(تصویر) کشف اسباب‌بازی ۸۰۰ ساله در زیر ساختمان آتش‌نشانی

(تصویر) کشف اسباب‌بازی ۸۰۰ ساله در زیر ساختمان آتش‌نشانی

پس از تخریب یک ساختمان آتش‌نشانی در لهستان، مقامات می‌دانستند ممکن است زیر آوار، گنجینه‌های باستانی پنهان شده باشد. و معلوم شد که حق با آن‌ها بوده است!

کد خبر : ۱۷۸۶۲۴
بازدید : ۴۱۵

فرادید| باستان‌شناسان کاوش تقریباً دو ماهه‌ای را در این مکان انجام دادند و گنجینه‌ای از آثار باستانی یافتند که قدمت آنها به قرون وسطی می‌رسید، جایی که ساختمان آتش‌نشانی زمانی آنجا قرار داشت.

به گزارش فرادید، محققان در آخرین روز کاوش‌هایشان، یک مجسمه کوچک اسب را پیدا کردند. این مجسمه اسب با توجه به سوراخ کوچک روی سطح پایینی آن، احتمالاً اسباب‌بازی یا عروسک خیمه‌شب‌بازی بوده است. 

این اسب پوشیده از لعابی بود که نشان میداد قدمت آن به اواخر قرن دوازدهم و اوایل قرن سیزدهم بازمی‌گردد، به این معنا که این اسب حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد. در تصویر زیر، مجسمه اسب را می‌بینید که اندازه‌ی آن فقط چند سانتی‌متر است. 

photo_2024-02-27_13-48-43

این مجسمه سفالی اهمیت خاصی دارد، چون اطلاعات اندکی درباره این شهر پیش از قرن سیزدهم و چهاردهم و زندگی روزانه باستانی آن دوران در دست است. 

اکتشافات باستانی دیگر

در جریان حفاری، انواعی از دست‌سازه‌های دیگر نیز در این سایت تاریخی پیدا شد. تیم کارشناسان، ظرف یک ساعت از آغاز تجزیه و تحلیل سایت، شالوده یک برج قرون وسطایی را شناسایی کردند. این برج پیش از عملیات تخریب، نزدیک دیوار ساختمان آتش‌نشانی بود. 

دیوار حایل باستانیِ یک خندق قرون وسطایی و بستر خندق هم پیدا شدند. 

photo_2024-02-27_13-48-41

بخش‌هایی از دیوار پوشیده از لعاب سبزرنگ بودند که از آن برای تعمیر آسیب ناشی از پوسته‌پوسته شدن استفاده میشد

دیوار حایل دارای نقاط سبز لعابی بود. این نقاط نشانه تعمیرات پوسیدگی‌های دیوار بودند. 

در قرن نوزدهم، دیوار حایل با یک روکش آجری احاطه شده بود که بخش‌هایی از آن نیز حفاری شد. این دیوار سوراخ‌هایی داشت که احتمالاً از آن‌ها به عنوان بخشی از سیستم هرزاب یا آب باران استفاده می‌کردند. 

photo_2024-02-27_13-48-38

سوارخ‌های روی دیوار بخشی از سیستم آب باران یا هرزآب بودند

شواهد ساختمان‌های چوبی که زمانی نزدیک دیوار بودند، همینطور تعدادی دست‌سازه‌های کوچکتر  ظروف سرامیکی، عاج گراز و دکمه‌هایی از جنس استخوان حیوانات مربوط به قرن ۱۵ هم پیدا شدند.

اشیای سفالی شانه‌مانند، سگک کمربند و غلاف چاقو از جنس استخوان از دیگر یافته های این سایت بودند، اما مقامات قدمت آن‌ها را مشخص نکردند. 

photo_2024-02-27_13-48-35

عاج گرازی که از میان آوارها کشف شد

photo_2024-02-27_13-48-32

سگک کمربند تزئین‌شده‌ای که در آوار پیدا شد

یافته دیگر، یک حلقه کهربا بود. این حلقه (تنها قطعه جواهر یافت‌شده در محل)، سوخته و شکسته بود، بنابراین فوراً برای نگهداری در آب قرار داده شد. 

photo_2024-02-27_13-48-29

انواع خرده سرامیک‌های باستانی از زیر ساختمان آتش‌نشانی کشف شدند

باستان‌شناسان یک آتشدان برای ذوب مفرغ را شناسایی کردند. توده‌های فلزی مذاب حفظشده از این آتشدان هم پیدا شدند. 

photo_2024-02-27_13-48-27

یک آتشدان باستانی که از آن برای ذوب مفرغ استفاده می‌شد، با توده‌های فلزی حفظ شده

در حال حاضر، مقامات قصد دارند یک ساختمان جدید آتش‌نشانی در این سایت بسازند. تورون در مرکز لهستان و در ۱۶۰ مایلی شمال غربی ورشو قرار دارد.

مترجم: زهرا ذوالقدر 

۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید