فرادید | صفحه نخست - سینما
برندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر
هوتن شکیبا و الناز شاکردوست بهترین بازیگران نقش اول
«سینمای ایران مرهم همه زخم هاست و ما زخم نمی‌زنیم. آنکه زخم میزند حتما به عقوبت کارش می‌رسد».
در روز آخر جشنواره فیلم فجر، مهناز افشار در کنار بهرام رادان برای فیلم آشفتگی ساخته فریدون چیرانی پا بر فرش قرمز جشنواره گذاشت.
حامد بهداد؛ کارنامه پر در جشنواره فجر
او کارنامه‌ای متنوع دارد، شاید بسیار بیشتر از ستاره‌های یک نسل قبل و یک نسل بعد از خود. در روز‌هایی که گمان می‌رود ستاره اقبالش دیگر درخشش ندارد، قادر است دوستدارانش را شگفت‌زده و امیدوار کند. این ویژگی‌هاست که تماشای بازی‌اش را دوست داشتنی کرده است.
نگاهی به فیلم‌های یک روز متوسط در جشنواره
روزنوشت‌های سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
مسأله دیگر، آشفتگی در کارگردانی صحنه‌های مربوط به مذاکره امیر و گروه بسیجی‌ها با مقامات امنیتی است. فیلمساز در فضاسازی و ایجاد التهاب و تعلیق که ویژگی مهم این نوع تریلر‌های سیاسی است موفق نیست و نتوانسته تصویر درستی از موقعیت جغرافیایی پایگاه بسیج و کنشی که در آن جاری است ارائه کند.
نوید محمدزاده در پاسخ به این سوال که «چرا قاچاقچی فیلم فیلسوف بود»، گفت: «این فیلم به هر حال فیلمی است که خرس روی صورت قاچاقچی چنگ ننداخته است، قاچاقچی می‌تواند آدمی باشد که زندگی نرمالی داشته باشد و خیلی معمولی باشد.»
جریان سیال ذهن یک راوی نامعتبر در
ذهن‌های منجمد جلوی سیالیت را سد می‌کنند و ذهن‌های رها به آن اجازه پرواز می‌دهند و این‌چنین است که ما شخصیت فرهاد را از کودکی می‌بینیم که ذهنی رها دارد. در سیالیت ذهن، آدم معمولا رنج‌ها را در فراخنای حافظه دفن می‌کند و لذت‌ها را باقی می‌گذارد.
«هیچ‌وقت نفهمیدم مردم چرا فیلم‌هایی رو که در طول سال، به‌صورت نیم‌بها هم حاضر نیستن ببینن و دی‌وی‌دی‌شم حاضر نیستن بخرن و حتی حاضر نیستن دانلودش کنن و یهو در ایام جشنواره فیلم فجر، براش صف می‌ایستن؟»
لیندا کیانی، حسین پاکدل، حمیدرضا پگاه، محمود پاک‌نیت و ... از جمله بازیگران «دیدن این فیلم جرم است!» هستند
فاطمه معتمدآریا؛ شروع طوفانی در جشنواره فجر
ویژگی اصلی‌اش برای من متفاوت‌بودن موضوعش بود، یعنی موضوعی بود که تا به حال در ایران راجع به آن فکر نشده یا کار نشده بود،
روزنوشت‌های روز ششم جشنواره فیلم فجر
روزی که ماه با طلا کامل شد
فائزه به بهانه خرید گوشت و در واقع تلفن زدن به مادرش وارد کشتارگاهی در کویته می‌شود و دوربین از دید او، صحنه‌های سلاخی گوسفندان و فرود آمدن ضربه‌های ساطور بر لاشه‌های گوشت را نشان می‌دهد که تجسم بصری و نمادین خشونت و شقاوتی است که بوسیله مردان خانوادۀ ریگی صورت می‌گیرد.
نگاهی به چند فیلم مهم جشنواره
او که حتی حاضر نیست نیاز‌های عاطفی و جنسی شوهرش را برآورده کند چرا از ارتباط پنهانی او با یکی از زنان کارگر باغ غافلگیر می‌شود و دخترک را از کار اخراج می‌کند. وزن این زن آنقدر در فیلم سنگین است که نه تنها شوهر او بلکه همه زنان زحمتکش کارگر باغ که او با آن‌ها رفتار مستبدانه‌ای دارد، تحت‌الشعاع قرار گرفته‌اند
علی نصیریان؛ حضور دوباره استاد در جشنواره فجر
تماشاگران عادی که کمتر به جنبه‌های منفی بازی بازیگران توجه دارند؛ نصیریان را یکی از محبوب‌ترین‌ها می‌دانند و البته بیشتر به خاطر یکی دو نقش برجسته و تأثیر‌گذاری که در چند سریال تلویزیونی بازی کرده از جمله سریال «میوه ممنوعه».
وقتی فیلمی تا این اندازه ضعیف و مبتذل توسط هیئت داوران و دبیر جشنواره فجر به بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی- هنری کشور راه پیدا می‌کند در واقع پالس مثبت و چراغ سبز به مبتذل‌سازان می‌دهد تا در آینده برای تولید آثاری از این دست با فراغ بال بیشتری اقدام کنند و زهر مار‌های پرتعدادتری به تماشاگران نگون‌بخت سینما پیشکش نمایند.
گزارشی از حال‌وهوای جشنواره فیلم فجر
در سومین روز، بسیاری از فیلم‌های جشنواره به سانس فوق‌العاده رسیدند.
درخونگاه؛ بار سنگین میراث‌دار بودن
میراث‌دار سینمای کیمیایی بودن برای فیلم «درخونگاه» هم نقطه قوت به دنبال دارد و هم نقطه ضعف.
    صفحه  از ۶۸
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار