مزایای روانی غذا پختن برای خودتان

مزایای روانی غذا پختن برای خودتان

از نظر بالینی ثابت شده که آشپزی سلامت روانی را تقویت می‌کند. در ادامه‌ی این مطلب مزایای آشپزی برای سلامت روان و روش‌های پیشنهاد شده برای شروع این تجربه را می‌خوانید.
کد خبر: ۱۰۶۶۳۹
بازدید : ۱۵۴۳
۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۳

فرادید| شنیدن مزایای آشپزی برای خودمان غیرعادی نیست. بسیاری از افراد طرفدار این کار هستند، چون در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود، سلامتی را بهبود می‌بخشد و مهارت‌های آشپزی ما را قوی‌تر می‌کند.

به گزارش فرادید؛ با این حال، به رغم این مزایا، آشپزی کردن برای خیلی از افراد کار کسل‌کننده‌ایست و این قابل‌درک است، چون آشپزی کردن با خود رفت و آمد به سوپرمارکت برای خرید، شستن ظروف کثیف، بهم ریختگی آشپزخانه و گاهاً سوختگی‌های جزئی را به همراه دارد؛ بنابراین آشپزی جزو فعالیت‌هاییست که عده‌ای عاشق آن هستند و عده‌ای هم از آن متنفرند.

آشپزی از رژیم تقویت‌کننده‌ی مغز پشتیبانی می‌کند

آیا می‌دانستید غذا‌های خاصی هستند که می‌توانند عملکرد شناختی شما را تقویت کنند؟ در مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۴ انجام شد رابطه‌ی بین سلامت روانی ضعیف و رژیم‌های غذایی ناسالم بررسی شد.

یک رژیم غذایی متعادل بدون غذا‌های فرآوری‌شده می‌تواند بر حافظه تاثیر مثبتی بگذارد و از عملکرد انتقال‌دهنده‌های عصبیِ مناسب پشتیبانی کند. یک نمونه از گزینه‌های غذایی که می‌تواند سلامت روان را تقویت کند رژیم غذایی مدیترانه‌ای است. این رژیم روی چربی‌های سالمی مانند روغن زیتون، میوه‌ها و سبزیجات فراوان، غلات کامل، ماهی و میزان کمی گوشت قرمز تاکید دارد.

ذکر این نکته ضروریست که واژه‌ی رژیم غذایی ناسالم آن‌قدر بار منفی دارد که عوامل اصلی انتخاب‌های غذایی ناسالم را به حاشیه می‌راند، عواملی مانند عدم دسترسی به غذا‌های سالم و فقر.

آشپزی ارتباطات اجتماعی را گسترش می‌دهد

مزایای روانی غذا پختن برای خودتان

چند وقت یکبار به دستور غذایی برمی‌خورید که فقط برای سرو یک نفر باشد؟ به ندرت! غذا در اصل برای به اشتراک گذاشتن است و آشپزی بهانه‌ی آسانی برای ایجاد ارتباط با دیگران است و می‌تواند به سادگی گپ زدن با فروشندگان محصولات کشاورزی درباره‌ی ایده‌های دستور پخت غذا شروع شود.

آشپزی بهانه‌ی ساده‌ای برای دعوت از یک دوست برای پیوستن به شما در آشپزی یا جمع کردن دوستان دور هم است. وقتی حرف از آشپزی به میان می‌آید، راه‌های زیادی برای تعامل اجتماعی به بهانه‌ی آن به ذهن خطور می‌کند. اجتماعی شدن به واسطه‌ی آشپزی در پژوهش‌های اخیر پایه‌گذاری شده است. در پژوهشی که سال ۲۰۱۷ انجام شد آشپزی به عنوان یک روش عالی در زمینه‌های درمانی و توانبخشی اعلام شد.

آشپزی عزت‌نفس را تقویت می‌کند

وقتی سلامت روانی ما ضعیف باشد، احساسی که نسبت به خودمان داریم دچار تزلزل می‌شود. اگر فکر می‌کنید مغز شما درست کار نمی‌کند، بعید نیست افکارتان با این باور که قادر به انجامِ درست هیچ کاری نیستید منحرف شده باشد.

مهارت آشپزی به میزان قابل‌توجهی عزت‌نفس را تقویت می‌کند حتی اگر به سادگیِ آشپزی با سه ماده در تهیه‌ی یکی از انواع پاستا باشد (نودل، کره، پارمزان). آشپزی به این دلیل به لحاظ بالینی تقویت‌کننده‌ی اعتماد به نفس است که فرد با انجام آن توانایی لذت بخشیدن به دیگران را پیدا میکند. 

آشپزی به ایجاد برنامه‌ی منظم کمک می‌کند

مزایای روانی غذا پختن برای خودتان

انجام کار‌های روزمره به قدری برای مغز مفید است که حول آن یک درمانِ روانی شکل گرفته است. درمان میان‌فردی و ریتم اجتماعی (IPSRT) یک نوع درمان روانی است که بیشتر در مورد کسانی که اختلال دوقطبی را تجربه می‌کنند استفاده می‌شود.

در این روش درمانی، تاثیرِ رویداد‌های استرس‌زای زندگی و تغییرات در برنامه‌ی روزانه بر سلامت روانِ بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی و احتمالِ شروع یک دوره‌ی افسردگی یا شیدایی در این افراد تایید شده است.

این نوع درمان به افراد تعلیم می‌دهد در کنار سایر فعالیت‌های روزانه، برای زمانِ رفتن به رختخواب، بیدار شدن از خواب و غذا خوردن برنامه‌ریزی کنند. ساعت زیستی بدن ما با پیروی کردن از یک برنامه‌ی روزانه می‌تواند متعادل شود.

ساعت زیستی، ساعت درونی بدن ماست که کورتیزول، هورمون استرس و ملاتونین، هورمون کنترل‌کننده‌ی چرخه‌ی خواب-بیداری ما را تنظیم می‌کند. آشپزی می‌تواند یکی از ستون‌های برنامه‌ی روزانه‌ی شما باشد و تندرستی شما را افزایش دهد.

آشپزی خلاقیت را گسترش می‌دهد

گنجاندن فعالیت‌های خلاقانه به زندگی روزانه می‌تواند خلق و خو و تندرستی را به طرز چشمگیری تقویت کند. آشپزی در رده‌ی فعالیت‌های خلاقانه قرار گرفته است تا جایی که بر ارتباط بین آشپزی و بهبود خلق و خو تاکید شده است. پس اگر می‌خواهید حال روحیتان بهتر از همیشه شود بدون درنگ برای درست کردن غذای خودتان دست به کار شوید.

چطور آشپزی را آغاز کنیم

تا اینجا شاید متقاعد شده باشید آشپزی برای تقویت سلامت روان مفید است، اما ممکن است هیچ ایده‌ای برای آغاز این فعالیت خلاقانه نداشته باشید. ایده‌های پیشنهادی ما:

به غذا‌های مورد علاقه‌تان فکر کنید. شاید عاشق غذا‌هایی باشید که پختن آن‌ها توسط خودتان محال به نظر می‌رسد مثل سوشی یا فیله مینیون. به جای آن‌ها پختن ماهی سالمون در فر یا درست کردن یک همبرگر ساده در تابه را امتحان کنید یا شاید غذا‌های مورد علاقه‌ی شما جزو غذا‌های خوش‌طعم و خوشمزه، اما ناسالم با نمک یا چربی فراوان باشد. اشکالی ندارد.

خودتان را درگیر پختن غذا‌های سالم نکنید. غذایی که دوست دارید خودتان درست کنید هر چه که باشد بهتر از غذا‌های فرآوری شده و نیمه‌آماده‌ی بیرون است، پس نگران پختن غذای سالم نباشید. به مرور زمان با بهبود مهارت آشپزی می‌توانید غذا‌های سالم را در برنامه‌ی آشپزی‌تان بگنجانید.

به کلاس آشپزی بروید. در فضای کلاس با افرادی هم‌تجربه می‌شوید که آن‌ها هم با حضور در آشپزخانه اعتماد به نفس پیدا می‌کنند و حضور آن‌ها از سنگینی این تجربه می‌کاهد. اگر رفتن به چنین کلاسی برای شما کسل‌کننده است بهتر است با یکی از دوستانتان در کلاس آشپزی شرکت کنید.

مزایای روانی غذا پختن برای خودتان
غذاهایتان را با دیگران به اشتراک بگذارید. غذا پختن برای عده‌ای از افراد به شما انگیزه‌ی آشپزی و بالا بردن توانایی‌تان را می‌دهد. برای شروع می‌توانید از دوستان صمیمی‌تان دعوت کنید تا در صورت بروز اشتباه و اِشکال در آشپزی دست و پایتان را گم نکنید.

به مروز زمان مهارت آشپزی می‌تواند به یکی از ابزار دوست‌یابی شما تبدیل شود. علاوه بر خود غذا می‌توانید با به اشتراک گذاشتن فرایند درست کردن غذا در قالب عکس یا ویدئو هم نوع دیگری از لذت را تجربه کنید و هم بتوانید بازخورد دیگران را جویا شوید و از تجربیات آن‌ها برای بهبود مهارت‌تان بهره ببرید.

فقط برای یک وعده آشپزی نکنید. اگر برای شروع، آماده‌ی آشپزیِ روزانه نیستید به اندازه‌ای دو روز غذا درست کنید. با این ترفند، از ۷ روز هفته، ۲ روز دست‌پخت خودتان را می‌خورید که انگیزه‌ی خوبی برای شکل‌گیری این عادت است.

از خانواده یا نزدیکانتان کمک بگیرید. از یکی از اعضاء باتجربه خانواده یا نزدیکانتان بخواهید برخی نکات و ترفند‌های مهم آشپزی را به شما یاد دهد تا شروع آسان‌تری داشته باشید. با کمک گرفتن از نزدیکان تعامل اجتماعی شما هم بهتر می‌شود که در اوقات چالش‌برانگیز منبع آرامش خوبی است.

ایجاد عادت‌های جدید هرگز آسان نیست چه رسد به عادت پیچیده‌ای مثل آشپزی! اگر بتوانید این تجربه را به گام‌های دست‌یافتنیِ کوچک تقسیم کنید، احتمال موفقیت‌تان بیشتر می‌شود. مهم نیست از چه روشی برای شروع آشپزی کردن برای خودتان استفاده می‌کنید، مهم اینست که اجازه ندهید ترس یا عدم اعتماد به نفس شما را از انجام این فعالیت لذت‌بخش و مفید بازدارد. آشپزی تجربه‌ایست که همه‌ی ما روزی ناچار به انجام آن خواهیم شد، حالا که از مزایای این فعالیت خلاقانه برای سلامت روان آگاه شدید پس چرا آن را به یک فعالیت فرح‌بخش روزانه تبدیل نکنید؟!

منبع: verywellmind

برچسب ها: روانشناسی آشپزی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه