باران و برف در راه است؛ هشدار به ۲۵ استان!

روز پنجشنبه در استان‌های واقع در شمال غرب، غرب، سواحل غربی خزر و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و روز جمعه در نیمه غربی کشور بارش خواهیم داشت. شنبه هفته آینده بارش‌ها در شمال غرب قطع شده، اما در غرب، جنوب غرب، مرکز و شمال شرق ادامه خواهد داشت.
کد خبر: ۱۱۳۰۹۶
بازدید : ۲۹۴
۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰

امروز در برخی مناطق وزش باد شدید موقتی و در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف پیش بینی شده است.

سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به فعالیت سامانه بارشی در ۲۵ استان تا آخر هفته، از احتمال طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی و خسارت به محصولات کشاورزی خبر داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در برخی مناطق استان‌های خوزستان، فارس، بوشهر، هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب استان‌های اصفهان و سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی بارندگی، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف پیش بینی شده است.

این وضعیت فردا برای استان‌های فارس، بوشهر، کرمان، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان و غرب آذربایجان غربی پیش بینی شده است.

روز پنجشنبه در استان‌های واقع در شمال غرب، غرب، سواحل غربی خزر و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و روز جمعه در نیمه غربی کشور بارش خواهیم داشت. شنبه هفته آینده بارش‌ها در شمال غرب قطع شده، اما در غرب، جنوب غرب، مرکز و شمال شرق ادامه خواهد داشت.

توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، در مناطق مستعد احتمال تگرک، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف، وزش باد شدید موقتی در نواحی مستعد گردوخاک، کاهش ۲ تا ۵ درجه دما.

منطقه اثر

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۷: گیلان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، یزد، جنوب و غرب اصفهان، شمال فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، ایلام، جنوب شرق لرستان.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۸: جنوب ایلام، خوزستان، جنوب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، فارس، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گیلان.

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۹: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، بوشهر، همدان، زنجان، قزوین، البرز.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، اختلال در سفر‌های بین شهری به‌ویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال آبگرفتگی محدود و محلی، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفر‌های برون شهری، احتیاط در فعالیت کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، آمادگی زمستانی راهداری به ویژه در گردنه‌های مناطق سردسیر

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری

نوع مخاطره: وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۷: سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، جنوب و شرق سمنان، شمال شرق اصفهان.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۸: کرمان، فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان.

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۹: کرمان، فارس، چهارمحال و بختیاری.

اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال سقوط تابلو‌های تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در تردد، اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی در فضای باز بویژه گروه‌های حساس، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلو‌های تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها.

هواشناسی ایران

منبع: سازمان هواشناسی ایران

برچسب ها: برف و باران
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه