نمایشگاه گنجینه ۱.۱ میلیارد دلاری یکی از معروف ترین کشتی‌های غرق شده‌ی دنیا

نمایشگاه گنجینه ۱.۱ میلیارد دلاری یکی از معروف ترین کشتی‌های غرق شده‌ی دنیا

این نمایشگاه سه گنج از کشتی غرق شده Nuestra Senora de Atocha را در معرض دید عموم قرار می دهد که شامل صلیب مرصع کاری شده با زمرد، یک گوی و صلیب سلطنتی و انگشتری طلایی با تک سنگ زمرد است.

کد خبر : ۱۷۴۵۱۷
بازدید : ۶۲

در نمایشگاه زمستانی شهر نیویورک، گنج های یکی از مشهورترین کشتی های غرق شده دنیا به نمایش گذاشته شده اند.

این نمایشگاه سه گنج از کشتی غرق شده Nuestra Senora de Atocha را در معرض دید عموم قرار می دهد که شامل صلیب مرصع کاری شده با زمرد، یک گوی و صلیب سلطنتی و انگشتری طلایی با تک سنگ زمرد است.

کشتی اسپانیایی Nuestra Señora de Atocha و همه گنج های آن که متعلق به پادشاه فیلیپ چهارم اسپانیا بودند با ۲۶۵ سرنشین و ۴۰ تن نقره، طلا و دیگر ثروت هایی که از کلمبیا، پرو، مکزیک و ونزوئلا آورده شده بود، در اوایل سپتامبر سال ۱۶۲۲ از هاوانا حرکت خود را آغاز کرد.

اما این کشتی اسپانیایی و کشتی خواهر آن Santa Margarita، پس از طوفانی که فقط چند روز پس از شروع سفر آنها رخ داد، در اعماق اقیانوس غرق شدند و صدها نفر از جمله ثروتمندانی که جواهرات شخصی خود را به همراه داشتند، کشته شدند.

طلا، نقره، مس، توتون و جواهرات آنقدر زیاد بود که دو ماه طول کشید تا آنها را بار این کشتی کنند. این گنجینه ها که اغلب از معدن زمرد موزو کلمبیا آورده شده بودند و ارزش امروزی آنها حدود ۱.۱ میلیارد دلار تخمین زده می شود، در کف اقیانوس از جزایر مارکساس تا خشکی تورتوگاس، غرق شدند.

اسپانیایی ها به مدت شش دهه بی وقفه در پی یافتن این گنجینه های غرق شده بودند، اما موفق نشدند. تا اینکه در سال ۱۹۶۹ میلادی، مل فیشر، جستجویی را در این منطقه آغاز کرد و سرانجام گنجینه ها از کف دریا بیرون کشید.

این جستجو بیش از یک دهه طول کشید و سرانجام، در جولای ۱۹۸۵ میلادی، اصلی ترین گنجینه در بدنه اصلی کشتی کشف شد. این گنجینه شامل ۳۱ کیلوگرم زمرد کلمبیایی، ۱۸۰،۰۰۰ سکه نقره، ۲۴ تن نقره بولیوی، ۱۲۵ شمش طلا و مجموعه ای از مرواریدهای ونزوئلایی بود.

هزاران جواهر اسرارآمیز دیگر همچنان در کف اقیانوس باقی ماندند و برخی دیگر از جواهرات بعدها به سبک دربار اسپانیایی قرن هفدهم به جواهرات تبدیل شدند.

با این حال، سه جواهر نفیس زیبا در حین بازیابی از کشتی غرق شده در شرایط تقریباً کامل بازیابی شدند: صلیب آتوچا، گوی و صلیب سلطنتی و انگشتر آتوچا.

گران‌بهاترین شیء بدست آمده از این کشتی غرق شده، صلیب مزین آتوچاست.

گوی و صلیب سلطنتی نیز توسط طلاسازان، احتمالاً بومی کلمبیایی، ساخته شده و ۳۷ سنگ زمرد موزو به شیوه ای پیچیده در طلای ۲۲ قیراطی آن به کار رفته است.

انگشتر آتوچا نیز حاوی یک زمرد درخشان سبزرنگ از معدن موزو کلمبیا به وزن تقریبی ۲.۵ قیراط است که در طلای عالی قرار گرفته است.

این اشیای گران‌بها در حراجی ای در سال ۲۰۱۵ توسط صاحبان فعلی معدن زمرد موزو در کلمبیا خریداری شد. خانواده فیشر پس از مرگ او در سال ۱۹۹۸، این اشیا را از طریق خانه حراجی ساتبیز به فروش رساندند.

مشخص نیست این اقلام در آن موقع چقدر فروخته شدند، اما یک انگشتر زمردنشان از همین گنجینه غرق شده در سال ۲۰۲۲ بیش از ۱ میلیون دلار فروخته شد؛ در حالی که ارزش اولیه آن حدود ۶۰،۰۰۰ دلار تخمین زده می شد.

وقتی از صاحبان معدن زمرد موزو در مورد ارزش این اشیا پرسیده شد، آنها گفتند: «اینها قابل قیمت گذاری نیستند.»

این جواهرات درخشان هم اکنون به عنوان مجموعه خصوصی موزو نگهداری می شوند. این اشیا صرفا جهت نمایش گذاشته شده اند و نه فروش تا پیوند میان گذشته استعماری معدن موزو و رویکرد فعلی آن که بر پایداری و کمک به جامعه محلی تمرکز دارد را نشان دهند.

منبع: روزیاتو

۱
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید