بورس ابرکانال ۱.۵ واحد را واگذار کرد

بورس ابرکانال ۱.۵ واحد را واگذار کرد

این متغیر مهم بورسی در ابتدای بازگشت به ابرکانال ۵/ ۱‌میلیون واحد در حوالی ۵ هزار میلیارد تومانی شدن بود، اما در یک روند، روز شنبه به ۱۹۸۰ میلیارد‌تومان کاهش یافت تا از افتی ۵۸‌درصدی حکایت کند.
کد خبر: ۱۰۸۵۸۶
بازدید : ۱۸۴
۲۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴

روز شنبه در یک روز بین التعطیلین، شاخص‌کل بورس تهران بازهم کاهشی بود و این‌بار با افت ۲۷/ ۰درصد ابرکانال ۵/ ۱میلیون واحد را از دست داد.

طی ۱۰ روز کاری گذشته، شاخص‌کل دوبار به این حمایت مهم رسید و هر دوبار موفق شده بود این محدوده را حفظ کند، اما تلاش‌های حقوقی برای حفظ این محدوده در دادوستد‌های روز شنبه ناکام ماند تا دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای به کمترین سطح از ۲۸ فروردین ماه ۱۴۰۱ نزول کند.

این مهم «دنیای‌اقتصاد» را بر آن داشت تا مروری داشته باشد بر عملکرد صنایع بورسی و رفت و آمد سهامداران خرد از بازگشت شاخص‌کل به ابرکانال ۵/ ۱میلیون واحد در بیست و نهمین روز از آغاز قرن جدید تا پایان دادوستد‌های روز شنبه که این حمایت مهم از دست رفت. آمار‌ها نشان می‌دهد در این بازه زمانی ۲۱صنعت بازدهی مثبت داشته و ۸ گروه نیز میزبان سرمایه‌های جدید حقیقی بودند.

خروج ۱۱‌هزار میلیارد‌تومانی در ۸۰ روز

شاخص‌کل بورس تهران پس از پرسه ۸۰ روزه در ابرکانال ۵/ ۱ میلیون واحد، روز شنبه این حمایت مهم را واگذار کرد و یک‌بار دیگر سهامداران از ادامه صعود قیمت سهام ناامید شدند. آنگونه که آمار‌ها نشان می‌دهد در این مدت میانگین روزانه ارزش معاملات خرد سهام در بورس تهران نیز کمی بیشتر از ۳ هزار میلیارد‌تومان بوده است.

این متغیر مهم بورسی در ابتدای بازگشت به ابرکانال ۵/ ۱‌میلیون واحد در حوالی ۵ هزار میلیارد تومانی شدن بود، اما در یک روند، روز شنبه به ۱۹۸۰ میلیارد‌تومان کاهش یافت تا از افتی ۵۸‌درصدی حکایت کند.

سیگنالی که نشان از ضعیف و ضعیف‌تر شدن روند معاملات سهام و انجماد جدی نقدشوندگی بازار داشت که چندان مطلوب به‌نظر نمی‌رسد. در ۱۰ روز کاری گذشته نیز این حمایت‌های حقوقی بود که مانع ازدست‌رفتن ابرکانال یک‌میلیون و ۵۰۰‌هزار واحدی شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۸۰ روزی که دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای در محدوده ۵/ ۱‌میلیون واحدی نوسان می‌کرد، ۵۴ روز معاملاتی وجود داشته که تنها ۹ روز آن شاهد خالص خرید مثبت حقیقی‌ها بودیم و در مجموع بیش از ۱۱‌هزار میلیارد‌تومان سرمایه خرد از گردونه معاملات سهام خارج شد و در این میان گروه‌های بزرگ بازار اعم از ریالی و دلاری به دلیل شناوری بالا و نقدشوندگی بالاتر در سیبل فروش حقیقی‌ها جای داشتند.

در این‌خصوص می‌توان به گروه فلزات اساسی اشاره کرد که با خالص فروش ۲۳۲۲‌میلیارد تومانی حقیقی‌ها در برش زمانی مورد بررسی، رتبه نخست خروج پول را در اختیار داشت، پس از آن نیز نوبت به پالایشی‌ها رسید تا شاهد جابه جایی سهامی به ارزش ۱۵۶۵ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی باشند.

بانکی‌ها نیز همسو با بزرگان کامودیتی محور با فشار فروش بالایی در ۸۰ روز گذشته مواجه بودند و آنگونه که آمار‌ها نشان می‌دهد از ۲۹ فروردین ماه تا پایان دادوستد‌های روز شنبه شاهد کوچ ۱۵۴۲‌میلیارد تومانی سهامداران خرد بودند.

در آنسوی بازار، اما نام صنایع کوچک و عمدتا ریالی به چشم می‌خورد. در صدر لیست ورود حقیقی‌ها زیرمجموعه‌های گروه محصولات فلزی با خالص خرید ۹/ ۶۲‌میلیارد‌تومان جای داشتند و پس از آن نیز نام صنعت ماشین آلات به چشم می‌خورد که شاهد انتقال سهامی به ارزش ۲/ ۳۷‌میلیارد تومان از پرتفوی سهامداران نهادی به سبد سهام حقیقی‌ها بود.

برد ۲۱ صنعت در برآیند صفر «شاخص»

در مدتی که شاخص‌کل سهام پس از ثبت میانگین نوسان روزانه حدود ۶/ ۰‌درصدی، در نهایت به همان نقطه شروع در ۲۹ فروردین ماه رسید، ۲۱ صنعت عملکردی بهتر از این نماگر رقم زدند و در واقع شاهد رشد میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود بودند.

در صدر این لیست گروه تامین آب، برق و گاز با سه‌نماد «بفجر»، «مبین» و «آبادا» رشد حدود ۵۰‌درصدی را در کارنامه ۸۰ روزه خود دارد، پس از آن نوبت به صنعت خرده فروشی با تک سهم «افق» می‌رسد که شاهد رشد ۴۲‌درصد قیمت هر سهم خود از ۲۸ فروردین تا پایان دادوستد‌های روز شنبه بوده است.

در رتبه‌های بعدی نیز نام صنایع حمل‌ونقل، ارتباطات و انتشار و چاپ به چشم می‌خورد. رتبه پنجم این لیست، اما به پالایشی‌ها اختصاص دارد.

صنعتی که به واسطه رشد قیمت جهانی نفت‌خام شاهد بهبود کرک‌اسپرد و افزایش جذابیت سهام زیرمجموعه خود برای سرمایه گذاران بوده است. این صنعت در برش زمانی مورد بررسی رشد ۸/ ۱۴‌درصدی را تجربه کرده است، با این‌حال آنگونه که آمار‌ها حکایت می‌کنند ۱۸‌صنعت شرایط نامناسب تری را نسبت به شاخص‌کل داشتند و جالب آنکه کوچک‌تر‌ها در صدر این لیست جای گرفته اند؛ این در حالی است که نماگر هم وزن به‌عنوان نماینده گروه‌های با ارزش پایین بورس در مدتی که برآیند شاخص‌کل در حدود صفر‌درصد بوده، رشدی ۵/ ۴‌درصدی را تجربه کرده است.

شاخص صنعت وسایل ارتباطی در این مدت افت ۷/ ۱۷‌درصدی را ثبت کرده و مخابراتی‌ها نیز با کاهش ۵/ ۱۶‌درصدی سهام زیرمجموعه خود مواجه شده اند، پس از آن نیز نوبت به منسوجات با کاهش قیمت ۱۵‌درصدی می‌رسد. در این لیست، اما نام گروه‌های بزرگ بازار نیز به چشم می‌خورد؛ جایی‌که شاخص صنایع فلزات اساسی ۳/ ۷‌درصد، بانک‌ها ۳/ ۶ و خودرو ۱/ ۶‌درصد کاهش ارتفاع داده است.

بورس در  ابرکانال ۱.۵

برچسب ها: شاخص بورس تهران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه