(تصاویر) کشف گنجینۀ گمشدۀ ژاپنی در یک اتاق زیر شیروانی در آمریکا

(تصاویر) کشف گنجینۀ گمشدۀ ژاپنی در یک اتاق زیر شیروانی در آمریکا

اف‌بی‌آی این اشیاء نادر را به اوکیناوا بازگرداند، یعنی جایی که در جریان جنگ جهانی دوم این اشیاء از آنجا غارت شده بودند.

کد خبر : ۱۸۱۷۳۵
بازدید : ۷۱۱

فرادید| گنجینه‌ای از ۲۲ شیء غارت‌شده ژاپنی که در اتاق زیر شیروانی خانه‌ای در ماساچوست پیدا شد، پس از نزدیک به ۸۰ سال به خانه بازگردانده شد. طبق بیانیه‌ی FBI، صاحبان خانه گنجینه یادشده را حین مرتب کردن وسایل خانه پدر مرحوم خود کشف کردند. پدر خانواده کهنه‌سرباز جنگ جهانی دوم بود.

به گزارش فرادید، وقتی خانواده در مورد این آثار باستانی تحقیق کردند، متوجه شدند تعدادی از آن‌ها در «پرونده هنرهای ملی سرقت شده» FBI وجود دارد. این اقلام متعلق به پادشاهی ریوکیو بودند که بین قرن‌های ۱۵ و ۱۹ بر اوکیناوا حکومت می‌کردند و در نبرد اوکیناوا در طول جنگ جهانی دوم سرقت شده بودند. خانواده این کشف را به FBI گزارش دادند و تحقیقات در مورد این پرونده آغاز شد. 

تراویس سیفمَن، مورخ مرکز تحقیقات هنر در دانشگاه ریتسومیکِن در کیوتو می‌گوید: «از آن پادشاهی، اشیای بسیار کمی باقی مانده است. بازپس‌گیری میراث و گنجینه‌های فرهنگی و آگاهی از تاریخ ملی برای مردم اوکیناوا بسیار مهم است.» 

1

این گنجینه شامل شش طومار نقاشی‌شده مربوط به قرن‌های ۱۸ و ۱۹، نقشه دست‌نویس اوکیناوا مربوط به قرن ۱۹ و سایر ظروف سفالی و سرامیکی می‌شود. FBI این آثار را به موزه ملی هنرهای آسیایی اسمیتسونیان در واشنگتن‌دی‌سی فرستاد، جایی که کارشناسان طومارها را باز کردند و پرتره‌های رنگارنگ خانواده سلطنتی اوکیناوا نمایان و صحت آن‌ها تایید شد. 

جِفری کِلی، هماهنگ‌کننده جنایات هنری FBI بوستون می‌گوید: «لحظه‌ی گشوده شدن طومارها مقابل چشمانتان، لحظه‌ای هیجان‌انگیز است. شما شاهد گشوده شدن تاریخ هستید. شاهد چیزی که مدت بسیار طولانی از دید بسیاری از مردم پنهان بوده است.» 

نبرد اوکیناوا یکی از خونین‌ترین نبردهای جبهه اقیانوس آرام در طول جنگ جهانی دوم بود. در این نبرد که در بهار ۱۹۴۵ آغاز شد، تقریباً ۱۲۰۰۰ آمریکایی، ۱۱۰۰۰۰ سرباز و سرباز وظیفه ژاپنی و ۱۰۰۰۰۰ غیرنظامی ژاپنی کشته شدند. 

خانواده یادشده به غیر از این آثار باستانی، نامه‌ای تایپ‌شده از یک سرباز مستقر در اقیانوس آرام را هم پیدا کردند که در آن، توضیح داده شده بود پس از نبرد چه اتفاقی برای اقلام افتاده است. به گزارش تایمز، نویسنده نامه تلاش ناموفق برای فروش این اقلام به موزه‌ای در ایالات متحده پس از قاچاق آن‌ها به خارج از ژاپن را توصیف کرده است. 

2

نقشه‌ی دست‌نویس اوکیناوا میان اقلام کشف‌شده بود

کلی می‌افزاید: «هویت فرهنگی یک ملت در آثار هنری و تاریخ آن خلاصه می‌شود. این چیزی است که فرهنگ می‌سازد و بدون آن، تاریخی وجود ندارد و مطمئن‌ترین راه برای از بین بردن یک فرهنگ، از بین بردن تاریخ و گذشته آن است.» 

«تحویل رسمی» این آثار هفته گذشته انجام شد و آنها به سلامت به اوکیناوا (خانه اصلی‌شان) منتقل شدند. «برنامه جنایات هنری» FBI تاکنون بیش از ۲۰۰۰۰ مورد با ارزش تخمینی بیش از ۹۰۰ میلیون دلار را پیدا کرده است. 

با این حال، مقامات خاطرنشان می‌کنند چندین اثر باستانی اوکیناوا هنوز مفقود هستند و گزارشات و راهنمایی‌های مردم معمولاً یک گام کلیدی در روند یافتن آن‌هاست. 

جودی کوهن، مامور ویژه اف‌بی‌آی بوستون، می‌گوید: «این پرونده نشان‌دهنده‌ی نقش مهم مردم در شناسایی و کشف آثار تاریخی سرقت‌شده است. ما از این خانواده تشکر می‌کنیم که با ما تماس گرفتند و این گنجینه را به ما تحویل دادند تا بتوانیم آن را به مردم ژاپن برگردانیم.»

مترجم: زهرا ذوالقدر 

 

۲
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید