۶ حمام گِلی معروف جهان

۶ حمام گِلی معروف جهان

ناگفته نماند که گل و لای مواد معدنی زیادی دارد و مردمی هستند که صد‌ها دلار برای ماسک‌های گِل و حمام در فضای گل آلود هزینه می‌کنند.
کد خبر: ۱۰۸۲۷۲
بازدید : ۲۰۶
۰۹ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶

فاطمه عباسی| ممکن است برخی از گل‌آلود شدن بیزار باشند، اما برخی هم به پلکیدن در گِل و لای علاقه دارند؛ البته تحقیقات علمی هم فواید متعددی برای این کار ثابت کردند. در این گزارش با ۶ مقصد دیدنی و گلی آشنا شوید.

گل و لای در نظر اغلب مردم یک مزاحم است که باعث کثیفی و مریضی است و تقریبا هیچ مزیتی برای این ماده تیره و لغزنده و چسبنده وجود ندارد، درست است؟ با این حال یک روز جهانی به نام آن ثبت شده تا ثابت شود که وجود گل و لای هم یک امر ضروری در طبیعت است.

در سال ۲۰۰۹ این رویداد در مجمع جهانی رویداد‌ها ثبت شد و دو فعال اجتماعی از استرالیا و نپال راه‌هایی برای تشویق احساسات اجتماعی و قدردانی از جهان اطرافمان پیشنهاد دادند. این ایده الهام بخش مربیان، کودکان و خانواده‌ها در سراسر جهان شد، تا به بهانه این روز پدیده گِل و لای با دید دیگری نگاه شود.

تحقیقات متعددی نشان داده‌اند که تماس با مقدار معینی از باکتری برای انسان خوب است، این ارتباط به تقویت ایمنی کمک می‌کند و برخلاف زندگی در یک محیط استریل، که بدن ما را بسیار آسیب‌پذیر می‌کند، فوایدی دارد. ناگفته نماند که گل و لای مواد معدنی زیادی دارد و مردمی هستند که صد‌ها دلار برای ماسک‌های گِل و حمام در فضای گل آلود هزینه می‌کنند.

تنگ چابهار

۱. تنگ، چابهار

معروف‌ترین آتشفشان گلی ایران در منطقه تنگ شهرستان کنارک قرار دارد که از تعدادی تپه با ارتفاع متفاوت تشکیل شده؛ هفت گل‌فشان در منطقه چابهار وجود دارد که در حال حاضر یکی از آن‌ها فعال است؛ این گل افشان در حدود ۱۲۱ کیلومتری چابهار قرار دارد و با ویژگی‌های زمین‌شناسی استثنایی خود، یک پدیده طبیعی نادر را به نمایش می‌گذارد. این فواره گلی به دلیل اثرات درمانی آن مشهور است، اما خطر فرو رفتن در آن هم زیاد است و به همین دلیل گردشگران باید احتیاط کنند.

کالیفرنیا

۲. کالیستوگا، کالیفرنیا

این شهر در دره ناپای آمریکا واقع شده و حمام‌های گلی‌اش به اندازه تاکستان‌هایش جذاب هستند؛ بومیان این منطقه، چشمه‌های آب گرم معدنی و خاکستر آتشفشانی کالیستوگا را دارای اثرات درمانی می‌دانستند و همین دیدگاه یک پزشک معروف آمریکایی را به این منطقه کشاند و نام آن را بر سر زبان‌ها انداخت.

لایه‌برداری از پوست، بهبود گردش خون، کاهش تنش عضلانی و تسکین بدن درد از جمله اثرات ثبت شده این حمام گل و لای آمریکایی است.

نیوزلند

۳. دروازه جهنم، نیوزلند

رسیدن پارک زمین گرمایی دروازه جهنم و حمام گلی دروازه جهنم، یک ساعت قایقرانی لازم دارد. این ذخیره‌گاه زمینی ۵۰ هکتاری، شامل حوضچه‌های گل جوشان، بزرگترین آبشار گرم نیمکره جنوبی و بزرگترین گل فشان نیوزلند است که متعلق به مائوری‌ها است، قبیله‌ای بومی که بیش از ۷۰۰ سال است در این مکان زندگی می‌کنند؛ در گذشته از گل این منطقه برای بهبودی زخم‌های پس از جنگ استفاده می‌کردند.

بوریئونگ

۴. بوریئونگ، کره جنوبی

این حمام یک مکان آرامش‌بخش نیست، بلکه یک مهمانی بزرگ است. هر سال، در تابستان، یک جشنواره گل بسیار بزرگ در این منطقه برگزار می‌شود که شامل استخر‌های گلی، سرسره‌های گلی، مسابقات نقاشی و برنامه‌های متنوعی است، اما هیجان‌انگیزترین آن‌ها پرتاب گل و لای به یکدیگر است؛ آنهم نه فقط برای سرگرمی! این گل سرشار از مواد معدنی است و ظاهرا دارای مزایایی از جمله نرمی پوست، بهبود گردش خون و سم‌زدایی بدن است.

مرداب راه شیری

۵. مرداب راه شیری، پالائو

پالائو ممکن است تا حد زیادی ناشناخته باشد، اما مجموعه جزایر میکرونزی در میان ماجراجویان بسیار محبوب است. این جزایر اقیانوس آرام یک اکوسیستم زیرآبی باورنکردنی دارند. گل سنگ آهک سفید این منطقه بسیار مشهور است؛ مردم محلی ادعا می‌کنند که حمام کردن در آن شما را ده سال جوان‌تر نشان می‌دهد.

مارماریس

۶. مارماریس، ترکیه

در سواحل جنوب غربی ترکیه هم یک حمام گلی به نام دالیان وجود دارد که مردم خود را با خاک نرم و مرطوب آن می‌پوشانند و بعد از اینکه این گل و لای در زیر نور خورشید خشک شد، به داخل یک حوضچه گوگردی می‌پرند. در افسانه‌ها آمده که ملکه زیبایی، کلئوپاترا، از این منطقه دیدن کرده است. قایق‌ها گردشگران معمولا به دیدن لاک‌پشت‌هایی که در ساحل ازتوزو هستند هم می‌روند.

منبع: همشهری آنلاین

برچسب ها: حمام گِلی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه