آغاز کانال سازیِ دلار؟!

آغاز کانال سازیِ دلار؟!

قیمت هر برگ از این اسکناس آمریکایی که پس از کاهش قیمت خود از سقف تاریخی ۳۳‌هزار و ۱۵۰‌تومانی در روز‌های پایانی هفته گذشته دچار روند افزایشی خفیفی شده و به سطح قیمتی ۳۲‌هزار و ۱۰۰‌تومانی رسیده بود، روز گذشته مجددا وارد کانال ۳۱‌هزار تومانی شد.
کد خبر: ۱۰۷۹۶۱
بازدید : ۲۳۰
۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۵

پس از نوسان قیمت دلار در هفته سوم خردادماه، طی روز‌های اخیر بازار ارز به یک آرامش نسبی رسیده است. قیمت دلار در معاملات بازار آزاد تهران که پس از بازگشت خود از قله تاریخی ۳۳هزار و ۱۵۰‌تومانی، روند افزایشی خفیفی را تجربه کرده بود، روز گذشته از استراحت در سطوح قیمتی اولیه کانال ۳۲هزارتومانی دست کشید و به پله‌های نیمه دوم کانال ۳۱‌هزار‌تومانی بازگشت.

بسیاری از تحلیلگران بازار ارز بر این باورند که با اتخاذ سیاست‌های تسهیلگرانه در زمینه معاملات ارزی توسط نهاد‌های بازارساز، نرخ دلار در حال کانال‌سازی جدید با در نظر گرفتن حجم واقعی عرضه و تقاضاست. این افراد بر این باورند در صورتی که قوانین فیلتر‌کننده کمتری در مسیر خرید‌و‌فروش ارز قرار داده شود، از نوسانات هیجانی قیمت دلار کاسته شده و قیمت این ارز به ثبات نسبی خواهد رسید.

درنهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز گذشته با ۳۰۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز شنبه در سطح ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان ثبت شد.

هر قطعه سکه ضرب امامی نیز در بازار روز یکشنبه با ۱۱۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز شنبه، به سطح قیمتی ۱۵‌میلیون و ۴۸۰ هزار تومان رسید. دیروز یکشنبه ۲۹ خردادماه روند قیمت دلار آزاد در معاملات بازار تهران کاهشی بود.

قیمت هر برگ از این اسکناس آمریکایی که پس از کاهش قیمت خود از سقف تاریخی ۳۳‌هزار و ۱۵۰‌تومانی در روز‌های پایانی هفته گذشته دچار روند افزایشی خفیفی شده و به سطح قیمتی ۳۲‌هزار و ۱۰۰‌تومانی رسیده بود، روز گذشته مجددا وارد کانال ۳۱‌هزار تومانی شد.

هر برگ اسکناس دلار در معاملات ابتدایی صبح روز گذشته در رقم ۳۲‌هزار و ۵۰ تومان فعالیت خود را آغاز کرد. اما طولی نکشید که کف مقاومت ۳۲ هزار‌تومانی شکسته شد و همانند روز‌های میانی هفته گذشته نرخ دلار وارد کانال ۳۱‌هزار‌تومانی شد.

در صورتی که هر کانال قیمتی را به ۱۰ پله یکسان تقسیم کنیم، عمده فعالیت نرخ دلار در بازار عصر روز یکشنبه روی پله‌های نهم و دهم کانال ۳۱‌هزار‌تومانی صورت گرفت و در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز گذشته با ۳۰۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز شنبه، به‌سطح قیمتی ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار ارز، پس از نوسانات قیمتی مشاهده‌شده در نرخ دلار طی هفته‌های گذشته، حال وقت آن رسیده که این ارز بازه نوسان خود را مشخص کرده و اصطلاحا کانال‌سازی کند.

این افراد بر این باورند که سیاست‌های جدید بانک مرکزی مبنی بر کمتر کردن فیلتر‌های موجود در مسیر معاملات ارزی می‌تواند در راستای به ثبات رسیدن نرخ ارز بسیار کارا باشد و در صورت تداوم یافتن این گونه تسهیلگری‌ها در فضای معاملات ارزی بازار تهران، احتمال می‌رود از شدت نوسانات هیجانی نرخ ارز نیز کاسته شود.

هر قطعه سکه طلا طرح جدید نیز در بازار روز گذشته دچار کاهش قیمت شد. پس از کاهش نرخ دلار در معاملات بازار آزاد، که از عوامل اصلی تعیین‌کننده قیمت سکه در بازار تهران است، قیمت سکه طلا ضرب امامی نیز کاهش یافت.

روز گذشته قیمت هر عدد از این فلز گرانبها با حدود ۱۱۰‌هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز شنبه، به رقم ۱۵ میلیون و ۴۸۰‌هزار تومان رسید. این در حالی است که طبق محاسبات، حدود یک‌میلیون و ۶۴۰‌هزار تا یک‌میلیون و ۶۶۰‌هزار تومان از مبلغ مذکور به عنوان حباب قیمتی این کالای سرمایه‌ای محاسبه شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه