این غول‌های بازیافتی عجیب چه پیغامی دارند؟

این غول‌های بازیافتی عجیب چه پیغامی دارند؟

توماس دامبو هنرمندی است که به مدت بیش از ده سال در حال ساخت مجسمه‌های عجیب و غول‌آسا در نقاط مختلف جهان بوده است؛ مجسمه‌هایی که انواع و اقسام جانوران افسانه‌ای را شامل می‌شوند.

کد خبر : ۱۵۱۸۲۱
بازدید : ۲۶۱۲

فرادید| نزدیک یک دهه است که توماس دامبو در حال ساخت ارتشی از این مجسمه‌های غول‌پیکر است. او تقریباً ۱۰۰ مجسمه در مقیاس بزرگ از موجودات افسانه‌ای سراسر جهان را ساخته است. این مجسمه‌های چوبی معمولاً بین ۱۲ تا ۲۰ فوت در حالت نشسته یا ایستاده بر فضای طبیعی پیرامونشان مانند جنگل‌ها و خطوط ساحلی نظارت دارند. 

به گزارش فرادید، اکنون، این مجسمه‌ها به شمال غربی اقیانوس آرام رسیده‌اند. مانند بسیاری از مجسمه‌های دامبو، نسخه‌های جدید که بخشی از پروژه موسوم به «غول‌های شمال غربی: راه پادشاه پرنده» هستند، از مواد بازیافتی ساخته شده‌اند. این هنرمند دانمارکی امیدوار است بتواند مردم را تشویق کند به طبیعت بروند و بیشتر به حفاظت از محیط زیست فکر کنند.

20210513_125450-copy-scaled

«می‌خواهم مردم بدانند که حتی زباله هم ارزش دارد. مجسمه‌های غول‌پیکر من این کار را می‌کنند و کمک می‌کنند داستان‌هایی مانند افسانه‌هایی که با آن‌ها بزرگ شده‌ام را تعریف کنم. در طبیعت، دفن زباله وجود ندارد. طبیعت چرخشی است، همه چیز معنا دارد و همه چیز بازیافت می‌شود.» 

مجسمه‌های جدید در پورتلند، ایساکوا، بالارد، سیاتل غربی و جزایر بِین‌بریج و واشون هستند. دامبو از اواسط آگوست به تدریج مکان‌های دقیق آن‌ها را منتشر می‌کند. دو اثر نهایی او آخر این هفته از راه می‌رسند. 

JENSNEJ-FINAL-PIC-05-scaled

از آنجا که این مجسمه‌ها در مناطق سنتی ساحل سالیش قرار دارند، دامبو با قبایل Muckleshoot و Snoqualmie همکاری کرده است. بخشی از این همکاری شامل تبادل هنری با عضو قبیله Muckleshoot و جان هالیدی هنرمند معروف به کایوت Coyote است. او زمانی را با دامبو و تیمش در دانمارک گذراند و روی یکی از ساختمان‌های دامبو نقاشی دیواری کشید. 

کایوت گفته است: «دامبو پیام‌هایی در مورد مراقبت از سیاره و بیهوده نبودن به دنیا می‌دهد. قبایل ما از همان ارزش‌ها استقبال می‌کنند، بنابراین این یک همکاری طبیعی بود. ما باید از زمین مادرمان مراقبت کنیم.»

22

برای دامبو، این مجسمه‌ها تنها بخشی از پروژه هستند. او امیدوار است این مجسمه‌ها بازدیدکنندگان را به نزدیک شدن به طبیعت ترغیب کنند. او در این باره می‌گوید: «این پروژه فقط درباره هنر من نیست. بلکه در مورد تجربه‌ای است که هنگام قدم زدن در طبیعت و جنگل بدست می‌آورید.» 

دامبو نخستین مجسمه غول‌پیکر خود به نام جک لومبر را برای یک جشنواره فرهنگی دانمارکی در سال ۲۰۱۴ ساخت. پس از آن، شروع به دریافت درخواست‌های ساخت دوباره‌ی آن‌ها کرد. دامبو برای هر یک از آن‌ها، ویژگی‌های متمایزی مانند سر و پا در نظر می‌گیرد و باقی اجزاء را با کمک تیم خود و داوطلبان محلی در کارگاهش در دانمارک می‌سازد. 

hector_el__protector_20__-_culebra_puerto_rico

دومین هکتور ال پروتکتور در پوئرتو ریکو. طوفان مجسمه اصلی را نابود کرد، اما دامبو برای بازسازی آن بازگشت.

هر یک از مجسمه‌های دست‌ساز نام و داستان خاص خودشان را دارند، مانند هکتور ال پروتکتور که دامبو آن را در جزیره کولبرا در پوئترو ریکو در سال ۲۰۱۴ ساخت. او سنگ به دست بر لبه آب نشسته و آماده است آن را به سوی هر کسی که می‌خواهد به جزیره حمله کند، پرتاب کند. پس از آن، سال ۲۰۱۷، این مجسمه در اثر طوفان ماریا نابود شد.

دامبو مدت کوتاهی پس از این اتفاق برای بازسازی هکتور به جزیره بازگشت. در نسخه‌ی جدید، هکتور یک فانوس با انرژی خورشیدی در دست دارد و به قایق‌ها اجازه می‌دهد خط ساحلی را هنگام طوفان ببینند. این مجسمه شبیه نمادی از جزیره شده است و بسیاری از مردم به همین دلیل او را دوست دارند. 

img_6971

بروون ایدون، مجسمه غول پیکر سیاتل غربی برای اورکاها در لبه آب فلوت مینوازد.

برخی از مجسمه‌هایی که اخیراً رونمایی شده‌اند شامل پیایِ صلح‌بان که زیر درختان جزیره بِین‌بریج می‌نشیند و بروون ایدون که برای اورکاها در لبه آب در سیاتل غربی فلوت می‌نوازد، می‌شوند.

او به الیزابت کاستیلو گفته است: «به‌جای داشتن دنیایی که در حال غرق شدن در زباله‌های خودش است، می‌توانیم این مشکل را با ساختن چیزهای زیبا و معنادار از زباله‌هایمان حل کنیم».

مترجم: زهرا ذوالقدر

۷
وبگردی
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید