علائم هشدار دهنده سرطان مثانه

علائم هشدار دهنده سرطان مثانه

افرادی که زود به این بیماری مبتلا می‌شوند، در سال اول زندگی خود ۹۵ درصد شانس زنده ماندن را خواهند داشت.
کد خبر: ۱۰۸۴۰۷
بازدید : ۱۴۸
۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۱

سرطان مثانه می‌تواند یکی از کشنده‌ترین بیماری‌ها باشد. با این حال، علائم هشدار دهنده اولیه آن را می‌توان به راحتی تشخیص داد و اگر تومور‌ها در مثانه شروع به رشد کنند، تشخیص زودهنگام برای افزایش میزان بقا مهم و کلیدی است.

مانند بسیاری از سرطان ها، اگر بتوانید علائم هشدار دهنده اولیه رشد تومور در مثانه خود را تشخیص دهید، شانس بسیار خوبی برای تشخیص، درمان و بهبودی زودهنگام خواهید داشت.

افرادی که زود به این بیماری مبتلا می‌شوند، در سال اول زندگی خود ۹۵ درصد شانس زنده ماندن را خواهند داشت؛ به طوری که نیمی از بیماران تشخیص داده‌شده به مدت ده سال یا بیشتر پس از کشف سرطان زندگی می‌کنند. همین امر باعث می‌شود سرطان مثانه به یکی از تقریباً ۲۰۰ سرطانی که بدن انسان می‌تواند تولید کند مبدل شود که شانس بقا هنگام ابتلا بیشتر است.

تشخیص زودهنگام

پیش از این، بدون تشخیص زودهنگام، سرطان مثانه یکی از کشنده‌ترین سرطان‌ها بود. با توجه به آگاهی بیشتر عمومی از علائم سرطان، در درجه اول وجود خون در ادرار، میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در ۳۰ سال گذشته تقریباً به نصف کاهش یافته است.

هنگامی که پزشک نگران می‌شود که یک علامت شما ممکن است ناشی از سرطان مثانه باشد، آزمایش ادرار برای تشخیص بیماری انجام می‌دهد، یا می‌تواند از سیستوسکوپی برای مشاهده داخل مجرای ادرار و مثانه برای بررسی تومور‌های تومور استفاده کند.

اگرچه یافتن خون در ادرار تنها علامت هشداردهنده نیست، اما نشانه اصلی این است که باید در اسرع وقت با پزشک خود ملاقات کنید.

ادرار خونی که هماچوری نامیده می‌شود، می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات مایل به صورتی، قرمز روشن، قهوه‌ای یا فقط رگه‌های خونی ملایم، وجود خون در ادرار می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات مثانه باشد.

اگرچه لزوماً به این معنی نیست که شما سرطان مثانه دارید، اما می‌تواند نشانه عفونت دستگاه ادراری (UTI) یا سایر مشکلات سلامتی باشد.

این علائم بیشتر به دلیل عفونت دستگاه ادراری (UTI)، سنگ مثانه، مثانه بیش فعال یا بزرگ شدن پروستات (در مردان) ایجاد می‌شود. دکتر تا در صورت نیاز علت را پیدا کرده و درمان کنند.

با این حال، ۸۰ درصد از مبتلایان به سرطان مثانه، خون در ادرار خود مشاهده کردند. این امر به این دلیل است که سرطان مثانه باعث رشد سلول‌ها در پوشش داخلی مثانه می‌شود. این سلول‌ها می‌توانند در کنار هم جمع شوند و تومور‌هایی را در پوشش مثانه تشکیل دهند که می‌تواند باعث خونریزی شود.

سایر علائم هشدار دهنده سرطان مثانه

ادرار کردن بیشتر از حد معمول
احساس میل بسیار ناگهانی و فوری برای ادرار کردن
احساس سوزش هنگام ادرار کردن
درد در قسمت پایین شکم، گاهی در شکم یا کمر
احساس خستگی و ناخوشی
از دست دادن اشتها
استخوان درد

در حالی که اکثر بیماران مبتلا به سرطان مثانه با سرطان اولیه مثانه تشخیص داده می‌شوند که عمدتاً سلول‌های پوشاننده مثانه را تحت تأثیر قرار می‌دهند، گاهی اوقات این سرطان‌ها می‌توانند متاستاز داده یا به سلول‌های دیگر خارج از مثانه سرایت کنند.

زمانی که سلول‌های سرطانی فراتر از پوشش داخلی، به عضله مثانه اطراف گسترش می‌یابند، به آن سرطان مثانه مهاجم عضلانی (یا سرطان مثانه مهاجم) گفته می‌شود. این کمتر شایع است، اما شانس بیشتری برای سرایت به سایر قسمت‌های بدن دارد. ”

در این حالت می‌تواند علائم دیگری مرتبط با سرطان‌های دیگر ایجاد کند، اما احساس درد در استخوان‌ها می‌تواند نشانه‌ای از گسترش سلول‌های سرطانی باشد.

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، مهم است که در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید. حتی اگر خون در ادار شما قابل مشاهده نیست، می‌توان آزمایش‌هایی را برای یافتن خون میکروسکوپی و تشخیص توده‌های بالقوه سرطانی انجام داد.

منبع: بهداشت نیوز

برچسب ها: سرطان مثانه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه