قصه کدوتنبلی که سیندرلا را به قصر رساند، حقیقت داشت؟

کدوتنبل‌ها هر چه اندازه‌شان بزرگ‌تر می‌شود مسطح و مسطح‌تر می‌شوند. هو توضیح می‌دهد که جاذبه آن‌ها را به سمتِ پایین می‌کشد. «آن‌ها کشسان هستند. فنری هستند. اما همان‌طور که بزرگ‌تر می‌شوند، سنگین‌تر می‌شوند و فنر آن‌چنان قوی نیست.»
کد خبر: ۱۱۲۰۳۷
بازدید : ۲۶۱۶
۲۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۴

فرادید| سیندرلا باید به مهمانی پادشاه برسد. اما چطور به موقع به قصر برسد؟ پریِ مادرخوانده چوب جادویش را در هوا تکان می‌دهد و پوف! یک کدو تنبل غول‌پیکر تبدیل به یک کالسکه زیبا می‌شود. پریِ مادرخوانده افسانه است، اما کدو تنبل عظیم‌الجثه واقعیت دارد.

به گزارش فرادید، جسیکا ساواژی گیاه‌شناس در دانشگاه مینه‌سوتا، می‌گوید: «گو‌نه‌های بزرگِ کدو تنبل که در فصل پاییز در بازار‌های محلی فروخته می‌شوند، کدو تنبل‌های آتلانتیک هستند که معمولاً برای خوراک و حکاکی استفاده نمی‌شوند.»

کدو تنبل آتلانتیک واقعاً غول‌پیکر است. مردم هر سال برای تولید بزرگ‌ترین کدو تنبل با هم مسابقه می‌دهند. یکی از پروش‌دهندگان در سال ۲۰۱۶ برای تولید سنگین‌ترین کدوی حلوایی (اسکوآش) در جهان، به وزنِ ۱۱۹۰۴۹ کیلوگرم، رکورد زد.

ساواژ می‌گوید شگفت‌انگیزترین قسمت ماجرا همین است که این کدو‌ها می‌توانند به چنین وزنی برسند. او بعد از دیدنِ عکس‌های کدو تنبل‌های غول‌پیکر در یک نمایشگاه شیفته یک مسئله شد. مسئله انتقال مواد.

یک کدو تنبل باید آب، قند و سایر مواد مغذی را برای رشد کردن و تبدیل شدن به میوه انتقال بدهد (بلکه کندو تنبل میوه است.) آب باید از ریشه‌ها به بالا حرکت کند. قندی که از طریق فتوسنتز در برگ‌ها تولید شده است باید به سمتِ پایین حرکت کند و به میوه و ریشه‌ها وارد شود.

کدو تنبل‌ها به آب و قند زیادی نیاز دارند و خیلی هم سریع به این مواد نیاز دارند. یک کدو تنبلِ معمولی طی ۱۲۰ تا ۱۶۰ روز از بذر به یک میوه بزرگ تبدیل می‌شود. این میوه در اوج رشد روزی ۱۵ کیلوگرم وزن می‌گیرد. مثل این می‌ماند که هر روز به توده بدنی یک کودک ۲ ساله اضافه شود. ساواژ تأکید می‌کند که این توده بدنی باید در ساقه‌ها حرکت کند. این درحالیست که اغلب اوقات ساقه آنقدر باریک است که به‌راحتی در دست جا می‌شود.

قصه کدوتنبلی که سیندرلا را به قصر رساند، حقیقت داشت؟

ساواژ برای مطالعه چگونگی انتقال این حجم از آب و غذا از طریق ساقه‌ها از پرورش‌دهندگانی که کدوهای‌شان برنده شده بود درخواست کرد که قطعاتی از میوه‌های مسابقه را به او بدهند. او هم‌چنین هر کدویی که قبل از داوری شدن ترک خورده بود را در آزمایش خود گنجاند. علاوه‌برآن او کدو‌های کوچکی را که کشاورزان از ساقه‌ها جدا کرده بودند را انتخاب کرد (کشاورزان برای آنکه کدو‌های درشتی پرورش دهند روی هر ساقه فقط یک میوه را نگه می‌دارند.) او هم‌چنین چند کدو را نیز خودش پرورش داد.

او به ریشه‌ها، برگ‌ها و کدو‌ها نگاه دقیقی انداخت و سپس آن‌ها را با اسکوآش‌های بزرگ مقایسه کرد. او متوجه شد که کدو‌های غول‌پیکر قند زیادی تولید نمی‌کنند و آوند چوبی و بافت لیفی آن‌ها متفاوت عمل نمی‌کند. غول‌پیکر‌ها فقط بافت‌های انتقال بیش‌تری داشتند. ساواژ می‌گوید: «آوند چوبی و بافت لیفی بیش‌تر به ساقه‌ها کمک می‌کند که آب و غذای بیش‌تری را به میوه انتقال دهند و آب و غذای کم‌تری برای قسمت‌های دیگر میوه باقی بماند.»

کدو تنبل یا پنکیک؟

کدو‌ تنبل‌هایی که در مسابقات شرکت داده می‌شوند ظاهر گردِ بی‌نقصی ندارند. دیوید هو، از مؤسسه تکنولوژی آتلانتا، که یک مهندس مکانیک است و درباره چگونگی رشد و حرکتِ چیز‌ها تحقیق می‌کند، می‌گوید: «کدوتنبل‌های غول‌پیکر زیبا نیستند. آن‌ها شل و ول هستند.»

کدو تنبل‌ها هر چه اندازه‌شان بزرگ‌تر می‌شود مسطح و مسطح‌تر می‌شوند. هو توضیح می‌دهد که جاذبه آن‌ها را به سمتِ پایین می‌کشد. «آن‌ها کشسان هستند. فنری هستند. اما همان‌طور که بزرگ‌تر می‌شوند، سنگین‌تر می‌شوند و فنر آن‌چنان قوی نیست.»

کدو تنبل‌ها درنهایت زیر وزنِ خودشان له می‌شوند؛ و اگر به‌اندازه کافی بزرگ شوند، حتی ممکن است یک قوس کوچک در زیرشان شکل بگیرند. دیواره‌های کدو با رشدِ میوه آن‌چنان ضخیم نمی‌شود. کدو‌های کوچک‌تر می‌توانند ۵۰ برابر وزنِ خودشان را بدون آنکه ترک بردارند، تحمل کنند. اما کدو‌های بزرگ به سختی می‌توانند حتی وزنِ خودشان را تحمل کنند.

هو نمونه‌هایی از کدو تنبل‌های عظیم‌الجثه و کدو‌هایی با اندازه معمولی را تحتِ فشار گذاشت تا ببیند تا چه‌اندازه می‌توانند وزن تحمل کنند. او به الگویِ پهن‌شدنِ کدو تنبل‌های عظیم‌الجثه دست پیدا کرد. او به این نتیجه رسید که کدوی تنبلی که آنقدر بزرگ شده که بتواند سیندرلا را در خود جای بدهد، نمی‌تواند کدوی خوبی باشد. حتی اگر پرورش‌دهندگان بتوانند وزنِ کدو تنبل‌ها را دو برابر کنند، این میوه از حالتِ گرد خارج شده و مسطح می‌شود.

هو می‌گوید: «بنابراین، سیندرلا در چنین کدویی مجبور بوده دراز بکشد که باعث می‌شد سواری او از حالتِ مجلل و شکیل خارج شود. چنین کدویی هم‌چنین به ۸ سال زمان برای بزرگ شدن نیاز دارد.»
هو می‌گوید اگر می‌توانستید خارج از جو یا زیر آب کدو تنبل پرورش دهید، ارتفاع آن دیگر مسئله نبود. «نیرو‌های مسطح‌کننده به دلیلِ جاذبه زمین اتفاق میفتند.»

ساواژ می‌گوید، با‌اینکه ایده تبدیل کدو تنبل به کالسکه برای سیندرلا نمی‌تواند رخ داده باشد، اما سیندرلا ممکن بود گزینه‌های دیگر داشته باشد. کدو تنبل‌های غول‌پیکر را می‌توان خالی و تبدیل به کرجی ـ نوعی قایق ـ کرد. درواقع، هر سال یک مسابقه قایق‌سواری با کدو‌های تنبلِ غول‌پیکر در وینزورِ کانادا برگزار می‌شود. بنابراین، اگر فرض کنیم که قصر پادشاه خندق داشته، سیندرلا می‌توانسته با قایقِ کندو تنبل وارد شود.

منبع: Snexplores
ترجمه: سایت فرادید

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه