(عکس) قطعه شهاب‌سنگ مریخی رونمایی شد

(عکس) قطعه شهاب‌سنگ مریخی رونمایی شد

حجت کمالی، مدیر موزه شهاب‌سنگ ایران گفت: امروز از نخستین شهاب‌سنگ ایران رونمایی شد. شهاب‌سنگ‌های مریخی جزء کمیاب‌ترین و نایاب‌ترین و قیمتی‌ترین شهاب‌سنگ‌های جهان هستند.

کد خبر : ۱۷۴۱۸۲
بازدید : ۹۷

در موزه شهاب‌سنگ برج آزادی از قطعه شهاب‌سنگ مریخی رونمایی شد.

امروز سه‌شنبه، ۱۰ بهمن از قطعه شهاب‌سنگ مریخی ایران رونمایی شد. این قطعه شهاب سنگ در یکی از مناطق کویری ایران کشف شد.

شهاب‌سنگ‌ها در انواع آهنی، سنگی آهنی و سنگی هستند. شهاب سنگ آهنی در هسته‌های سیارک‌های دگرگون شده تشکیل شده‌اند، به سیارک‌هایی که ذوب شده و حالت اولیه آنها عوض شده باشد، سیارک دگرگون شده می‌گویند.

شهاب‌سنگ‌های آهنی دارای دو گروه پالاسایت‌ها و مزوسایدرایت‌ها تقسیم می‌شوند. معروفترین و تاریخی‌ترین شهاب سنگ ایران از این نوع است که یک شهاب سنگ آهنی است با وزن ۵۴ کیلوگرم و هم‌اکنون در کاخ گلستان نگهداری می‌شود.

شهاب‌سنگ‌های سنگی دارای دو نوع کندرایت و اکندرایت است. کندرایت به شهاب سنگ‌هایی گفته می‌شود که درون آنها از دانه‌های ریز درست شده است که به آنها کندرول گفته می‌شود.

کندرول‌ها نخستین جسم ثابتی بودند که در فضا بوجود آمدند و قدیمی‌ترین جسم منظومه خورشیدی هستند و بیش از ۴.۶ میلیارد سال قدمت دارند.

72

حجت کمالی، مدیر موزه شهاب‌سنگ ایران در گفت‌وگو با ایسنا گفت: امروز از نخستین شهاب‌سنگ ایران رونمایی شد. شهاب‌سنگ‌های مریخی جزء کمیاب‌ترین و نایاب‌ترین و قیمتی‌ترین شهاب‌سنگ‌های جهان هستند.

وی با بیان اینکه معمولا وزن ۸۰ تا ۹۰ درصد از این شهاب‌سنگ‌ها کمتر از ۱۰۰ گرم است، خاطرنشان کرد: طی یک سفر اکتشافی که به یکی از کویرهای ایران داشتیم، این شهاب‌سنگ را شناسایی کردیم.

کمالی در پاسخ به این سؤال که برای شناسایی این شهاب‌سنگ، آزمایش‌های آن در کجا اجرایی شده است، اظهار کرد: آزمایش‌های مربوط به این شهاب‌سنگ در دانشگاه سرژ (CEREGE) فرانسه اجرا شد و آزمایش‌های آن تایید شده و به‌زودی به ثبت جهانی می‌رسد.

به گفته وی، وزن این شهاب‌سنگ ۷۲ گرم است و در ۸ ماه قبل شناسایی شده است.

منبع: ایسنا

۱
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید