آسیب هایی که والدین ندانسته به سلامت کودک خود وارد می کنند

آسیب هایی که والدین ندانسته به سلامت کودک خود وارد می کنند

از عادت های به ظاهر بی ضرر گرفته تا کارهای هدفمند، پدر و مادرها به شیوه های مختلفی ممکن است ناخواسته به سلامت فرزند خود صدمه بزنند.

کد خبر : ۱۸۵۴۷۰
بازدید : ۴۵۷۰

پدر و مادرها همیشه قلباً خیرخواه فرزندان شان هستند، اما گاهی ندانسته دست به کارهایی می زنند که می توانند آسیب زا باشند. از عادت های به ظاهر بی ضرر گرفته تا کارهای هدفمند، پدر و مادرها به شیوه های مختلفی ممکن است ناخواسته به سلامت فرزند خود صدمه بزنند.

۱- اجازه می دهید ورزش های خطرناک کند

ورزش کردن برای کودکان بسیار عالی است، اما بعضی ورزش ها می توانند برای آن ها با ریسک هایی همراه باشند. پزشکان به طور ویژه درباره ی ۶ ورزش هشدار داده اند که می توانند برای کودکان آسیب زا باشند: فوتبال آمریکایی، هاکی روی یخ، هنرهای رزمی ترکیبی، بوکس، کشتی و راگبی. این ورزش ها کودک را در معرض ضربه به سر قرار می دهند، امری که می تواند باعث آسیب مغزی شود.

ورزش های «های ایمپکت» (High impact) هم می تواند به پشت و ستون فقرات کودک آسیب بزنند. انجام ورزش هایی مانند اسکوات، زدن وزنه های سنگین، ورزش هایی که با فرود سخت همراه اند و دوی مسافت طولانی می تواند منجر به آسیب های جدی شود و باعث تشدید کژپشتی در کودک شود.

۲- اجازه می دهید از وسایل الکترونیک زیاد استفاده کند

محدود کردن مدت زمان استفاده ی کودک از وسایل الکترونیک مانند موبایل، تبلت، کامپیوتر و غیره، به دلایل مختلفی از اهمیت زیادی برخوردار است، از جمله اینکه کودک تشویق به بازی در فضای باز می شود، می توانید از باکیفیت بودن خواب شبانه ی او مطمئن شوید و فرزندتان می تواند تعاملان رو در رو را تجربه کند. استفاده ی زیاد از وسایل الکترونیک می تواند به چشم ها آسیب بزند. به علاوه، این امر می تواند الگوهای خواب و سلامت کلی کودک را تحت تأثیر قرار دهد.

۳- اجازه می دهید بدون کفش مناسب بازی کند

صافی کف پا در کودکان زمانی رخ می دهد که بافت ها و استخوان های درون پاهای آن ها به درستی شکل نمی گیرند. نوزادان و کودکان خردسال به این دلیل ممکن است کف پای صافی داشته باشند که تاندون های آن ها برای شکل گرفتن و ایجاد قوس در کف پا به زمان نیاز دارند. اما گاهی این اتفاق به طور کامل رخ نمی دهد و کف پای کودک با بزرگ تر شدن سنش صاف می ماند، امری که می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

گاهی استخوان های درون پای کودک آنطور که باید از یکدیگر مجزا نمی شوند و به همین دلیل کف پای کودک صاف باقی می ماند.

صافی کف پا می تواند ارثی هم باشد و در مناطقی که کودکان زیاد کفش به پا نمی کنند، این مشکل رایج تر است. با این حال، پوشیدن کفش های مناسب از سن کم می تواند جلوی تشدید صافی کف پا را بگیرد. در برخی موارد، یک جراحی ساده هم می تواند به رشد صحیح استخوان ها و تشکیل قوس در کف پا با بزرگ تر شدن کودک کمک کند.

۴- خطر نور خورشید را فراموش می کنید

یک نکته ی مهم دیگر که والدین باید به خاطر داشته باشند محافظت از پوست کودک خود در برابر نور خورشید است. پژوهش ها نشان داده اغلب موارد ابتلا به ۲ نوع شایع تر سرطان پوست، به نور خورشید مرتبط هستند. شما باید اهمیت مراقبت هر روزه از پوست خود در برابر نور خورشید با استفاده از کرم ضد آفتاب، لباس و ماندن در سایه را به فرزند خود یاد دهید. این کار کمک می کند که این امر برای او تبدیل به عادتی ماندگار شود. و بهترین زمان برای شروع این آموزش از همان ابتدا است.

۵- برای مسواک زدنش از خمیردندان های معمولی استفاده می کنید

بدن کودکان عملکرد متفاوتی با بدن بزرگسالان دارد. به همین دلیل است که لازم است بدانید فرزندتان از چه زمانی می تواند استفاده از خمیردندان های معمولی را آغاز کند. خمیردندان های مخصوص کودکان تنها رنگ و اسانس متفاوتی ندارند. بلکه به دلیل خاصی متفاوت تولید می شوند. یک تفاوت آن ها مربوط به فلوراید است.

فلوراید یک ماده ی معدنی طبیعی است که دندان ها را محکم تر می کند و جلوی پوسیدگی آن ها را می گیرد. این ماده حتی در آب آشامیدنی ما هم وجود دارد چون از اهمیت زیادی برخوردار است. اما خمیردندان های مخصوص کودکان هیچ فلورایدی ندارد، چون قرارگیری زیاد در معرض فلوراید در کودکی می تواند باعث ایجاد لکه های سفید رنگ روی دندان های کودک شود یا حتی در موارد نادر، او را بیمار کند.

خمیردندان کودکان یک تا ۳ سال، معمولاً فلورایدی ندارد. مقدار فلوراید درون خمیردندان کودکان بزرگ تر کمتر از خمیردندان بزرگسالان است. کودک با بیشتر شدن مهارتش در زدن مسواک و آبکشی دهان خود، می تواند از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده کند. مطمئن شوید که بلع خمیردندان مشکلی برای فرزندتان ایجاد نمی کند.

به همین دلیل است که بزرگسالان نباید از خمیردندان کودکان استفاده کنند. این خمیردندان ها فلوراید کافی برای حفظ استحکام و تمیزی دندان ها را ندارند.

منبع: روزیاتو

۷
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید