اگر فرزندتان دزدی کرد، چه باید کنید؟

اگر فرزندتان دزدی کرد، چه باید کنید؟

اگر متوجه شدید فرزند شما وسیله‌ای را پنهانی برداشته است با یک راه حل منطقی و مناسب او را متوجه اشتباهش کنید و متقاعدش کنید که به وسیله‌ای که برای او نیست نباید دست بزند.

کد خبر : ۶۹۸۳۹
بازدید : ۱۵۵۲۸
اگر کودکتان دزدی کرد باید نگران شوید؟
نوجوانان دزدی می‌کنند، چون می‌خواهند اقلامی که نمی‌توانند بخرند، ولی دوست دارند که داشته باشند را از آنِ خود کنند
فرادید | اینکه کودک ۵ ساله شما از مهد کودک اسباب بازی به خانه آورده بدون اینکه اجازه بگیرد و یا نوجوان ۱۴ ساله اتان از مغازه یک لاک دزیده، باور این‌ها حتما برای شما سخت و وحشتناک خواهد بود.

این اتفاقات ثابت نمی‌کند که فرزند شما ذاتا مجرم و دزد به دنیا آمده است. با یک رفتار درست و مناسب می‌توانید مانع از این شوید که پنهانی چیزی برداشتن تبدیل به عادت دزدی شود.

اگر متوجه شدید فرزند شما وسیله‌ای را پنهانی برداشته است با یک راه حل منطقی و مناسب او را متوجه اشتباهش کنید و متقاعدش کنید که به وسیله‌ای که برای او نیست نباید دست بزند.

چرا کودکان دزدی می‌کنند؟
بچه‌ها در سنین پیش دبستانی دوست دارند که وسایل دیگران را داشته باشند و آن‌ها را از هر طریقی به دست بیاورند. کودکان در این سن درک درستی از دزدی کردن ندارند و کارشان را بد و غیر معمول نمی‌دانند.

حتی ممکن است وارد فروشگاه که می‌شوند بدون اینکه به شما بگویند اقلامی را با خود به خانه بیاورند، چون هنوز نمی‌دانند که باید برای خرید کردن پول بپردازند. مفهوم خرید و حساب و کتاب برایشان روشن و واضح نیست.
بیشتر بخوانید: بچه‌ها را برای چه کارهایی تحسین کنیم؟
والدین باید به او یاد بدهند که دزدی کار اشتباه و غلطی است و آن‌ها باید به دارایی دیگران احترام بگذراند. کودکان در سنین ابتدایی و راهنمایی نمی‌توانند خواسته هایشان را کنترل کنند و برای همین بدون فکر کردن چیزی را که در لحظه می‌خواهند می‌دزدند و در جیبشان می‌گذارند. به فرزندانتان یاد بدهید انگیزه هایشان را کنترل کنند.

دانش‌آموزان دوره دبیرستان ممکن است چیزی بدزدند، چون فکر می‌کنند این کار خیلی به قول خودشان "باحال" است.

نوجوانان دزدی می‌کنند، چون می‌خواهند اقلامی که نمی‌توانند بخرند، ولی دوست دارند که داشته باشند را از آنِ خود کنند. از طرفی هم می‌خواهند عواقب قانونی کارشان را تجربه کنند.

افرادی که مبتلا به بیماری‌های روحی روانی باشند بیشتر به سمت دزدی کردن پیش می‌روند و از این طریق آرام می‌شوند. مثلا نوجوانی که تحت فشار طلاق والدین خود قرار گرفته برای جلوگیری از این کار دزدی می‌کند تا توجهات را به خودش جلب کند و از این طریق والدین را منصرف کند.
اگر کودکتان دزدی کرد باید نگران شوید؟
اگر این کار برای فرزندتان تبدیل به عادت شد، یک مشاور حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند تا علل و ریشه‌های آن را پیدا و برای درمان اقدام کند

استراتژی‌های تربیتی:
ممکن است کودک شما وسیله‌ای را از مدرسه یا فروشگاه با خود به خانه آورده باشد، اما در جواب سؤال شما که می‌گویید "این را از کجا آورده‌ای؟" به شما دروغ بگوید و بگوید هدیه است. شما با نحوه رفتار صحیحتان می‌توانید این عادت را از فرزندتان دور کنید.
۱- تکیه بر صداقت
تأکید مکرر بر اینکه صداقت داشتن از هرچیزی در دنیا با ارزش‌تر و مهم‌تر است می‌تواند در درازمدت این نکته را به فرزندتان بیاموزد که نباید پنهانی وسیله‌ای را از جای دیگر به خانه بیاورد. همیشه در برخورد با اشتباهاتی که انجام می‌دهد به او بفهمانید که نتیجه راستگویی برای او عواقبی نخواهد داشت و حتی شما به خاطر صداقتش به او جایزه خواهید داد.

۲- به کودکتان بیاوزید برای لوازمش ارزش قائل شود
به فرزند خود یاد دهید نسبت به لوازمی که در اختیارش قرار می‌دهید احساس مسئولیت داشته باشد. حس مالکیت بر داشته‌هایش را در او تقویت کنید و گوشزد کنید برای اینکه کسی بتواند از وسیله هایش استفاده کند باید از او اجازه بگیرد و در زمانی مشخص به او پس بدهد. تأکید بر همین مسائل به او یاد می‌دهد که خودش هم نسبت به وسایل دیگران باید چنین رفتاری داشته باشد.

۳- کودک باید وسیله‌ای را که پنهانی برداشته بازگرداند
زمانی که متوجه می‌شوید فرزندتان وسیله‌ای را بدون اجازه گرفتن از جایی برداشته به جای توبیخ کردن و تنبیه، به او یاد دهید که باید وسیله را به صاحبش برگرداند و عذرخواهی کند. اگر نمی‌تواند و یا خجالت می‌کشد که رو در رو معذرت خواهی کند در نامه‌ای بنویسد و بگوید که اشتباه کرده است.
۴- عواقب کار را به او گوشزد کنید
کودکی ممکن است دائما اسباب بازی مورد علاقه برادرش را بدون اجازه و پنهانی بردارد و خراب کند، بشکند و...
شما باید در چنین مواقعی یک سری امتیازات را از او بگیرید تا متوجه رفتارش بشود. به کودکانی که سن بیشتری دارند باید بگویید پولش را پس انداز کند و اسباب بازی خراب شده و یا گم کرده را بخرد و همراه با عذرخواهی به برادر یا دوستش یا... بازگرداند.

حرف آخر:
دزدی کردن و یا پنهانی چیزی را برداشتن ممکن است برای کودکتان عواقب قانونی، اجتماعی و احساسی به همراه داشته باشد؛ بنایراین اگر راه حل‌های انضباطی شما برای کاهش این رفتار کارآیی نداشته باشد ضروری است یک گام به جلو بردارید. اگر این کار برای فرزندتان تبدیل به عادت شد، یک مشاور حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند تا علل و ریشه‌های آن را پیدا و برای درمان اقدام کند.
منبع: verywellfamily
ترجمه: فرادید
۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید