تأخیر در عرضه «هدست واقعیت ترکیبی اپل»؟!

تأخیر در عرضه «هدست واقعیت ترکیبی اپل»؟!

اپل درباره این هدست علنا صحبت نکرده است، اما این محصول سال‌ها در دست طراحی بوده و پیش از این هم با تاخیر‌هایی روبه‌رو شده است. به گفته منابع آگاه، اپل پیش‌تر قصد داشت این هدست را در سال ۲۰۲۱ معرفی کرده و آن را امسال عرضه کند.
کد خبر: ۱۰۲۶۹۴
بازدید : ۵۱۰۱
۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰

اپل در حال بررسی به تعویق انداختن عرضه هدست واقعیت ترکیبی خود به مدت چند ماه است و احتمالا عرضه نخستین محصول جدید مهم خود از زمان عرضه اپل‌واچ در سال ۲۰۱۵ را به تاخیر خواهد انداخت.

بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش کرد این هدست - دستگاه پیشرفت‌های که واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را ترکیب می‌کند- قرار بود در کنفرانس سالانه طراحان جهان اپل در ژوئن رونمایی و سپس به بازار عرضه شود. اما چالش‌های طراحی مربوط به داغی بیش از حد، دوربین‌ها و نرم‌افزار، پیشرفت کار ساخت آن را دشوارتر کرده است.

مشکلات طراحی ممکن است رونمایی این محصول را تا پایان سال ۲۰۲۲ یا فراتر از آن به تاخیر بیندازد و محصول نهایی تا سال ۲۰۲۳ آماده عرضه به بازار شود.

این تاخیر، پسرفت برای محصولی محسوب می‌شود که به عنوان یکی از گام‌های بزرگ بعدی معروف اپل دیده می‌شود و شاخه جدیدی را ایجاد می‌کند که می‌تواند رشد فروش اپل را حفظ کرده و به رسیدن ارزش بازار این شرکت به بیش از سه تریلیون دلار کمک کند.

اپل درباره این هدست علنا صحبت نکرده است، اما این محصول سال‌ها در دست طراحی بوده و پیش از این هم با تاخیر‌هایی روبه‌رو شده است. به گفته منابع آگاه، اپل پیش‌تر قصد داشت این هدست را در سال ۲۰۲۱ معرفی کرده و آن را امسال عرضه کند.

این شرکت از حدود سال ۲۰۱۵ سرگرم طراحی این دستگاه بوده و انتظار دارد این محصول یکی از نخستین هدست‌هایی باشد که تا ۱۰ سال دیگر جایگزین آی‌فون می‌شود.

اپل امیدوار است محصولاتی بسازد که جذابیت بیشتری از گجت‌های واقعیت افزوده فعلی دارند. هدست‌های واقعیت افزوده قبلی مانند گوگل گلس یا مجیک لیپ محصولات کاملی نبودند و برای اینکه کاربران را عجیب غریب نشان می‌دادند، مورد تمسخر قرار گرفتند. در این بین، هدست‌های واقعیت مجازی موفق‌تر بوده‌اند.

دستگاه‌های عرضه شده از سوی شرکت‌هایی مانند مِتا پلت‌فرمز، کاربران را از دنیای واقعی جدا و در واقعیت دیجیتالی غوطه‌ور کرده و زمینه را برای دنیا‌های مجازی یا متاورس مهیا می‌کنند. اما حتی هدست‌های واقعیت مجازی نتوانسته‌اند فراتر از گروه گیمر‌ها را جذب کنند.

محصول اپل هر دو فناوری واقعیت افزوده و واقعیت مجازی را در یک دستگاه جمع کرده و به این شرکت اجازه می‌دهد در این صنعت نو‌پا پرچم‌دار شود. انتظار نمی‌رود این محصول از ابتدا مانند آی‌فون پرفروش شود.

این محصول یک محصول گران جدید است، اما دستگاهی است که زمینه را برای دستگاه‌های پول‌ساز بزرگ‌تر در سال‌های آتی مهیا می‌کند. چالش فعلی رساندن محصول به دست مشتریان است. به گفته منابع آگاه، اپل اخیرا به شرکای تولیدکننده محصولات این شرکت اعلام کرده که این دستگاه احتمالا تا سال ۲۰۲۳ عرضه نمی‌شود.

با این حال همچنان سازندگان قراردادی را تحت فشار قرار داده تا دستگاه‌ها را تا پایان امسال تولید کنند تا آماده عرضه باشد.

اپل قصد دارد کنفرانس طراحان ۲۰۲۳ خود را به ساخت اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده برای این دستگاه متمرکز کند که یک اپ‌استور خواهد داشت. همچنین زمینه‌سازی‌های دیگری برای این دستگاه داشته که شامل افزودن پشتیبانی برای این دستگاه در سیستم عامل iOS ۱۶ با نام کد سیدنی (نسخه جدید سیستم عامل آی‌فون) است.

این به معنای آن است که اپل می‌تواند تا زمان برگزاری کنفرانس امسال طراحان این شرکت، جنبه‌های فنی این هدست یا نرم‌افزار آن را بدون نمایش دستگاه کامل، پیش نمایش دهد. هنگامی که اپل این محصول را عرضه کند با رقابت فوری روبه‌رو خواهد شد.

شرکت مِتا یا فیس‌بوک سابق سرگرم کار روی هدست واقعیت ترکیبی خود است که با عنوان پروژه کامبریا شناخته می‌شود و احتمالا ارزان‌تر از دستگاه اپل خواهد بود. اپل قیمت بالای ۲هزار دلار را برای هدست خود در نظر گرفته است که شامل تراشه‌های قدرتمند، نمایشگر‌های کیفیت بالا و فناوری صوتی جدیدی است.

بیش از ۲هزار کارمند اپل اکنون روی سخت‌افزار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در واحدی تحت نام گروه توسعه فناوری کار می‌کنند. اپل در ماه‌های اخیر شاهد خروج شماری از مهندسانش از این واحد و پیوستن آن‌ها به شرکت مِتا بوده است.

این شرکت برای حفظ مهندسان کلیدی خود پاداش‌هایی در قالب سهام به ارزش ۱۸۰ هزار دلار عرضه کرده است. بر اساس گزارش بلومبرگ، هنگامی که اپل برای نخستین‌بار اپل واچ را ساخت، این دستگاه را در سپتامبر سال ۲۰۱۴ رونمایی کرد و سپس در مارس سال ۲۰۱۵ به معرفی قابلیت‌های بیشتر آن پرداخت و نهایتا در آوریل همان سال این محصول را به بازار عرضه کرد. احتمالا هدست واقعیت ترکیبی اپل مسیر مشابهی را طی خواهد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه