۱۰ دلیلی که ثابت می کند خودخواه بودن بد نیست

۱۰ دلیلی که ثابت می کند خودخواه بودن بد نیست

اگر به فرسودگی کامل برسید، بازدهی تان در محل کار، خانه و روابط اجتماعی تان کاهش می یابد. ا

کد خبر : ۱۴۳۸۱۲
بازدید : ۱۰۶۸

ما تلاش زیادی برای خوشحال کردن عزیزان، دوستان و حتی رئیس خود می کنیم. اشکالی ندارد که خودتان را برای دیگران به آب و آتش بزنید، اما اگر صرفاً به خاطر ترس از خودخواه به نظر رسیدن، برای انجام همین کار برای خودتان تردید کنید، امر ناسالمی است.

دلایل زیر نشان می دهد که چرا نباید از خودخواه بودن یا در حقیقت در اولویت قرار دادن خودمان احساس گناه کنیم.

۱- اولویت دادن به خودتان برای کسانی که شما را دوست دارند هم مفید است

بی دلیل نیست که مهمانداران هواپیما از ما می خواهند هنگام کمک به دیگران در شرایط اضطراری، قبل از هر کاری ماسک اکسیژن خود را بگذاریم. چون اگر اکسیژنی برای تنفس نداشته باشیم، دیگر نمی توانیم به کسی کمک کنیم. به همین ترتیب، اگر خیلی خسته یا غمگین باشید، نمی توانید با اطرافیان خود هم رفتار خوبی داشته باشید.

روابط شما با عزیزان تان زمانی بهتر است که در بهترین حالت جسمی، ذهنی و روانی قرار دارید. بنابراین نباید به خاطر استراحت دادن به خودتان یا انجام دادن کارهایی که خوشحال تان می کند، احساس گناه کنید. عزیزان تان بابت قدردان آن خواهند بود.

۲- استراحت یک ضرورت است، نه یک پاداش

اگر به فرسودگی کامل برسید، بازدهی تان در محل کار، خانه و روابط اجتماعی تان کاهش می یابد. اضطراب طولانی مدت می تواند شما را به لحظا هم روانی و هم ذهنی خسته کند. ما می دانیم که از یک ظرف خالی چیزی نمی توان برداشت، بنابراین باید با مراقبت از خود، آن را دوباره پُر کنید.

هر زمان که از انجام کارها و وظایف خود احساس درماندگی کردید، نه بگویید و آن ها را به دیگران بسپارید. ورزش، استراحت و خواب کافی سلامت جسمی و روانی تان را بهبود خواهد بخشید.

۳- اگر بیش از ظرفیت و توان تان به خودتان فشار آورید گرفتار بیماری خواهید شد

اضطراب با آزاد کردن هورمونی به نام کورتیزول، بدن را وارد حالت «جنگ یا گریز» می کنید. این حالت فیزیولوژیک گرچه انرژی مورد نیازتان را افزایش می دهد، اما با افزایش سطح کورتیزول به دلیل اضطراب مزمن، ممکن است دچار مشکلاتی همچون اضافه وزن، افزایش فشار خون، سازش دستگاه ایمنی و ریسک بروز دیگر بیماری ها شوید.

استراحت گهگاه یا حفظ تعادل میان زندگی شخصی و شغلی، خودخواهی نیست، امری ضروری برای سلامت شما است.

۴- انرژی شما به اطرافیان تان منتقل می شود

خانواده و دوستان تان وضعیت روحی و انرژی شما را به خود جذب می کنند. اگر همیشه خسته یا عصبانی باشید یا رفتاری سمی داشته باشید، اطرافیان تان هم آن را حس خواهند کرد. تحقیقات نشان داده میان اضطراب والدین و افزایش سطح هورمون اضطراب در کودکان ارتباط وجود دارد.

مراقبت از خود و سلامتی تان شما را در وضعیت بهتری قرار خواهد داد. و زمانی که حس و حال خوبی از خود ساطع کنید، به عزیزان تان هم انرژی مثبت انتقال خواهید داد.

۵- اشکالی ندارد که حال خوبی نداشته باشید

هیچ اشکالی ندارد که گهگاه به حال خودتان تأسف بخورید. توجه داشته باشید که همه ی احساسات شما، حتی منفی آن، ارزشمندند. به علاوه، باید یاد بگیرید بپذیرید همه چیز تحت کنترل شما نیست.

با این حال، کلید دوری از منجلاب احساسات منفی این است که برای غصه خوردن های خود یک مهلت مشخص تعیین کنید. بعد از تجربه ی همه ی این احساسات، باید آن ها را رها کنید. باید از خودتان بپرسید که چه چیزی حال تان را بهتر می کند و طبق آن عمل کنید.

۶- همه ی آدم ها نیاز دارند گاهی با خود خلوت کنند

تحقیقات نشان داده تنهایی و خلوت کردن با خود مزایای متعددی دارد، از جمله اینکه به ذهن فرصت تجدید شدن می دهد و کیفیت روابط را افزایش می دهد. تنهایی می تواند با فاصله گرفتن فیزیکی از دیگران و همچنین دوری از شبکه های اجتماعی به دست آید.

شما باید بدانید که چه زمانی باید از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرید و به خاطر داشته باشید که محتوای بزک شده ی آن ها بازتاب واقعیت نیست. علاوه بر این، ایرادی ندارد که اگر احساس می کنید باید با خودتان خلوت کنید، از حضور در جمع یا فضای مجازی خودداری کنید.

۷- گاهی نه گفتن به دیگران به معنای بله گفتن به شادی خود است

نه گفتن اغلب تداعی گر خودخواهی است. اما نه گفتن به این معنی است که شما آنقدری برای خودتان احترام قائل هستید که پای چیزی که فکر می کنید به نفع شما است، بایستید.

وقتی دائماً خود را مجبور به انجام کاری برخلاف میل تان کنید، دست آخر احساس بیچارگی خواهید کرد و مملوء ازنگرانی و غم خواهید شد. شادی شما در دست خودتان است و شما نباید رضایت دیگران به رضایت خودتان ارجح بدانید.

۸- با رفتاری که با خودتان دارید نشان می دهید که دیگران باید چه رفتاری با شما داشته باشند

برای اینکه به دیگران یاد دهید باید چه رفتاری با شما داشته باشند، نه با آن ها، بلکه با خودتان شروع کنید. شما تعیین می کنید که دیگران باید چگونه با شما رفتار کنند. اگر به خودتان بی توجه باشید، آن ها به احتمال زیاد از شما سوء استفاده خواهند کرد یا قدرتان را نخواهند دانست.

اشکالی ندارد که به دیگران کمک کنید، اما به خاطر داشته باشید که فرق است میان کمک کردن و لقمه را جویدن و در دهان کسی گذاشتن. میزان ارزشی که برای خودتان قائل هستید را مورد ارزیابی قرار دهید و به این فکر کنید که مستحق چگونه رفتاری هستید.

۹- مراقبت از خود، خودخواهی یا خودشیفتگی نیست

خودخواهی یعنی شما فقط خودتان را دوست داشته باشید و دیگران را نادیده بگیرید. خودشیفتگی به معنای شیفتگی شدید نسبت خود است. مراقبت از خود اما کاملاً عکس خودخواهی است. خودمراقبتی یعنی رسیدگی به احساسات خود و پذیرش آن ها به گونه ای که بتوانید به فرد بهتری برای دیگران بدل شوید.

۱۰- گاهی باید قهرمان خودتان باشید

دوستان و خانواده ی شما همیشه آماده ی حمایت از شما هستند، اما در نهایت، سکان کشتی زندگی شما در دستان خودتان قرار دارد. این وظیفه ی شما است که برای زندگی تان تصمیم بگیرید و از پس احساسات خود بربیایید. و با اولویت دادن به سلامت جسم و روان خود، به بهترین نسخه ی خودتان بدل شوید.

منبع: روزیاتو

۳
وبگردی
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید