(تصاویر) مدلی با بیماری ژنتیکی نادر که تمام کلیشه‌های مد را شکست

(تصاویر) مدلی با بیماری ژنتیکی نادر که تمام کلیشه‌های مد را شکست

او با بیماری اکتودرمال دیسپلازی (ectodermal dysplasia) متولد شد، اصطلاحی که برای چندین شرایط ژنتیکی بسیار نادر که بر رشد پوست، مو و ناخن تأثیر می‌گذارد به کار می‌رود.

کد خبر : ۱۱۹۰۶۹
بازدید : ۴۵۰۵

روزگاری مدل ها، لاغر، قدبلند، عمدتا با پوست‌های روشن و مو‌های مجعد یا صاف بودند. اما ملانیا گِیدوس (Melanie Gaydos) یکی از افراد منحصر به فرد شجاعی است که برای مخالفت با معیار‌های اجتماعی جسارت داشت.

این مدل ۳۲ ساله نه تنها صنعت مد را به چالش می‌کشد، بلکه اهمیت تنوع در دنیای زیبایی را برجسته می‌کند.

ملانیا

او با وضعیت ژنتیکی نادر متولد شد

ملانیا گِیدوس ۳۲ ساله در ساحل شرقی متولد شد، اما در حال حاضر در سیاتل زندگی می‌کند. او با بیماری اکتودرمال دیسپلازی (ectodermal dysplasia) متولد شد، اصطلاحی که برای چندین شرایط ژنتیکی بسیار نادر که بر رشد پوست، مو و ناخن تأثیر می‌گذارد به کار می‌رود. او در سنین پایین‌تر به خاطر ظاهرش به شدت مورد انتقاد قرار گرفت، اما این مانع از تبدیل شدن به یک الگوی شناخته شده و بدست آوردن مشاغل مختلف از سوی او نشد.

واقعا دوست ندارم به من بگویند نمی‌توانم کاری را انجام بدهم

گِیدوس زمانی که در موسسه پرات در شهر نیویورک کار می‌کرد، مدل شدن را آغاز کرد. او پس از حضور در یک موزیک ویدیوی Rammstein، توجه بیشتری را به خود جلب کرد و پیشنهادات بیشتری گرفت. ویژگی‌های متمایز او برای سبک‌های مد آوانگارد ایده‌آل است و در بسیاری از رویداد‌های هفته مد نیویورک شرکت کرده است.

با این حال زنی که اکنون می‌بینیم همیشه در سن رشد در چنین شرایطی نبوده است. او اعتراف می‌کند که در دبستان هیچ دوستی نداشت. مردم او را عجیب، ترسناک و غیر انسانی می‌دیدند. او در کودکی حدود ۳۰ عمل جراحی انجام داد، به این معنی که به دلیل بستری شدن مکرر، دوران تحصیل زیادی را از دست داد و امروز به دلیل مژه‌هایش که به سمت داخل است و به قرنیه‌اش آسیب زده، تا حدی نابینا است.

ملانیا

او خودش را دوست دارد و خودش را همان شکلی که هست می‌پذیرد

به خاطر استخوان‌های کوچک در گوشش مشکلات شنوایی دارد. دندان و مو ندارد. قبلا کلاه گیس می‌پوشید، اما از سال ۲۰۱۵ پوشیدن آن را کنار گذاشت و دیگر از دندان مصنوعی استفاده نکرد. در عوض تصمیم گرفته هرآنچه هست را بپذیرد. او توضیح می‌دهد: «من این‌طور به دنیا آمدم و وقتی به گونه‌ای خاص متولد می‌شوید، نجات پیدا می‌کنید.»

ملانیا

هرگز هیچ‌وقت بابت ظاهرم معذب نشدم

او سال‌های اولیه خود را این‌طور به یاد می‌آورد: «نمی‌فهمیدم چرا مردم با من متفاوت رفتار می‌کنند. این فقط یک اختلال DNA است. این فقط شیوه‌ای است که بدن من با آن به دنیا آمده است. این روی طرز فکرم یا چیز‌هایی از این دست تاثیر ندارد.»، اما گِیدوس معتقد است که اوضاع در حال بهبود است و می‌گوید: «تعریف زیبایی در تجارت مد و عموم مردم از تصویر «الهه بلندقد و کامل» فراتر رفته است.»

ملانیا

او زنان را تشویق می‌کند زیبایی‌شان را بپذیرند

گِیدوس فکر می‌کند که این احمقانه است که زنان نگران چیز‌هایی مثل سلولیت‌های ران، فر موهایشان یا چربی‌های پهلوی خود هستند. او می‌گوید: «همه ضعف‌های خود را دارند … این واقعا محدودکننده و افسرده کننده است که به این فکر کنیم که دیگران درباره ما چه فکری می‌کنند. من نمی‌فهمم که مردم چرا نمی‌توانند از خودشان راضی باشند.»

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید