(تصاویر) خانۀ 33 متری در سئول که برندۀ جایزۀ معماری شد

(تصاویر) خانۀ 33 متری در سئول که برندۀ جایزۀ معماری شد

با 300 میلیون وون نمی‌شود در شهر سئول یک خانۀ شخصی خرید اما یک معمار جوان کره‌ای توانسته با همین مبلغ خانۀ کوچک و مستقل خودش در این شهر بسازد.

کد خبر : ۱۷۳۹۰۶
بازدید : ۱۱۳۹۲۵

فرادید| سی و سه متر مربع زمین برای ساخت خانه، به قدر کافی بزرگ به نظر نمی‌رسد. اما معمار و مربی، چوُی مین‌ووک یک ساختمان مسکونی پنج طبقه برای خودش و همسرش در زمین کوچکی در قلب سئول طراحی کرده است. این زوج ماه مارس سال گذشته در این خانه ساکن شدند. 

به گزارش فرادید، خانه آن‌ها امسال برنده جایزه بهترین معماری اعطا شده از سوی دولت کلان‌شهر سئول شد.

main

این خانه کوچک بلند بالای تپه‌ای کنار دیوار قدیمی سئول نزدیک دانگدامون است. یک طرف ساختمان رو به دیوار است و پنجره‌های شیشه‌ای عریض نمای پانورامایی از دیوار و پارک مجاور دارند.

چوی در مورد انگیزه ساخت این خانه گفته است: «فکر می‌کنم همه چیز دست به دست هم داد. ما قصد ازدواج داشتیم و به جایی برای زندگی نیاز داشتیم. من علاقه دیرینه‌ای به ساخت خانه‌های کوچک داشتم و به فکر افتادم چنین خانه‌ای را برای خودمان بسازم.» 

2

«ما دوست خوبی داریم که پس از خرید آپارتمان با وام بزرگ مسکن، فشار مالی زیادی را متحمل شد. ما به این نتیجه رسیدیم زندگی با این فشار مالی لذت‌بخش نیست. ما اطمینان نداشتیم بتوانیم با گرفتن چنین وامی، زندگی خوبی داشته باشیم. بنابراین، تصمیم گرفتیم راه‌حل خودمان را پیدا کنیم.» 

آن‌ها تصمیم گرفتند به دنبال یک قطعه زمین در حد بودجه‌ای که دارند، بگردند. آن‌ها در انتخاب زمین یک خواسته مهم داشتند: محله دارای فضای سبز باشد. مکان فعلی با خواسته آن‌ها مطابقت داشت. 

این زوج ابتدا می‌خواستند فضایی روی پشت بام داشته باشند تا از آفتاب لذت ببرند، اما این امکان وجود نداشت، چون ساخت و ساز نزدیک مکان‌های تاریخی (دیوار قدیمی سئول) از سوی دولت محدودیت‌هایی داشت. این زوج باید از مقررات دولت برای سفید بودن ساختار هم پیروی می‌کردند. ساخت و ساز ماه مارس ۲۰۱۸ آغاز شد و پیشرفت کند بود. 

11

«از آنجا که پروژه خانه ما کوچک بود، شرکت ساخت و ساز زیاد به خانه ما اهمیت نمی‌داد. من مجبور بودن شوهرم را تحت فشار بگذارم تا با آن‌ها تماس بگیرد.» یک سال طول کشید تا ساخت و ساز تمام شود. 

هر یک از پنج طبقه‌ی خانه برای هدف خاصی طراحی شده است: طبقه اول برای پارکینگ، طبقه دوم برای مطالعه، طبقه سوم برای آشپزی و غذاخوری، طبقه چهارم برای خواب و طبقه پنجم برای حمام کردن. 

این ساختمان، آن‌ها را در محل مشهور کرد. یک ایستگاه تلویزیونی محلی، خانه آن‌ها را در یک برنامه نمایش داد و روزنامه‌نگاران روزنامه‌های محلی درباره این ساختمان مطلب نوشتند. یک رسانه خبری نیوزلندی هم مطلبی در مورد ساختمان آن‌ها منتشر کرد. 

چوی می‌گوید: «همسایه‌ها می‌گویند به لطف ما، این منطقه جوان‌تر و پر جنب و جوش‌تر شده است. آن‌ها محله‌شان را از تلویزیون می‌بینند و افراد بیشتری از منطقه بازدید می‌کنند. آن‌ها حضور ما در این محله را دوست دارند.» چوی بازخوردهای مثبت زیادی هم در اینترنت دریافت کرده است: «بسیاری از ما حمایت کردند. برخی به خاطر این ابتکار ما را تشویق کردند و برای ما آرزوی موفقیت کردند.» 

با این حال، برخی از این طرح انتقاد کردند و گفتند بالا رفتن از پله‌ها دردسر خواهد شد. 

همسر چوی می‌گوید: «ما از بازخوردهای منفی متعجب شدیم. از اینکه فهمیدیم بسیاری از مردم، خانه ما را بر اساس وضعیت خودشان قضاوت می‌کنند، ناراحت شدیم. این خانه راه‌حل بودجه کم ما بود، نه آن‌ها و فکر نمی‌کنم آن‌ها در موقعیت قضاوت کردن ما باشند.» 

با این حال، این خانه‌ی کوچک امید کسانی است که برای یافتن خانه در شهر پرجمعیت سئول تلاش می‌کنند. چوی می‌گوید: «فکر می‌کنم جایزه به خاطر ارائه راه‌حل به ما داده شد.» 

افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن در سئول، داشتن خانه را برای بسیاری از مردم به یک آرزوی محال تبدیل کرده است. بر اساس گزارش‌های خبری اخیر، قیمت آپارتمان در سئول به طور متوسط به ۱ میلیارد وون (۸۴۴۸۰۰ دلار) رسیده است. 

چوی می‌گوید: «داشتن خانه شخصی به مبلغ ۳۰۰ میلیون وون در سئول امکان‌پذیر نیست.» چوی ۱۰۰ میلیون وون برای خرید زمین و کمتر از ۲۰۰ میلیون وون برای ساخت و ساز هزینه کرد. 

این خانه کوچک بلند جایگزین آپارتمان‌های معمولی است که ۹۰ درصد مسکن پایتخت را تشکیل می‌دهند. طبق آمار سال ۲۰۱۹، از ۲.۹۵ میلیون مسکن ثبت‌شده، تنها ۳۱۵۵۶۶ خانه مستقل (ویلایی) بوده است. 

چوی که اکنون در طراحی خانه‌های کوچک تخصص دارد، کسب و کار معماری خودش را اداره می‌کند. او می‌گوید زمانی که خانه خودش را طراحی کرده، خانه‌های کوچک در سئول چندان رایج نبودند، اما این روزها بیشتر و بیشتر باب شدند. او در حال حاضر روی دو پروژه خانه کوچک کار می‌کند.

مترجم: زهرا ذوالقدر

۱۰۸
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید