«قاشق توالت» دو هزارساله‌ای که به عنوان «گنج» شناخته شد

«قاشق توالت» دو هزارساله‌ای که به عنوان «گنج» شناخته شد

این قاشقِ مخصوص آرایش که اصطلاحا به آن «قاشق توالت» می‌گویند، مربوط به دوره‌ای است که ولز تحت تسلط امپراتوری روم قرار داشت.

کد خبر : ۱۷۴۲۳۰
بازدید : ۲۴۰۳۸

فرادید| یک جویندۀ اشیاء عتیقه در ولز، اخیرا یک ابزار نقره‌ای مربوط به دورۀ امپراتوری روم را کشف کرده است که معمولا به عنوان «قاشق توالت» شناخته می‌شود. این کشف که در ژوئن 2020 انجام شد، به تازگی توسط مقامات میراث فرهنگی ولز به صورت رسمی به همراه چند مورد دیگر به عنوان «گنجینه» معرفی شده است.

به گزارش فرادید؛ در ژوئن 2020، آقای والنتیناس آودژواس در حالی که در منطقۀ بونویلستون (Bonvilston) با فلزیاب خودش مشغول جستجو بود، یک شیء نقره‌ای قاشق‌مانند پیدا کرد که یک دستۀ بسیار بلند و یک انتهای گِرد و کاسه‌مانند داشت. دستۀ این شیء در اصل صاف بوده اما در زمان کشف از دو قسمت خم شده بود.

a9d39c77a0f960b394729d71ac070c1e

قاشق توالت در نزدیکی روستای بونویلستون کشف شد

باستان‌شناسان کاربردهای مختلفی برای این ابزارهای رومی پیشنهاد کرده‌اند، که از جملۀ آن‌ها استخراج مواد آرایشی و عطر از بطری‌های گردن دراز و همینطور استخراج از داروها از ظروفی با دهانۀ تنگ است. به همین جهت است که نام این ابزارها را «قاشق توالت» گذاشته‌اند (مثل میز آرایش که «میز توالت» نامیده می‌شود).

استفاده از نقره احتمالا به دلیل این بوده که این فلز خاصیت ضدمیکروبی بیشتری نسبت به سایر فلزات دارد و برای استفاده‌های بهداشتی و درمانی مناسب‌تر است.

طبق قانون گنج سال 1996، قاشق‌های توالت به عنوان گنج شناخته می‌شوند زیرا بیش از 300 سال قدمت دارند و بیش از 10٪ فلز گرانبها دارند. هر شیئی که در بریتانیا و ولز به عنوان گنج شناخته شود می‌بایست در اختیار موزه‌ها قرار بگیرد و نمی‌تواند به اشخاص تعلق داشته باشد.

42

سایر اقلامی که مقامات ولزی آن‌ها را گنج اعلام کردند

مقامات ولزی همچنین اکتشافات دیگر، از جمله مجموعه‌ای از مصنوعات عصر مفرغ را که شامل قطعاتی از دو شمشیر و پنج تبر هستند، به عنوان گنج معرفی کرده‌اند. قدمت این آثار بین 1000 تا 800 سال قبل از میلاد مسیح است.

۲۳
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید