تار ایرانی با پیام صلح
علی قمصری اجراهای جدیدی را در پیش دارد

تار ایرانی با پیام صلح

«علی قمصری» این روزها در حال انجام پروژه‌ای است که «تار ایرانی، عشق جهانی» نام دارد.
کد خبر: ۱۰۹۲۴
بازدید : ۹۶۶
۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۷
تار ایرانی با پیام صلح

«علی قمصری» این روزها در حال انجام پروژه‌ای است که «تار ایرانی، عشق جهانی» نام دارد.

به گزارش موسیقی ما، این آهنگساز و نوازنده‌ی تار در تور جدید کنسرت‌های خود بر روی ساز تخصصی‌اش تمرکز کرده تا گفت‌وگویی موسیقایی با هنرمندان برجسته‌ای از کشورهای دیگر را انجام دهد. آن‌طور که خود «قمصری» می‌گوید هدفِ این گفت و گوی موسیقایی هم انتشار پیام «صلح‌خواهی» و «مهر» ایرانیان است.

او در مسکو، کازان و یکاترینبورگ به اجرای برنامه خواهد پرداخت. کنسرت این آهنگساز جوان در سالن بزرگ چایکوفسکی با همراهی نوازندگانی چون حسین نور شرق، سیاوش روشن، کامران منتظری و مهرزاد اعظمی‌کیا است و علاوه بر آن کوارتت زهی فیلارمونی شهرهای کازان و یکاترینبورگ، او را در اجرایش در این شهرها یاری خواهند داد. این اجراها از ٤ تا ١١ فوريه انجام می‌شود.

این در حالی است که سال‌ها قبل تار با نام کشور آذربایجان در یونسکو ثبت شده است و حالا برگزاری این کنسرت‌ها می‌تواند تلاشی برای نشان دادن مختصات تار ایرانی در کشورهای مختلف باشد تا آن اشتباه تصحیح شود. این اما تمام برنامه‌های قمصری در این روزها نیست؛ او بعد از اجرای این برنامه‌ها در کشورهایی چون گرجستان، ازبکستان و همچنین آذربایجان نیز به اجرای برنامه خواهد پرداخت و بعد از آن تور اروپای خود را آغاز می‌کند.

«علی قمصری» چندی قبل، ارکستر موسیقی «موج نو» را افتتاح کرد که اولین کنسرت موسیقایی آن به رهبری ارکستر پویا سرایی و خوانندگی محمد معتمدی در تالار رودکی تهران برگزار شد و در آن منتخبی از تازه ترین آثار موسیقایی علی قمصری در قالب ارکستری از سازهای ایرانی اجرا شد. در این کنسرت موسیقایی که به نوعی اولین کنسرت رسمی ارکستر سازهای ایرانی «موج نو» محسوب می‌شد، قطعاتی از آثار منتخب علی قمصری در دو بخش به خوانندگی محمد معتمدی و ترکیبی از نوازندگان جوان ارکستر که از کیفیت قابل توجهی به لحاظ نوازندگی بودند، اجرا شد.

پیش درآمد، ساز و آواز با همراهی سازهای عود و نی، چهار مضراب، آواز مخالف، تصنیف «چه می خواهم بگویم» با کلامی از هوشنگ ابتهاج، «تلنگر» به آهنگسازی امیر فرهنگ و امیرحسین اسکندری و «یک واژه» با کلام شفیعی کدکنی آثاری بودند که در بخش اول کنسرت اجرا شدند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه