منظومه شمسی؛ منشاء پیدایش زمین و مریخ؟!

منظومه شمسی؛ منشاء پیدایش زمین و مریخ؟!

نتایج پژوهشگران نشان می‌دهد که سنگ‌های بیرونی زمین و مریخ اشتراکات کمی با کندریت‌های کربن دار بیرونی منظومه شمسی دارند. آن‌ها تنها حدود چهار درصد از سنگ‌های اصلی هر دو سیاره را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۱۰۲۱۸۵
بازدید : ۶۲۶۵
۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۸

اخترشناسان دانشگاه مونستر (آلمان) در تحقیقات خود نشان داده‌اند که مریخ و زمین عمدتاً از ماده داخلی منظومه شمسی تشکیل شده‌اند و تنها بخش کوچکی از مواد تشکیل دهنده زمین و مریخ خارج از مدار مشتری منشأ گرفته‌اند. این کشف نظریه اصلی منشا سیارات سنگی را تأیید می‌کند.

در مقاله‌ای که در مجله Science Advances منتشر شده گزارش شده است که زمین و مریخ از ماده در منظومه شمسی پدید آمده اند. محققان ترکیب دقیق ایزوتوپی هر دو سیاره را تعیین کردند و آن‌ها را با تجزیه و تحلیل ایزوتوپی شهاب سنگ‌ها و بقایای بیرونی و درونی منظومه شمسی مقایسه کردند.

فرض بر این است که ایزوتوپ‌ها در منظومه شمسی اولیه به طور نابرابر توزیع شده بودند، که این امکان را فراهم می‌کند تا مشخص شود که یک جرم آسمانی خاص از چه ماده‌ای تشکیل شده است.

در مجموع، دانشمندان ترکیب ایزوتوپی ۱۷ شهاب سنگ مریخی را مطالعه کردند و وجود ایزوتوپ‌های تیتانیوم، زیرکونیوم و مولیبدن را کشف کردند. این دانشمندان همچنین مدل‌سازی را ایجاد کردند که نسبت موادی که از نواحی بیرونی و درونی منظومه شمسی می‌آید به منظور بازتولید ترکیب ایزوتوپی مریخ و زمین باید چقدر باشد.

ترکیب ایزوتوپی ماده تشکیل شده در خارج از مدار مشتری از ترکیب ایزوتوپی کندریت‌های کربنی و ماده از داخل از کندریت‌های غیر کربنی شناخته شده است.

نتایج پژوهشگران نشان می‌دهد که سنگ‌های بیرونی زمین و مریخ اشتراکات کمی با کندریت‌های کربن دار بیرونی منظومه شمسی دارند. آن‌ها تنها حدود چهار درصد از سنگ‌های اصلی هر دو سیاره را تشکیل می‌دهند. با این حال، ستاره شناسان ماده‌ای را نیز کشف کرده اند که در مجاورت خورشید منشأ می‌گیرد، اما در کندریت‌های غیر کربنی یافت نمی‌شود. در نتیجه زمین و مریخ به طور کامل از شکل گیری سیارات سنگی تشکیل شده اند.

منبع: اسپوتنیک

برچسب ها: زمین مریخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه