ماجرای خرید و فروش کلیه ایرانیان در عراق!

ماجرای خرید و فروش کلیه ایرانیان در عراق!

حالا برخی از جوانان پا به بازار خرید و فروش اعضای بدن گذاشته‌اند. از ۲۰ ساله تا ۲۵ ساله. برای فروش کلیه خود هم جوان بودن را به عنوان امتیازی می‌گویند و البته که خریدار هم آن را لحاظ می‌کند!
کد خبر: ۱۰۲۶۷۵
بازدید : ۵۴۲۹
۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۳

خرید و فروش اعضای بدن سال‌هاست که رواج دارد، اما حالا فقر و مشکلات مالی آن را افزایش داده است. حالا برخی از ایرانیان برای فروش کلیه راهی عراق می‌شوند تا آن را به قیمتی گران‌تر از ایران بفروشند.

سال‌هاست که خرید و فروش اعضای بدن رواج دارد. زن یا مرد، پیر یا جوان هم ندارد. خیلی‌ها قید عضوی از بدن خود را می‌زنند و در ازای آن پولی می‌گیرند. از این میان به توان فروش کلیه اشاره کرد که از حدود ۸۰ تا ۱۵۰ میلیون خرید و فروش می‌شود.

ممکن است تا ۳۰۰ میلیون تومان هم به فروش رود. اما برخی هم برای فروش اعضای بدن راهی عراق می‌شوند. اما ماجرای فروش اعضای بدن در عراق چیست و قیمت کلیه در عراق چقدر است؟

حالا برخی از جوانان پا به بازار خرید و فروش اعضای بدن گذاشته‌اند. از ۲۰ ساله تا ۲۵ ساله. برای فروش کلیه خود هم جوان بودن را به عنوان امتیازی می‌گویند و البته که خریدار هم آن را لحاظ می‌کند!

آنطور که پیش‌تر رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت به ایسنا گفته بود درحال حاضر ۳۷ هزار و ۱۸۵ بیمار به علت نارسایی کلیه تحت درمان به روش دیالیزم هستند که حدود ۹۰ درصد بیماران کلیوی به پیوند کلیه نیاز دارند. این یعنی حدود ۳۳ هزار نیازمند به پیوند کلیه.

فقر انگیزه فروش اعضای بدن

مشکلات مالی و فقر انگیزه‌ای برای فروش اعضای بدن شده است. البته شاید قیمت اعضای بدن در ایران برای فروشندگان راضی‌کننده نباشد. سراغ قیمت کلیه در عراق را می‌گیرند تا شاید با فروش عضوی از بدن مانند کلیه بتوانند مشکلات خود را حل کنند.

هوشنگ رضوان‌پناه، رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی گیلان با بیان این‌که به‌دلیل فقر و مشکلات مالی تعداد متقاضیان فروش کلیه افزایش پیدا کرده، به خبرآنلاین گفت: «افرادی که دست به فروش کلیه می‌زنند به‌علت مشکلات زندگی و مالی است، درغیراین‌صورت هیچ‌کس حاضر نیست کلیه خودش را واگذار کند، مگر در موارد استثنایی مانند کلیه‌ای که برادر به برادر یا خواهر به برادر و برعکس هدیه می‌کند.»

قیمت کلیه در عراق

اما قیمت کلیه در عراق چطور محاسبه می‌شود؟ حسین بیگلری، رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی کرمانشاه درباره قیمت کلیه در عراق به خبرآنلاین گفته: «گاهی افرادی که برای اعلام آمادگی جهت اهدای کلیه به انجمن مراجعه می‌کنند در مواجه با قیمت کلیه که از نظرشان کم است به ما می‌گویند ما می‌رویم عراق کلیه می‌فروشیم، تکرار این حرف سبب شده ما حدس می‌زنیم عراقی‌ها به ایران مراجعه می‌کنند و کسی‌که می‌خواهد کلیه خود را بفروشد پیدا می‌کنند.»

او ادامه می‌دهد: «چون در ایران پیوند اعضا به شهروندان خارجی ممنوع است، آن‌ها فرد را به عراق دعوت می‌کنند، دلار هم به طرف می‌دهند و آن‌جا پیوند می‌زنند؛ بنابراین وقتی مردم این‌ها را به ما می‌گویند قطعاً یک چیز‌هایی وجود دارد.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه