هشدار؛ زیاده‌روی در نوشیدن قهوه، مغز را کوچک می‌کند!

هشدار؛ زیاده‌روی در نوشیدن قهوه، مغز را کوچک می‌کند!

کافئین در مقادیر کم تأثیر مثبتی بر عملکرد‌های شناختی دارد، اما مصرف بیش از حد آن تأثیری کاملاً معکوس دارد و بیش از شش فنجان از این نوشیدنی در روز می‌تواند باعث کوچک شدن مغز و ایجاد زوال عقل شود.
کد خبر: ۱۰۲۷۳۳
بازدید : ۸۶۳۵
۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۲

سوء مصرف الکل، نوشیدنی‌های شیرین و قهوه می‌تواند منجر به بروز آسیب مغزی و اختلالات شناختی شود. پورتال Eat This, Not That! با استناد به گزارش متخصصان تغذیه آمریکا اطلاع داده است.

کارشناسان از جمله هشدار می‌دهند: "مقدار زیاد الکل به سرعت نورون‌های مغز را از بین می‌برد و بنابراین نوشیدن منظم مشروبات الکلی می‌تواند به طور جدی به مغز آسیب برساند".

بسیار مهم است که از قهوه سوء استفاده نکنید. کافئین در مقادیر کم تأثیر مثبتی بر عملکرد‌های شناختی دارد، اما مصرف بیش از حد آن تأثیری کاملاً معکوس دارد و بیش از شش فنجان از این نوشیدنی در روز می‌تواند باعث کوچک شدن مغز و ایجاد زوال عقل شود.

نوشیدنی‌های سرشار از قند نیز می‌توانند تأثیر منفی بر عملکرد مغز داشته باشند.

قبلاً اطلاع حاصل شده بود که قند می‌تواند تأثیر مضری بر عملکرد مغز داشته باشد و نوشیدنی‌های حاوی مقدار زیادی از آن مغز را از بین می‌برد و به مرور زمان منجر به کاهش قشر جلوی مغز می‌شود. همانطور که مشخص شد، اگر فردی روزانه یک یا دو لیوان نوشیدنی شیرین بنوشد، مغز او ۵.۸ سال و اگر بیش از دو لیوان باشد، ۱۱ سال پیرتر است.

زوال عقل، مرض اکتسابی است و به معنای کاهش مداوم فعالیت شناختی همراه با از دست دادن بخشی از دانش و مهارت‌های عملی به دست آمده قبلی در انسان می‌باشد. بیشتر اوقات، این وضعیت در سنین بالا رخ می‌دهد. سالانه حدود ده میلیون مورد جدید زوال عقل در سراسر جهان ثبت می‌شود.

منبع: اسپوتنیک

برچسب ها: قهوه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه