمت‌های بدن مراقبت می‌کنند و علائم حمله میکروب‌ها، مانند کروناویروس را جستجو می‌کنند.

به محض اینکه DNA یا mRNA در داخل سلول‌های دندریتیک یا بافت قرار گرفت، سلول‌ها از دستورالعمل‌ها برای ایجاد پروتئین‌های سنبله استفاده می‌کنند. این روند به طور معمول کمتر از ۱۲ ساعت طول می‌کشد. پس از اینکه پروتئین‌های سنبله ساخته شده و آماده «نشان دادن» به سیستم ایمنی می‌شوند، mRNA یا DNA توسط سلول تجزیه شده و از بین می‌رود.

مهم است بدانید که اگرچه سلول‌های شما پروتئین‌های مخصوص خود را ساخته اند، اما اطلاعات کافی برای تهیه نسخه کامل ویروس را ندارند. اما پروتئین‌های سنبله می‌توانند سیستم دفاعی بدن را تقویت کرده و دفاع خود را تقویت کنند، بنابراین در صورت حمله کامل ویروس کرونا آماده است.

هنگامی که سلول‌های بافتی و سلول‌های دندریتیک پروتئین‌های سنبله را به عنوان مهمان‌های ناخوانده تشخیص می‌دهند، سلول‌ها قسمت‌هایی از پروتئین‌های سنبله را در قسمت بیرونی خود قرار می‌دهند تا سایر سلول‌ها آن را مشاهده کنند. سلول‌های دندریتیک همچنین سیگنال‌های خطر را همزمان منتشر می‌کنند تا به دیگر سلول‌ها اطلاع دهند که پروتئین سنبله تهدیدی است. سیگنال‌های خطر مانند تابلو‌های زرد نئون چشمک زن هستند که روی قطعه نمایش داده شده پروتئین سنبله هشدار می‌دهند که: «این یکی خودی نیست!»

این سیگنال‌های هشدار دهنده سپس پاسخ ایمنی بدن شما را افزایش می‌دهد.

وقتی سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از تزریق واکسن کرونا، در بدن ما دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟

به لطف این فرایند، بدن اکنون در آماده باش کامل است و آماده یادگیری مبارزه با مهاجمان است، در این مورد، پروتئین‌های سنبله پس از تزریق با واکسن کووید ۱۹ ساخته می‌شوند.

سلول‌های ایمنی بدن که سلول‌های B و T نامیده می‌شوند، علائم هشداردهنده مهاجم خارجی را تشخیص می‌دهند. هزاران نفر از این سلول‌ها برای اطلاع از این تهدید جدید به منطقه می‌شتابند تا بتوانند به حفاظت کمک کنند.

سلول‌های B متخصص در ساختن تله‌هایی هستند که آنتی بادی نامیده می‌شوند و پروتئین‌های سنبله مهاجم را از بین می‌برند. سلول‌های B مختلف تعداد زیادی آنتی بادی تخصصی تولید می‌کنند که قسمت‌های مختلف ویروس یا باکتری را تشخیص می‌دهد؛ و سلول‌های B مانند یک کارخانه عمل می‌کنند و به ساخت آنتی بادی‌ها علیه تهدیدی که حتی پس از از بین رفتن آن ادامه می‌یابد ادامه می‌دهند تا از بدن در طولانی مدت محافظت کنند.

منبع: ScitechDaily

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه