افزایش سختگیری درباره ممنوعیت حجاب با مصوبه مجلس تاجیکستان

افزایش سختگیری درباره ممنوعیت حجاب با مصوبه مجلس تاجیکستان

از سال ۲۰۱۸ گزارش‌ها حاکی از تلاش‌های مستمر برای اجرای این ممنوعیت، از جمله برپایی ایست‌های بازرسی پلیس برای اجرای این قانون است.

کد خبر : ۱۸۹۳۷۸
بازدید : ۹۶

ممنوعیت حجاب در تاجیکستان برای چندمین سال پیاپی اعمال شده است، هرچند که به طور مداوم اجرا نشده است. حال مجلس تاجیکستان با تصویب قانونی، سختگیری درباره حجاب را در این کشور بیشتر کرده است.

تاجیکستان یک ممنوعیت رسمی بر لباس‌های مذهبی از جمله حجاب دارد، اما اجرای این قانون در طول زمان متفاوت بوده است.بیش از نیمی از زنان تاجیک هنوز هم با وجود ممنوعیت، سر خود را می‌پوشانند.

پارلمان تاجیکستان ‎حجاب اسلامی را بعنوان پوشش مغایر با فرهنگ ملی اعلام کرد. این قانون به معنی ‎کشف حجاب نیست بلکه زنان میتوانند روسری های خود را به سبک سنتی این کشور به سر داشته باشند؛ اما پوشیدن برقع ممنوع شده است. زنانی که از این قانون پیروی نکنند، ۳۵۰۰ سامانی (۳۲۲دلار) جریمه می‌شوند.

به طور کلی، اگرچه این ممنوعیت وجود دارد، اجرای آن در طول زمان متفاوت بوده و اخیراً نشانه‌هایی از تلاش‌های بیشتر برای اجرای آن مشاهده می‌شود.

در تازه‌ترین تلاش، مجلس تاجیکستان ‎حجاب اسلامی را بعنوان پوشش مغایر با فرهنگ ملی اعلام کرد.

مجلس نمایندگان ‎تاجیکستان طرحی موسوم به قانون تنظیم سنت‌ها ومناسک تصویب کردند که بر اساس آن ‎حجاب بعنوان پوشش مغایر با فرهنگ ملی شناخته شده و فروش و تولید لباس‌های اسلامی و برگزاری مناسک اسلامی در اماکن عمومی ممنوع و به جمع‌های خصوصی محدود می‌شود.
 

منبع: فرارو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید