آثاری باستانی که در فرودگاه از داخل «کفش» کشف شدند!

آثاری باستانی که در فرودگاه از داخل «کفش» کشف شدند!

شش سال پیش، خوآن اِستیوز در جریان غربالگری امنیتی در فرودگاه بین‌المللی اورلاندو چیزی را که هرگز انتظارش را نداشت، در کفش یکی از مسافران کشف کرد!

کد خبر : ۱۵۲۵۳۵
بازدید : ۱۳۰۱۰

فرادید| داخل یک جفت کفش، سه قطعه سنگ‌نگاره چپانده شده بود. یکی از سنگ‌های حکاکی‌شده شکل یک کاسه برا داشت و دو سنگ دیگر شبیه مجسمه‌هایی از حیوانات به نظر می‌رسیدند. 

به گزارش فرادید، استیوز، ناظر گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده به ذهنش رسید که ممکن است آن‌ها آثار تاریخی باشند. مسافر به او گفته بود آن‌ها را در حیاط خلوت خانه پدرش در کاستاریکا پیدا کرده است. 

استیوز در این‌باره می‌گوید: «من متعجب و هیجان‌زده شدم چون عاشق تاریخ هستم. همۀ ما باید از آثار تاریخی تا جایی که می‌توانیم حفاظت کنیم.»

2

کارشناسان بعداً مشخص کردند یافته‌هایی که استیوز آن‌ها را کشف و ضبط کرده آثار باستانی متعلق به پادشاهی نیکویا هستند؛ یک کشور بومی باستانی در کاستاریکای امروزی. حالا، این آثار به خانه باز می‌گردند و تحت مراقبت موزه ملی کشور در سن خوزه قرار می‌گیرند. 

صبح روز پنجشنبه، مقامات ایالات متحده و کاستاریکا در مراسمی در اداره گمرک و حفاظت از مرز میامی، بازگشت این آثار ضبط‌شده را به کشورشان جشن گرفتند. کاربرد دقیق این آثار ناشناخته است، اما متخصصان موزه ملی کاستاریکا تشخیص دادند که احتمالاً بین سال‌های ۳۰۰ تا ۸۰۰ قبل از میلاد از آن‌ها داخل خانه یا برای مراسم تدفین استفاده می‌شده است. 

3

بازگرداندن آثار باستانی فرصتی برای این کشور است تا درباره اجداد خود بیشتر بداند و بخشی از تاریخ خود را احیاء کند. جدول زمانی بازگشت این دست‌سازه‌ها به کشورشان تعیین نشده است، اما مقامات کاستاریکا امیدوارند این کار به زودی انجام شود.

مقامات ارزش این اقلام را اعلام نکرده‌اند. استیوز از اینکه مصنوعاتی که کشف کرده به جایی که تعلق دارند باز می‌گردند، ابراز خوشحالی کرده و می‌گوید: «آن‌ها برای ما، شاید ارزش ارزیابی‌شده داشته باشند، اما برای مردم کاستاریکا ارزش این اقلام بیش از این ارزیابی‌های مالی است. ترجیح می‌دهم آن‌ها در موزه باشند تا همه آن‌ها را بینند نه در اتاق نشیمن یک خانه.»

مترجم: زهرا ذوالقدر

۱۱
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید