(تصاویر) از مشخصات فنی هلیکوپتر «بل ۲۱۲» حامل رئیس جمهور چه می‌دانیم؟

(تصاویر) از مشخصات فنی هلیکوپتر «بل ۲۱۲» حامل رئیس جمهور چه می‌دانیم؟

بل ۲۱۲ (Bell 212) هلیکوپتری دوملخه و دوموتوره است که طراحی آن به اواخر دهه ۱۹۶۰ (۱۳۴۰) باز می‌گردد و تولید آن در سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷) به پایان رسید. هم‌اکنون حدود ۵۰۰ فروند از این هلیکوپترها در سراسر جهان عملیاتی هستند.

کد خبر : ۱۸۹۴۴۶
بازدید : ۹۶۵

روز گذشته (۳۰ اردیبهشت) هلیکوپتر بل ۲۱۲ حامل رئیس جمهور و هیأت همراه او دچار سانحه شد. در ادامه مشخصات فنی هلیکوپتر بل ۲۱۲ را بررسی می‌کنیم.

بل ۲۱۲ با نام Twin Huey توسط شرکت بل هلیکوپتر آمریکا طراحی و تولید شد و نخستین پرواز آن در سال ۱۹۶۸ صورت گرفت. تولید آن ابتدا در تگزاس آمریکا و سپس از سال ۱۹۸۸ در کِبِک کانادا دنبال شد.

130

طراحی بل ۲۱۲ بر اساس بزرگ کردن ابعاد بل ۲۰۵ آغاز شد و در ابتدا برای ارتش کانادا توسعه یافت.

این هلیکوپتر در سال ۱۹۷۱ برای استفاده غیرنظامی نیز توسعه یافت. در ژوئن ۱۹۷۷، بل ۲۱۲ با اخذ مجوزهای لازم به نخستین هلیکوپتر آمریکایی بدل شد که اجازه یافت روی دریا با سیستم خلبان خودکار پرواز کند.

در سال ۱۹۷۹ با فروش ۸ فروند بل ۲۱۲ به چین، این هلیکوپتر مبدل به نخستین هلیکوپتر آمریکایی شد که به چین می‌‎رفت. آخرین فروند از بل ۲۱۲ در سال ۱۹۹۸ به فروش رسید.

131

این هلیکوپتر دوموتوره قادر است حتی در صورت از دست دادن یکی از موتورها، باز هم با یک موتور باقی مانده به پرواز ادامه دهد.

۲۱۲ قادر است تا ۲,۲۶۸ کیلوگرم بار خارجی (Cargo hook) را هم حمل کند.

قابلیت نصب بالابر (Hoist) با ظرفیت ۲۷۲ کیلوگرم نیز از دیگر قابلیت‎‌های این هواگرد است.

مشخصات فنی هلیکوپتر Bell 212

132

 • نوع موتور:  توربوشفت سری PT6T-3 یا PT6T-3B با نام تجاری Twin-Pac ساخت شرکت پرت اند ویتنی (Pratt & Whitney) کانادا
 • ظرفیت مخزن سوخت:  ۸۳۰ لیتر (قابل افزایش با استفاده از مخزن‎‌های کمکی)
 • نوع سوخت:  Jet A1, Jet A, Jet B, JP-4, JP-5, JP-8
 • ظرفیت:  حداکثر ۱۵ نفر (۲ خلبان و ۱۳ سرنشین)
 • طول:  ۱۷.۴۳ متر
 • ارتفاع:  ۳.۸۳ متر
 • قطر دیسک ملخ:  ۱۴.۶۴ متر
 • حداکثر سرعت:  ۲۲۳ کیلومتر بر ساعت
 • حداکثر ارتفاع پروازی:  ۱۷,۴۰۰ پا (۵,۳۰۵ متر)
 • برد پرواز:  ۴۳۹ کیلومتر
 • کاربری:  چندمنظوره شامل عملیات دریایی (Offshore)، حمل و نقل مسافر و VIP، حمل بار خارجی (Cargo Hook)، استفاده از بالابر (Hoist)، امداد و نجات (SAR)، عملیات لرزه نگاری اکتشاف نفت و گاز (Seismic)، حمل مصدوم با برانکارد، آموزش، تجسس، گردشگری، فیلم‎برداری، عملیات کوهستان، نظارت هوایی، جنگلبانی، مبارزه با حریق و…
133

درون این هلیکوپتر پانزده صندلی وجود دارد که یکی صندلی خلبان و چهارده صندلی دیگر برای مسافران است. در حالت حمل بار نیز گنجایش درونی این بالگرد، به اندازه ۶٫۲۳ متر مکعب است. ظرفیت بار خارجی این بالگرد که می‌تواند آن را حمل کند، چیزی در حدود ۲٬۲۶۸ کیلوگرم است.

134

در ارتش ایالات متحده این هلیکوپتر با نام یواچ-۱ان تواین هویی شناخته شده و از نام بل ۲۱۲ در اشاره به مدل غیر نظامی استفاده می‌شود. اما شرکت آگوستا مدل نظامی این هلیکوپتر را هم با نام بل ۲۱۲ عرضه می‌کند. ارتش ایران هم در دوره حکومت پهلوی بل ۲۱۲های تولید ایتالیا را خریداری کرده بود و مدل نظامی این بالگرد هم در ایران به نام بل ۲۱۲ معروف است.

بل ۲۱۲ در جنگ‌های متعددی از جمله جنگ ویتنام، جنگ فالکلند، جنگ ایران و عراق، جنگ آزادسازی کویت، و جنگ ۲۰۰۳ عراق شرکت داشته‌است. هلیکوپترهای بل ۲۱۲ برای ماموریت‌های نظامی همچون حمل‌ونقل تاکتیکی، عملیات جستجو و نجات و ایفای نقش آمبولانس پرنده، عملیات‌های شناسایی، و پشتیبانی نزدیک هوایی استفاده می‌شود.

این هلیکوپتر را می‌توان برای ماموریت‌های جنگی مسلح به سلاح‌هایی همچون پرتابگرهای راکت هوابه‌زمین هیدرا ۷۰، غلاف‌های تیربار سنگین ۱۲.۷ م‌م، چندمنظوره ۷.۶۲م‌م و مینی‌گان ۷.۶۲م‌م مجهز کرد.

شرکت آگوستا به سفارش ترکیه مدلی از این هلیکوپتر را مخصوص جنگ الکترونیکی تولید کرده که با نام آگوستا-بل آب ۲۱۲ ۱۲۱ئی‌دبلیو شناخته می‌شود.

135

مدل ضدزیردریایی و ضدکشتی این هلیکوپتر هم آگوستا-بل آب ۲۱۲ ۱۲۱آاس‌دبلیو نام دارد که نیروهای دریایی کشورهای ایران، اسپانیا، ایتالیا، یونان، پرو، ترکیه و ونزوئلا آن را خریداری کرده‌اند.

در این مدل یک آنتن رادار بزرگ و کاملاً مشخص بر روی کابین خلبان قرار گرفته و هلیکوپتر به یک سونار هم مجهز می‌شود که با استفاده از یک چنگک آن را به داخل آب فرو می‌برد. در این مدل تجهیزاتی برای اخلال الکترونیکی و فرود بر روی کشتی‌ها هم نصب شده و تقویت‌های ساختاری برای تحمل وزن سنگین‌تر و پیش‌بینی‌هایی برای محافظت در مقابل فرسایش صورت گرفته است.

129_11zon

ترکیب جنگ‌افزارهای قابل استفاده این هلیکوپتر هم شامل دو اژدر ام‌کی ۴۴ یا ام‌کی ۴۶ یا دو خرج عمقی برای نبرد با زیردریایی‌های دشمن و و چهار موشک هوابه‌سطح هدایت سیمی آاس.۱۲ برای جنگ با کشتی‌ها و شناورهای سطحی می‌شود.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  سایر رسانه ها
  تازه‌‌ترین عناوین
  پربازدید