مراحل ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

مراحل ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

براساس اعلام مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری، ثبت نام اینترنتی وام ضروری ۱۲ میلیون تومانی بازنشستگان و وظیفه بگیران به مدت ۳۰روز و فقط از طریق درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری به نشانی sabasrm.ir انجام می‌شود.
کد خبر: ۱۰۰۰۷۲
بازدید : ۶۴۰۸
۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۳
فرادید| اخیرا مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری، از آغاز ثبت نام وام ضروری ۱۲ میلیون تومانی بازنشستگان و وظیفه‌بگیران این صندوق از اول آبان ماه ۱۴۰۰ خبر داده است.

به گزارش فرادید؛ براساس اعلام محمود مرتضایی فرد، ثبت نام اینترنتی وام ضروری مرحله اول سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰ بازنشستگان و وظیفه بگیران به مدت ۳۰روز و فقط از طریق درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری به نشانی sabasrm.ir انجام خواهد شد.

همچنین درگاه خدمات الکترونیکی صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرده این تسهیلات به مبلغ ۱۲ میلیون تومان و با کارمزد ۴ درصد ارائه می‌شود و اقساط بازپرداخت آن ۳۶ ماهه (ماهانه ۰۰۰‘۵۴۳‘۳ ریال)  است.

طبق تاکید این سامانه، مبلغ وام، پس از اعلام اسامی متقاضیان واجد شرایط، بر اساس اولویت تعیین شده به شماره حساب متقاضی در بانک صادرات ایران واریز می‌شود و واریز وام هم از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود.

مراحل ثبت نام

برای درخواست وام ضروری ۱۲ میلیون تومانی بازنشستگان و وظیفه‌بگیران ابتدا باید وارد سامانه sabasrm.ir شد.

پس از وارد شدن، باید وارد قسمت تسهیلات مالی شده و درخواست وام ضروری را انتخاب کنید.
 
سپس سایت چگونگی و شرایط اعطای وام ضروری را توضیح داده و در ادامه سه سرور برای وارد کردن اطلاعات کاربر معرفی کرده است.
 
مراحل ثبت نام وام ضروری بازنشستگان
سرور اول علاوه بر ثبت نام فرد، طی اطلاعیه‌ای ضوابط و شرایط دریافت وام را هم شرح داده است. همچنین در این اطلاعیه آمده است: «متقاضی محترم، تنها در صورت مشاهده پیام (ثبت نام شما با موفقیت صورت گرفت) عملیات ثبت نام وام برای شما پایان یافته است».

اما دو سرور دیگر اطلاعات سه گانه «دفترکل، کد ملی و شماره حساب» را خواسته است.
مراحل ثبت نام وام ضروری بازنشستگان  
پس از اتمام مراحل ثبت نام مدارک متقاضیان و سوابق آن‌ها درباره دریافت دیگر وام‌ها و تسهیلات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

البته ثبت درخواست فرد متقاضی به معنی پرداخت تسهیلات نخواهد بود.

طبق گفته مرتضایی فرد، پس از اتمام مهلت یک ماهه ثبت نام، سوابق متقاضیان از جمله مجموع وام‌های دریافتی، بهره مندی از سایر تسهیلات، میزان حقوق و … بررسی می‌شود و با اولویت بندی و براساس میزان اعتبار تخصیصی از سوی بانک صادرات و تعداد تسهیلات که ۳۰۰هزار فقره است، «واجدین شرایط» تعیین و اسامی آن‌ها از طریق درگاه خدمات الکترونیک صندوق اعلام خواهد شد.

همچنین تسویه حساب قبل از پایان اقساط وام ضروری دریافتی در سنوات گذشته، مشمول مقررات مالی بانک خواهد بود.

براساس گفته رسانه ها، وام ضروری بازنشستگان و وظیفه بگیران کشوری پیش از این مبلغ ۱۰میلیون تومان بوده است.

مراحل ثبت نام وام ضروری بازنشستگان
چه افرادی نمی توانند ثبت‌نام کنند؟

بازنشستگانی که کمتر از یک سال از صدور حکم بازنشستگی آن‌ها گذشته است مجاز به ثبت نام نیستند.

وارث ذکوری که تا سه سال آینده از فهرست وظیفه‌بگیران خارج می‌شود هم مجاز به ثبت نام نیست.

همچنین متقاضیانی که حکم ترمیم حقوق در سال جاری برای آن‌ها صادر نشده هم مجاز به ثبت نام نیستند.

شرایط وام ضروری بازنشستگان برای وراث

اگر چند نفر به عنوان وراث وظیفه‌بگیر باشند، وام ضروری تنها به یک نفر و به شرط جلب رضایت سایر وظیفه‌بگیران تعلق می‌گیرد.

به همین خاطر هم تکمیل «فرم تعهد وراث» ضروری است و تنها در صورت ارائه فرم تعهد وراث و تأیید مدیریت‌های صندوق بازنشستگی در مرکز استان درخواست ثبت نام کننده در لیست متقاضیان وام ضروری قرار می‌گرد.

در همین راستا متقاضی باید پس از دریافت و تکمیل آن توسط سایر وراث، فرم مذکور را به همراه تصاویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متعهدین (سایر وراث) جهت تأیید مدیریت‌های استانی در مرکز استان قرار دهد.

در خصوص وراث صغیر و محجور هم، ارائه اصل حکم سرپرستی صادره توسط دادگستری جمهوری اسلامی ایران در هنگام دریافت وام ضروری است.

همچنین اگر بازنشسته متقاضی علاوه بر حقوق بازنشستگی خود به همراه سایر وراث از حقوق وظیفه استفاده می‌کند، به منظور امکان بهره مندی یک نفر از وراث وظیفه بگیر از تسهیلات وام ضروری، توصیه شده که بازنشسته متقاضی، از «دفتر کل بازنشستگی» خود بت نام کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه