(ویدیو) برخورد بی‌نقص کاوشگر ناسا به یک سیارک، ۱۱ میلیون کیلومتر دورتر!

دوربین‌های فضاپیمای دارت نیز تصاویری به زمین فرستاد که تا لحظه برخورد را پوشش می‌داد اما طبیعتا نتوانست لحظه برخورد را ثبت کند. این برخورد در فاصله ۱۱ میلیون کیلومتری زمین صورت گرفت اما از دید تلسکوپ‌های زمینی پنهان نماند.
کد خبر: ۱۱۱۰۷۶
بازدید : ۲۹۱۹
۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۳
فضاپیمای دارت پیش از برخورد با سیارک دیمورفوس تصاویری به زمین فرستاد اما ثبت تصویر برخورد و تاثیر آن کار تلسکوپ‌های زمینی بود.
 
پروژه اطلس که سیستم هشداری برای تشخیص اجرام خطرناک آسمانی است، با استفاده از داده‌های تلسکوپ‌های سراسر جهان لحظه تاریخی برخورد فضاپیمای دارت به سیارک دیمورفوس را ضبط کرده است.
 
البته دوربین‌های فضاپیمای دارت نیز تصاویری به زمین فرستاد که تا لحظه برخورد را پوشش می‌داد اما طبیعتا نتوانست لحظه برخورد را ثبت کند. این برخورد در فاصله ۱۱ میلیون کیلومتری زمین صورت گرفت اما از دید تلسکوپ‌های زمینی پنهان نماند.
 
این برخورد بخشی از پروژه ناسا برای بررسی تاثیر برخورد جسم خارجی بر تغییر مسیر اجرام خطرناک آسمانی بود که شب گذشته با موفقیت به انجام رسید.
 
حالا با داده‌های جمع‌آوری شده می‌توان امیدوار بود که سیستمی کارآمد برای محافظت از زمین برابر اجرام خطرناکی که شاید روزی به سمتش بیایند، طراحی و ساخته شود.
 
در این پروژه فضاپیمایی به سمت سیارک‌های دوقلوی دیدیموس و دیمورفوس پرتاب شد. دیمورفوس سیارک کوچکتر است که همچون ماهکی گرد دیدیموس می‌چرخد.
 
 
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه