چرا جلسۀ رونمایی از موجودات فضایی یک «نمایش مسخره» بود؟

چرا جلسۀ رونمایی از موجودات فضایی یک «نمایش مسخره» بود؟

در جریان یک جلسه رسیدگی عجیب در کنگره مکزیک، دو «موجود غیرانسانی» به نمایش گذاشته شدند. اما در نزد دانشمندان این باور وجود دارد که این دو جسد در حقیقت ترکیبی از استخوان‌های انسان و حیوان هستند که با چسب و پوست جعلی به هم چسبانده شده‌اند.

کد خبر : ۱۵۲۳۶۷
بازدید : ۹۰۸

فرادید| جلسه‌ای که چند روز قبل در کنگرۀ مکزیک برگزار شد، یک جورهایی شبیه آنباکسینگ موجودات فضایی بود! اما خبری از موجودات بیگانه نبود، آن‌ها فقط دو مومیایی نازکا از پرو بودند. در پایان یک جلسه استماع در اتاق سبز کنگره نمایندگان مکزیک، جیمی ماسان، یوفولوژیست، روزنامه‌نگار و مجری برنامه تلویزیونی Tercer Milenio، یک خبر ظاهرا هیجان‌انگیز را اعلام کرد. این محقق معروف توجه مخاطبان را در این جلسه تاریخی به پدیده‌های غیرعادی ناشناس (UAP) جلب کرد که بیشتر به عنوان بشقاب پرنده (UFO) از آن‌ها یاد می‌شود. 

به گزارش فرادید، قبل از شروع جلسه، سرجیو گوتیرز لونا، معاون حزب حاکم مکزیک، از حضار خواست بایستند و سوگند یاد کنند که حقیقت را بگویند. میان آن‌ها، رایان گرِیوز، ستوان خلبان بازنشسته نیروی دریایی ایالات متحده که قبلاً در کنگره ایالات متحده در مورد تجربه خود از اشیاء ناشناس شهادت داده بود و آبراهام «آوی» لوب، اخترفیزیکدان، مدیر گروه نجوم هاروارد و طرفدار مهم این نظریه که قبلاً یک سفینه فضایی بیگانه روی زمین فرود آمده، حضور داشتند. وقتی نوبت صحبت به ماسان رسید، علامت داد که دو تابوت کوچک حاوی اجساد دو «موجود غیرانسانی» را باز کنند.

1

اما حقیقت این است که اینها موجودات غیر انسانی نیستند. اینها مومیایی‌های نازکا، به‌ویژه «مومیایی‌های انسان‌نمای نازکای سه انگشتی» هستند که زمانی به‌عنوان یک کشف بزرگ باستان‌شناسی معرفی شدند، اما از آن زمان به‌طور گسترده از سوی جامعه علمی بین‌المللی بی‌اعتبار خوانده شدند. چون نظر محققان این است که این مومیایی‌ها دستکاری شده‌اند تا ظاهری متفاوت پیدا کنند. همچنین، اصالت آن‌ها از سوی سازمان‌های مهمی مانند کمیته جهانی مطالعات مومیایی رد شده است و آن‌ها این کشف را تقلب توصیف کرده و آن را کمپین اطلاعات غلط غیرمسئولانه نامیده‌اند.

ثروت باستان‌شناسی پرو در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است و سایت‌های آن از تمدن باستانی کارال تا تمدن اینکاها، از جمله ماچوپیچوی افسانه‌ای متنوع است، اما مومیایی‌های ارائه‌شده در کنگره مکزیک چیزی نیستند جز یک تقلب پیچیده. عقیده‌ی دانشگاهیان، باستان‌شناسان و دانشمندان یکی است: بخشی از این مومیایی‌ها بدن انسان‌های ماقبل اسپانیاییِ است، در حالی که بقیه، به ویژه بخش‌های کوچکتر مانند مواردی که این هفته در کنگره مکزیک ارائه شد، بدن‌هایی هستند که با استخوان‌های حیوانات و انسان سرهم‌بندی شده‌اند.

گیدو لومباردی، انسان‌شناس فیزیکی که مومیایی‌های پرو را مطالعه کرده می‌گوید: «با تجربه‌ای که تمام محققانی که با مومیایی‌های پیش‌کلمبیایی کار کرده‌اند تایید می‌کنند، برای ما کاملاً روشن است که این مومیایی‌ها، آن‌هایی که بزرگ هستند، انسان‌های ماقبل کلمبیایی هستند که برای اهداف تجاری تغییر داده شده‌اند و این مومیایی‌های کوچک فرضی ساختارهایی هستند که کنار هم چسبانده شدند.» 

فلاویو استرادا، باستان‌شناس قانونی که مومیایی‌ها را برای موسسه پزشکی قانونی و علوم پزشکی قانونی وزارت عمومی پرو تجزیه و تحلیل کرده می‌گوید که بقایای این به اصطلاح بیگانگان فضایی، در واقع آفریده‌هایی ساخته‌شده از استخوان‌های حیوان و انسان است که با چسب مصنوعی کنار هم قرار گرفته‌اند و کاشف به عمل آمده که با پوست جعلی هم پوشیده شده‌اند.

طبق ادعای ماسان، اجساد خشک‌شده در پرو در سال ۲۰۱۷ پیدا شدند. او مدعی است که اینها موجودات غیرانسانی هستند که بخشی از تکامل زمینی ما نیستند. طبق ادعای او، UNAM [دانشگاه خودمختار مکزیک] که تجزیه و تحلیل کربن ۱۴ را انجام داده‌اند، این موجودات حدود ۱۰۰۰ سال قدمت دارند. آن‌ها از کشتی‌های شکسته پیدا نشدند، بلکه در خاک دیاتومه، جلبک فسیل‌شده‌ای که ۱۷ میلیون سال قدمت دارد و آن زمان فراوان بوده است، مدفون بودند. این ادعاها شبکه‌های اجتماعی را خیلی زود پر کرد و خیلی از غیرمتخصصین طرفدار نظر ماسان شدند.

5

اما جولیتا فیرو، فیزیکدان و اخترشناس می‌گوید: «خوب بود دانشمندان را دعوت می‌کردیم. هم کسانی که به دنبال حیات فرازمینی هستند و هم افرادی که کارشان انسان‌شناسی ژنتیکی است و بقایای گذشته را قدمت‌گذاری می‌کنند. اما آن‌ها حضور نداشتند. جز این افراد، باید سفیر پرو را هم دعوت می‌کردند. تصور کنید مدارکی از فرازمینی‌ها در آن کشور کشف شده و به مکزیک آورده شده اما نمایندگان پرو به آن جلسه دعوت نشدند. این چه معنایی دارد؟ فاجعه است. آن‌ها چگونه از گمرک عبور کردند؟ علاوه بر این، اگر بیگانه بودند، اولین کاری که باید انجام می‌دادید این بود که آن‌ها را ایزوله می‌کردید. چون ممکن بود ویروسی را از جای دیگری با خود می‌آورد یا سبب یک بیماری همه‌گیر وحشتناک میشد.»

رائول تریخو دلاربره، محقق مؤسسه تحقیقات اجتماعی و دکترای جامعه‌شناسی از دانشکده علوم سیاسی و اجتماعی در UNAM می‌گوید: «چیزی که دیروز در کنگره‌ی مکزیک اتفاق افتاد یک نمایش بود، با اطلاعاتی که لزوماً قابل‌تأیید نیستند. این نمایش، محصول کوته‌فکری بود که بیشتر در مورد نمایش رسانه‌ای و سود سیاسی است تا توضیح پدیده حیات احتمالی فراتر از سیاره ما. مهمتر از همه، این موضوع خارج از حوزه کنگره است. پس از جلسه استماع، حتی رایان گرِیوز، ستوان خلبان بازنشسته نیروی دریایی ایالات متحده که میان حضار بود، ناامیدی خود را ابراز کرد و این اتفاق را گامی بزرگ به عقب و یک کار نمایشی بی‌پایه و اساس توصیف کرد. 

در کنگره مکزیک، عبارت «ما تنها نیستیم» در مجلس تکرار شد. خلبانان و مراقبان پرواز که خودشان را شاهدان ممتاز می‌دانستند، همراه با کارشناسان و سیاستمدارانی از ژاپن، آرژانتین، فرانسه، برزیل و پرو، شهادت دادند که وقتی جرات می‌کنند اکتشافات غیرقابل توضیحی را که در آسمان یا اعماق دریا مشاهده می‌شود گزارش دهند، با ناامیدی، آزار و اذیت و تهدید مواجه می‌شوند. 

تریخو دلاربره می‌گوید: «کار کنگره قانون‌گذاری است. اما دولت مکزیک قرار است در این زمینه چه قانونی وضع کند؟ واقعاٌ مسخره است! من معتقدم این جلسه باید در چارچوب اشتباه بزرگ حزب اکثریتی که بر کنگره مکزیک تسلط دارد، یعنی مورنا و متحدانش درک شود. این بی‌مسئولیتی شدید سرجیو گوتیرز لونا، نماینده کنگره را نشان می‌دهد که در موارد دیگر هم از جایگاه خود در کنگره برای تحقق اهداف شخصی‌اش استفاده کرده اما نه به این حد ناشیانه. کسی که از این موضوع سود می‌برد، آقای جیمی ماسان است، کسی که برای چندین دهه از یک تجارت شخصی که بر پایه یک جاذبه‌ی اجتماعی به موضوع بشقاب پرنده‌ها ساخته شده، سود برده است». 

مسیر ماسان به کنگره مکزیک از ایالات متحده آغاز شد، زمانی که کنگره ایالات متحده جلسه استماع خودش را در مورد بشقاب پرنده‌ها برگزار کرد و در را برای وقوع همین اتفاق در مکزیک باز کرد. ماسان دوستان زیادی دارد، از جمله گوتیرز لونا که اتاق نمایندگان کشور را «خانه مردم» توصیف کرده است. در جلسه استماع، گوتیرز لونا گفته است که حضار شواهدی خواهند شنید که علاقه بزرگ، بزرگ، بزرگ، بزرگ و بزرگی را در بخشی از مردم برانگیخته است.

4

به گفته‌ی گوتیرز لونا، منشأ این جلسه را می‌توان به زمانی نسبت داد که ماسان به قانونگذاران مراجعه کرد تا آن‌ها را متقاعد کند در کشورهای دیگر در مورد یوفوها در نهادهای قانونگذاری صحبت شده است.

تریخو دلاربره می‌گوید: «کنگره مکزیک این قدرت را دارد که به هر موضوعی به منظور روشنگری و هدایت جامعه رسیدگی کند، اما کارش از همه مهمتر و اساساً قانون‌گذاری است. قانون‌گذاران بر سایر قدرت‌ها نظارت می‌کنند، نیازهای جامعه را مدیریت می‌کنند، اما قبل از هر چیز قانون وضع می‌کنند. این جلسه به عنوان یک جلسه عمومی برای تنظیم پدیده‌های ناهنجار ناشناس (UAP) در مکزیک تشکیل شد. مسخره است. چگونه می‌توان برای یک چیز ناهنجار و ناشناس قانون وضع کرد؟ عنوان جلسه از قبل نشان میداد که نباید آن را جدی گرفت.» 

این اولین بار نبود که ماسان در جلسه استماع کنگره مکزیک حاضر شد. سال ۲۰۱۶، اتاق نمایندگان پس از دعوت یکی از نمایندگان PRI، یک حزب سیاسی دیگر، او را برای جلسه استماعی درباره‌ی اشکال هندسی، از جمله حلقه‌های کشتزار که در مزارع ظاهر می‌شوند و اغلب آگروگلیف نامیده می‌شوند، پذیرفت.

پس از حضور ماسان در جلسۀ استماع نمایندگان، مؤسسه نجوم UNAM بیانیه‌ای صادر کرد که در آن اشاره کرد به رغم مطالعات زیاد و نظارت مداوم بر فعالیت در فضا، تا به امروز هیچ گزارش رصدی یا تجربی وجود ندارد که نشان از وجود حیات فراتر از زمین داشته باشد. بیانیه UNAM می‌افزاید که مهم است هر کاری در این زمینه با حمایت موسسات تحقیقاتی علمی و پیروی از استانداردهای اخلاقی دقیق صورت گیرد. مؤسسه نجوم تأکید کرد دانشمندان، محرک‌های اصلی جست‌وجوی حیات فرازمینی هستند و به کاوش در این زمینه با پشتکاری ادامه می‌دهند که علم خواستار آن است». 

EHAIKCVG6NLBNNVXZE7AXPAAJ4

روز سه‌شنبه، ۱۲ سپتامبر، مؤسسه فیزیک UNAM نیز بیانیه‌ای را که نخستین بار سال ۲۰۱۷ منتشر شده بود، درباره آزمایش‌های انجام‌شده روی مومیایی‌های کشف‌شده در پرو که در کنگره مکزیک ارائه شده بودند، دوباره منتشر کرد: «ماه مه ۲۰۱۷، آزمایشگاه ملی طیف‌سنجی جرمی شتابنده، یک مطالعه تاریخ‌یابی کربن ۱۴ از مجموعه‌ای از نمونه‌ها را انجام داد که بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط مراجعه‌کننده، پوست و بافت مغز تقریباً ۰.۵ گرمی بود که نتایج آن خرداد همان سال صادر و به کاربر درخواست‌کننده تحویل داده شد. از آنجا که این یک توافق تجاری است، این نتایج محرمانه هستند و هیچ عضوی از LEMA نمی‌تواند آن‌ها را منتشر کند. LEMA هرگونه استفاده، تفسیر یا ارائه نادرست نتایجی که صادر می‌کند را رد می‌کند. در مورد تجزیه و تحلیل ژوئن ۲۰۱۷، هر گونه اطلاعاتی که حاکی از مشارکت LEMA در هر فعالیتی غیر از تاریخ‌یابی کربن ۱۴ باشد، نامعتبر است.» 

تریخو دلاربره می‌گوید: «علم فرآیندها، روال و اشتیاق به زیر سؤال بردن نتیجه‌گیری‌های خود را دارد. هیچ کس منکر قطعی احتمال وجود حیات در سیارات دیگر نمی‌شود. اما من نگران اتلاف توجه در مباحثات عمومی و همچنین اتلاف احتمالی منابع هستم. این نمایشی بود که جدیت و تعهد به علمی را که کنگره مکزیک باید می‌داشت زیر سوال برد، چون نمایشی بود که با نگرش ضدعلمی دولت فعلی مکزیک همسو است.»

مترجم: زهرا ذوالقدر 

۳
وبگردی
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید